Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-U9S

Recenzia: Noctua NH-U9S

Zdielať

Nedávno sme mali k dispozícii na test viacero vzdušných chladičov od rakúskeho výrobcu Noctua, pričom teraz si zoberieme na mušku ďalší model z portfólia chladičov typu U s jednou vežou. Čo všetko prináša?

Spoločnosť je preslávená dlhoročnou tradíciou a predovšetkým tichými a efektívnymi chladičmi. NH-U9S je vhodný aj do malých a kompaktnejších počítačových zostáv. Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Aj pri tomto modeli je všetko zbalené v hnedo-bielej škatuli, kde sú dôkladne usporiadané jednotlivé komponenty vo vnútri (a každý má svoju vlastnú škatuľku).

Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe. Základňu tvorí poniklovaná medená heatpipe, chladič je vyrobený z lešteného hliníka. Používateľom, ktorí si však doslova potrpia na detaily, odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach, keďže je úplným magnetom na odtlačky prstov. Rozmery chladiča sú 125×95×95 mm a hmotnosť 524 gramov bez, resp. 618 gramov s ventilátorom.

Samotný vzhľad nijako nevybočuje z rady, avšak jeho vibračné podložky a pevný montážny systém SecuFirm 2 zaisťujú tichú prevádzku. Je tu tiež ventilátor Noctua NF-A9 PWM s maximálnymi otáčkami 1500 za minútu a vyznačuje sa hnedo-vínovou farbou. Ventilátor je navrhnutý s prioritou čo najnižšieho hluku pri zachovaní efektivity chladenia, čo náš test iba potvrdzuje. Aj pri vyššej záťaži bolo chladenie stále dosť tiché.

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Na test chladičov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora Intel Core i7-4790K (štyri jadrá/osem vlákien, 4,0 – 4,4 GHz, Haswell Refresh Devil’s Canyon) a základnej dosky Gigabyte Z97X-Gaming 5, pričom podrobnosti o PC zostave sú tu. Hoci ide o starší procesor, postavený ešte na 22 nm výrobnom procese, už aj počas nami bežne používanej prevádzky pri vodnom chladení, ktoré vyzerá veľmi efektne, nebadať vysoké teploty. Ako na tom však bude toto vzdušné chladenie?

Ak sa zameriame na teploty a efektívnosť chladenia modelu NH-U9S, patrí do strednej triedy. Teplota procesora pri záťaži je v rozmedzí 55 až 78 stupňov, pričom hlučnosť sa podľa rýchlosti otáčok pohybuje v rozmedzí 25 až 40 dB. Noctua NH-U9S za svoju cenu ponúkne veľmi tichý chod, hoci v porovnaní s nedávno testovanými, drahšími a tiež väčšími modelmi mierne zaostáva v chladiacom výkone. Vzhľadom na svoje kompaktné rozmery podáva veľmi dobrý chladiaci výkon, vyžaduje jednoduchú inštaláciu, má antivibračné podložky a možnosť pohodlne nainštalovať pamäte aj pri väčšom profile operačnej pamäte.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery chladiča: 125×95×95 mm
Rozmery ventilátora: 90×90×25 mm
Hmotnosť chladiča: 524 gramov
Hmotnosť ventilátora: 94 gramov
Celková hmotnosť: 618 gramov
Počet ventilátorov: 1 ks v balení
Rýchlosť ventilátorov: 300 – 1500 RPM
Kompatibilita Intel: LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
Ďalšie výhody: tichý chod, účinnosť

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Dobrý chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Nekoliduje s vysokým profilom RAM
+ Prijateľná cena, kompaktnosť

Mínusy
– Slabší výkon voči drahším modelom
– Vyššia cena pri druhom NF-A9 PWM

Zapožičal: Noctua