Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-D15S a NH-U9S chromax.black

Recenzia: Noctua NH-D15S a NH-U9S chromax.black

Zdielať

Chladiče sú veľmi podstatnou a neodmysliteľnou súčasťou všetkých počítačov, pri ich výbere sa odrážajú rôzne preferencie používateľov. Niektorí siahnu po vodnom chladení, iní po veľkých pasívnych chladeniach a mnohí po rokmi overenom vzdušnom chladení.

Na fotografii Noctua NH-D15S chromax.black

Tentoraz sme si vzali „na mušku“ dvojicu už dobre známych chladičov NH-D15S a NH-U9S, avšak vo verzii chromax.black. Rakúsky výrobca ich nedávno predstavil a pridal do svojho portfólia. Špecifikácie chladičov sú pritom rovnaké ako v prípade predchádzajúcich verzií NH-D15S a NH-U9S, zmena je iba vo farbe. Aký je dôvod „čiernenia“ pôvodných svetlých chladičov? Podľa slov výrobcu sú chladiče chromax.black medzi používateľmi veľmi obľúbené, takže predstavenie ďalších modelov bol vcelku logický krok.

Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Všetko je zbalené v hnedo-bielej škatuli, pričom sme boli veľmi príjemne prekvapení z dôkladne usporiadaných jednotlivých komponentov vo vnútri, keďže každý má svoju vlastnú škatuľku. Ak teda hľadáte príkladné balenie a zmysel pre detail, práve pri rakúskom výrobcovi sme ho našli. Sú tu priložené aj nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe, ktorý je v oddelenej bublinkovej fólii.

Na fotografii Noctua NH-D15S chromax.black

Uvedené príslušenstvo pre primontovanie chladiča výrobca nazval SecuFirm 2 a ponúka podporu mnohých socketov, čo znamená širokú podporu rôznych čipsetov pre dosky. V balení je aj ventilátor s rozmermi 140×150×25 mm (Noctua NF-A15). Hmotnosť samotného chladiča je 980 gramov a spolu s jedným dodávaným ventilátorom má celkovú hmotnosť 1150 gramov. Rozmery samotného chladiča sú 160×150×135 mm. Ide o tzv. dvojvežovým štýl, ktorý umožňuje lepšie chladenie, má taktiež výhodu v možnostiach umiestnenia v menších zostavách.

Dizajn a vzhľad chladiča je veľmi pekný, za čo vďačí predovšetkým povrchu z vylešteného hliníka. Dodaný ventilátor má rozsah od 300 do 1500 otáčok za minútu. Po celý čas testu bol však veľmi tichý a pri bežnej kancelárskej práci sa drží na svojom minime. Vtedy chladenie prakticky nie je počuť, pretože pasívna časť je pri tejto činnosti na chladenie viac než dostatočná. Používateľ ku chladiču môže taktiež doplniť aj druhý ventilátor pre lepšie chladenie, čo však môže spôsobiť problémy pri použití operačnej pamäte s vyšším profilom. Ak používateľ použije menej výkonný procesor (napríklad Intel Core i5), vystačí si aj s plne pasívnym chladením bez pripojeného ventilátora.

Na fotografii Noctua NH-D15S chromax.black

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre jeho lepšiu stabilitu, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Na test sme použili repasovanú počítačovú zostavu, pozostávajúcu z procesora Intel Core i5-6500 (4C/4T, 3,2 – 3,6 GHz) a základnej dosky ASUS B150M-C, ktoré sú doplnené grafickou kartou Gigabyte GeForce RTX 2060 WindForce OC 6G, 4× 8GB RAM, 250GB SSD Samsung 850 EVO, v skrinke Sharkoon Night Shark s 500W zdrojom. Operačným systémom je tu Microsoft Windows 10 Pro 64-bit (20H2) v najnovšej verzii so všetkými aktualizáciami. Ako na tom však budú tieto vzdušné chladenia?

Na fotografii Noctua NH-U9S chromax.black

Výsledky záťažových testov nás veľmi milo prekvapili. Keďže chladič má maximálne TDP na procesor 250W, tak v prípade menej výkonného procesora (ako to bolo v našom prípade), nie je nutné vôbec osádzať a pripájať ventilátor. Počas viac než pol hodinovej 100% záťaže procesora a grafiky zároveň (s vypnutými ventilátormi PC skrinky) sme totiž dosiahli maximá len na úrovni 82 °C, aj to v prípade „pasívneho“ chladenia (teda iba osadenia chladiča bez ventilátora) pri najhoršom možnom scenári (vypnuté ventilátory na PC skrinke sťažujú prietok a chladenie vzduchu, záťaž grafiky takisto pridáva na teplote).

Pre používateľov, ktorí chcú chladič pre podobné zostavy ako je naša testovacia, je vhodný „slabší“ chladič. D15S je pre našu zostavu predimenzovaný a aj preto bez problémov zvláda pasívne chladenie. NH-U9S, ďalší model z portfólia chladičov, je typu U s jednou vežou. Rozmery chladiča sú 125×95×95 mm a hmotnosť 524 gramov bez, resp. 618 gramov s ventilátorom. Samotný vzhľad nevybočuje zo série chromax.black, opäť je chladič v celočiernej farbe vrátane vibračných podložiek.

Na fotografii Noctua NH-U9S chromax.black

Výrobca opäť stavil na dobre známy montážny systém SecuFirm 2. V balení je taktiež jeden ventilátor, avšak nie 140 mm, ale menší – 90 mm NF-A9 PWM s maximálnymi otáčkami 1500 za minútu. Ak sa zameriame na teploty a efektívnosť chladenia modelu NH-U9S, patrí do strednej triedy. To znamená aj v prípade našej testovacej PC zostavy menej experimentovať s „pasívnym“ chladením a nutnosť použiť ventilátor. Hoci za svoju cenu ponúkne vcelku tichý chod, v porovnaní s drahším chladičom počuť hlučnejší ventilátor (menší ventilátor sa musí viac otáčať) a v priamom porovnaní s ním mierne zaostáva v chladiacom výkone.

Oba testované chladiče považujeme za zaujímavé a akýsi „nový vietor“ v zabehnutej štandardnej ponuke nudne vyzerajúcich modelov. Čierna je zaujímavá takisto tým, že zachytáva menej nečistôt aj odtlačkov prstov pri montáži, vhod môže prísť pri čiernych PC skrinkách a základných doskách kedy ladí priamo s okolím.

Zapožičal: Noctua