Domov Počítače Recenzia: NZXT H400i

Recenzia: NZXT H400i

Zdielať

NZXT má dlhoročnú skúsenosť s výrobou počítačových komponentov ako sú napríklad skrine. Sériu H zahŕňa trojica dizajnovo takmer identických skriniek – H700 pre veľkosť základnej dosky ATX, H400 pre micro ATX a H200 pre mini-ITX. Otestovali sme model H400i spolu s pasívnym chladením.

Pripomeňme, že z uniformného dizajnu série „H“ sa mierne vymyká ďalší zástupca – skrinka veľkosti ATX s označením H500. Všetky menované skrinky sú v ponuke aj s označením končiacim písmenom –i, čo znamená modul pre riadenie ventilátorov a podsvietenie skrinky. Výrobca nazýva tento modul ako „Smart Device“ a ovládanie prebieha prostredníctvom softvéru (aplikácie) priamo z MS Windows pre monitoring a riadenie – CAM. Počítačová skrinka H400i je natívne určená pre základné dosky veľkosti micro ATX. Samozrejme možno tu osadiť aj menšiu dosku veľkosti mini-ITX.

Potešia kompaktné rozmery (417×421×210 mm – V×H׊) a hmotnosť 7,6 kg. Celá konštrukcia skrinky je vyrobená z ocele, striekanej matnou práškovou čiernou farbou, priehľadná bočnica je však z temperovaného skla. Výrobca ponúka ďalšie tri farebné kombinácie –  biela/čierna, čierna/červená a čierna/modrá. Dizajn je jednoduchý až minimalistický s čistými líniami a ostrými hranami. Spracovanie je na veľmi dobrej úrovni.  Jednoliaty odnímateľný čelný panel zdobí v spodnej časti iba nevýrazné logo výrobcu.

Po jednoduchej demontáži čelného panelu sa dostaneme k prachovému filtru, ktorý prekrýva takmer celú prednú plochu. Demontáž filtra je jednoduchá, ale na svojom mieste drží veľmi slabo. Niekedy sa uvoľní takmer samovoľne. Za filtrom je ručne odskrutkovateľný rámik na uchytenie ventilátorov príp. radiátora vodného chladenia. Dopredu vystupujúca kovová časť bočných strán je po celej výške dierovaná a vytvára tak dostatočnú plochu pre nasávanie vzduchu.

Vrchnú stranu skrinky pokrýva vo veľkej miere perforácia vytvárajúca veľmi efektívnu vetraciu mriežku, ktorá je mierne zapustená. Tým je vytvorené miesto pre osadenie magnetického prachového filtra do jednej roviny. K dispozícii sú tiež všetky konektory pre pripojenie zariadení – tlačidlo zapnutia s indikáciou stavu, 2× USB 3.1, slúchadlový výstup, vstup pre mikrofón a HDD LED.  Zadná strana ponúkne okrem štandardu aj rámik na zdroj pre beznástrojovú demontáž. Šachta pre napájací zdroj má na spodnej strane skrinky odnímateľný prachový filter.

Pohľad cez sklenú bočnicu upúta odnímateľná konzola, ktorá uľahčuje vedenie káblov a hadíc pre vodné chladenie vo vnútri skrinky. Pre poriadok vo vnútornej kabeláži sú veľmi účelné 18-22 mm hlboké káblové žľaby, umiestnené v prednej časti a po oboch stranách základnej dosky. Viditeľnosť vnútornej kabeláže je minimalizovaná aj vďaka viacerým otvorom pre prechod do zadnej časti.

Spodnú časť zaberá šachta, ktorá okrem zdroja zakrýva aj pripojené napájacie káble. Vrchná časť šachty je pre zlepšenie prúdenia vzduchu dierovaná. Na bočnej strane šachty je umiestnený odnímateľný plastový držiak pre 2,5“ disk, pričom ho vidieť cez bočnicu. Ďalšie dve odnímateľné pozície pre montáž 2,5“ diskov sú umiestnené zo zadnej strany pod základnou doskou. Do skrinky je možné osadiť aj disky veľkosti 3.5“ a to priskrutkovaním v spodnej časti.

Softvér na ovládanie modul „Smart device“ – NZXT CAM

Vo vrchnej časti je umiestnený riadiaci modul „Smart device“, ktorý poskytuje tri nezávislé výstupy pre riadenie ventilátorov. V balení sú tri prepojovacie káble pomocou ktorých možno k jednému výstupu pripojiť tri ventilátory. Dohromady teda možno súčasne pripojiť až 9 ventilátorov. Okrem ventilátorov riadi modul aj LED podsvietenie skrinky. RGB LED výstup umožňuje pripojenie štyroch Hue+ LED pásov alebo piatich Aer RGB ventilátorov.

Dodávané podsvietenie sa skladá z dvoch Hue+ LED pásov. Jeden je nainštalovaný zospodu vrchnej strany skrinky a osvecuje vnútorný priestor zhora. Umiestnenie druhého LED pásu podsvietenia je na voľbe používateľa, a to buď na vnútornú stranu prednej steny alebo pomocou dodaného predlžovacieho kábliku na spodnú stenu skrinky. Vnútorný priestor bude teda dodatočne osvecovaný zboku alebo zdola. Riadiaci modul musí byť pre správnu funkciu pripojený k napájaciemu zdroju a prostredníctvom USB rozhrania k základnej doske.

Softvér na ovládanie modul „Smart device“ – NZXT CAM

Vnútorné vybavenie umožňuje inštaláciu dvoch 120 mm alebo 140 mm ventilátorov na rámik v prednej časti, dvoch 120 mm alebo 140 mm ventilátorov vo vrchnej časti a jedného 120 mm ventilátora v zadnej časti skrinky. Poteší, že sú dodávané (a priamo predinštalované) tri 120 mm ventilátory AER F120, ktoré možno  regulovať v rozsahu 500~1500 (+/- 200 RPM) a poskytujú prietok vzduchu 21.01~63.02 CFM pri hlučnosti 22~31 dBA.

Inštaláciu radiátora vodného chladenia možno zrealizovať v prednej časti (280 mm alebo 240 mm radiátor s dvomi 140 mm alebo dvomi 120 mm ventilátormi) a to aj s podporou push-pull usporiadania do celkovej hrúbky 60 mm. Radiátor možno osadiť aj do zadnej časti – tu je používateľ obmedzený podporou pre 120 mm radiátory s jedným 120 mm ventilátorom. Skrinka umožňuje tiež inštaláciu grafickej karty s dĺžkou do 411 mm a chladiča procesora s výškou do 164 mm. Na micro ATX skrinku sú teda možnosti naozaj široké.

Schematické zapojenie ventilátorov v „Smart device“ – redakčné spracovanie

Ovládanie smart device modulu prebieha pomocou softvéru priamo z prostredia Microsoft Windows cez aplikáciu CAM, ktorú možno stiahnuť zo stránky výrobcu. Hneď po inštalácii aplikácia deteguje všetky pripojené kompatibilné zariadenia a umožní ovládať dostupné funkcie. V našom prípade otáčky ventilátorov, farbu a charakter podsvietenia. Úvodná obrazovka ponúka grafický prehľad zaťaženia a stavu systému. Pomocou lišty na pravom okraji možno prepínať záložky s jednotlivými funkcionalitami. Pre plné využitie možností a funkcií softvéru je potrebná registrácia.

Pre nastavenie chladenia a podsvietenia skrinky možno využiť aj niekoľko profilov, ktoré preddefinoval výrobca, alebo si zadefinovať vlastné. Keďže má PC skrinka na spodnej, vrchnej a zadnej strane ako aj na bočných stranách pomerne veľkú plochu vetracích otvorov, rozhodli sme sa ju vyskúšať pre plne pasívny spôsob chladenia. Použili sme zostavu s integrovanou grafikou a napájacím zdrojom podporujúcim pasívny chod. Celá zostava tak neobsahovala ani jeden aktívny ventilátor.

Použitý pasívny chladič spolu so skrinkou umožnili využiť plný potenciál našej zostavy. Teplota procesora sa pri okolitej teplote takmer 27 °C pohybovala od 40 °C (iddle) po približne 80 °C (burn-in). Pripomeňme, že pasívne chladený bol procesor Intel Core i7-4790T (Haswell, 45W TDP, 2,7 – 3,9 GHz, 8MB cache), osadený v základnej doske ASUS H49M-Plus spolu s 32GB DDR3 RAM Crucial a 128GB SSD.

NZXT H400i je výborná skrinka s jednoduchým dizajnom a možnosťami. Napriek micro ATX formátu ponúka veľa vnútorného priestoru aj pre komplexnejšie zostavy. Skrinka vďaka káblovým žľabom a konzole umožňuje vynikajúce usporiadanie káblov, či hadíc vodného chladenia. Konštrukcia umožňuje použiť rôzne spôsoby chladenia vnútorných komponentov a okrem vzdušného alebo vodného chladenia je vďaka masívnej perforácii vhodná aj pre pasívny spôsob chladenia. Navyše prítomnosť „Smart device“ modulu rozširuje možnosti ovládania ventilátorov a podsvietenia skrinky.

Parametre a špecifikácie:

Typ: Mid-Tower
Podpora základných dosiek: microATX, miniITX
Rozmery (v/h/š): 417×421×210 mm
Hmotnosť: 7600 gramov
Farba: čierna
Externé šachty: žiadne
Interné šachty: 1× 3,5“, 4× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 4
Ventilátory vpredu: 2× 120 mm (podpora pre 2× 120/2× 140 mm)
Ventilátory vzadu: 1× 120 mm (podpora pre 1× 120 mm)
Ventilátory navrchu: žiadne (podpora pre 2× 120/140 mm)
Ventilátory zospodu: žiadne
Vodné chladenie: 120/140/240/280 mm (vpredu), 120 mm (vzadu)
Maximálna výška CPU chladiča: 164 mm
Maximálna dĺžka GPU: 411 mm

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Čistý dizajn, spracovanie
+ Skvelý káblový manažment
+ Veľké možnosti chladenia
+ Zabudovaný riadiaci modul
+ Bočnica z temperovaného skla

Mínusy
– Slabé uchytenie predného filtra

Zapožičal: NZXT

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno