Domov Periférie Recenzia: Logitech MX900 Performance a G Pro Wireless

Recenzia: Logitech MX900 Performance a G Pro Wireless

Zdielať

Logitech, ktorý je dobre známym výrobcom perférií, ponúka rôzne druhy klávesníc, myší a setov. Tentoraz sme otestovali dva produkty – set klávesnice a myši MX900 Performance a myš G Pro Wireless.

Začnime setom klávesnice a myši. Podobne ako modely samostatných klávesníc K800 a K810, aj nami testovaná klávesnica zo setu má automatickú reguláciu podsvietenia. Tá je regulovaná automaticky a aktivuje sa vtedy, keď jej senzor detekuje aktivitu nad klávesnicou. Ide teda o trochu odlišný princíp od notebookových klávesníc, ktoré väčšinou aktivujú podsvietenie až po stlačení klávesy a po niekoľkých sekundách podsvietenie vypnú. Výsledkom je, že bude mať používateľ k dispozícii podsvietenie večer a počas tmy a pritom batéria v klávesnici vydrží dlhšie. Výrobca deklaruje výdrž 10 dní. Skutočná výdrž sa môže líšiť v závislosti od spôsobu používania, nastavenia a okolitých podmienkach. My sme ju počas krátkeho dvojtýždňového používania nabíjali iba raz.

Azda jediným prekvapením je už pomerne zastaraný konektor microUSB – rozhodne by sme ocenili moderný USB-C. Oceňujeme, že batériu možno nabíjať aj počas písania. Pri písaní je dôležitý príjemný pocit, avšak nami testovaná klávesnica nemala lokalizovaný layout a na našom trhu sa s česko-slovenskými popiskami ani nepredáva. Pri používaní to chce chvíľku cviku. Hoci ide o nízkoprofilovú a tichú klávesnicu, častokrát sme mali preklepy a od písania na notebookových klávesníc sa líši. Okrem tradičných kláves je tu aj numerický blok a funkčné klávesy, ktoré sú dostupné cez funkciu FN. Sú tu však aj samostatné klávesy na ovládanie hlasitosti a kalkulačky (bez nutnosti použitia cez „FN“). Rozhodne poteší veľký, dvojriadkový ENTER.

Stav batérie ukazuje po zapnutí indikátor nad numerickým blokom, avšak hocikedy ho možno vyvolať aj cez funkčný kláves pomocou skratky. Používateľ tak môže zistiť aktuálny stav – ukazuje tri úrovne (vyjadrené v paličkách). Klávesnica a myš na komunikáciu s počítačom používajú spoločný USB nano receiver a technológiu Unifiyng. Na jeden nano prijímač môže byť naraz pripojených až 6 podporovaných zariadení a dá sa tak efektívne šetriť miesto v USB portoch. Zvlášť výhodné je to v prípade notebooku, kde jeden USB prijímač obslúži v jedinom porte naraz nami testovaný set klávesnice a myšky.

Myš v sete je Logitech MX Master. Na prvý pohľad zaujme dizajnom s ostro rezanými hranami. Atypický tvar zaisťuje výborný a pohodlný úchop. Na hornej strane je iba pravé a ľavé tlačidlo, scrollovacie koliesko a malé štvorcové tlačidlo pre manuálne nastavenie scrollovania. Naľavo sú tri LED diódy ukazujúce stav batérie, horizontálne scrollovacie tlačidlo, ktoré je pomerne návykové a ktorému možno nastaviť rôzne funkcie. Zo zadnej strany sa nachádza microUSB port na nabíjanie. Aj pri vybitej batérii možno naďalej používať myšku, vtedy však vyzerá MX Master ako drôtová myš s odpojiteľným káblom.

Na spodnej strane myšky sú tlačidlá na prepínanie troch Bluetooth kanálov. Zatiaľ čo prvý je automaticky nastavený na nano receiver setu klávesnice a myšky, a pripája sa jednoducho do PC, či notebooku, ďalšie dva sú nastavené ako dva samostatné kanály na dve rôzne zariadenia. Kto neplánuje používať nano receiver, môže si aj na prvý kanál nastaviť a spárovať zariadenie, ktoré bude komunikovať s myšou pomocou Bluetooth. Myš je vybavená rolovacím kolieskom, ktoré sa vie prispôsobiť rýchlosti, akou chce používateľ prechádzať obsahom – dokáže automaticky prejsť z krokovania až po hyper rýchle rolovanie a má aj druhé koliesko pre rolovanie pomocou palca, ktoré umožňuje posúvať obraz zo strany na stranu alebo plniť iné funkcie na základe nastavení používateľov.

Počas testovania sme druhé rolovacie koliesko nastavili na ovládanie hlasitosti. Chvíľu trvalo kým sme si na to zvykli, bolo však fajn môcť všetko ovládať jednou rukou len pomocou myšky. Všetky nastavenia bezdrôtových zariadení (nami testovaného setup klávesnice a myši MX900 Performance, alebo aj iné modely od výrobcu, ako napr. klávesnica K480) sa upravujú v aplikácii Logitech Options, ktorá je dostupná na stránke výrobcu.

K počítaču s OS Windows alebo Mac možno myš pripojiť bezdrôtovo prostredníctvom priloženého nano prijímača Logitech Unifying alebo technológie Bluetooth Smart. Myš možno spárovať s tromi zariadeniami a stlačením tlačidla Logitech Easy-Switch možno prepínať medzi zariadeniami. Myš má nabíjateľnú batériu, ktorá pri plnom dobití môže vydržať 40 dní. Prítomný je aj Logitech Darkfield Laser, ktorým je možné pohyb snímať prakticky na akomkoľvek povrchu, vrátane skla alebo plôch s vysokým leskom.

Citlivosť myši možno nastaviť v aplikácii v rozmedzí 400 až 1600 dpi, čo môže byť pre niektorých používateľov malá citlivosť. Myš je však zameraná na kancelárske účely a zmeniť citlivosť je možné aj priamo v OS Windows. Tvar myši tvorí oporu pre ruku a zápästie v prirodzenej polohe, považujeme ho preto za veľmi dobré riešenie pre náročných používateľov. Hoci je cena samostatnej myšky vysoká, ponúka mnoho funkcii a ide o najlepšiu kancelársku myš na trhu. Už o niečo lepšie to vyzerá, ak si kúpi používateľ klávesnicu a myš ako set.

Ďalším testovaným zariadením je ľahká, herná myš G Pro Wireless. Na  prvý pohľad je to pekná, elegantne vyzerajúca myš, ktorá má na chrbte logo Logitech G. Pod nim sú tri malé bodky, ktoré sa rozsvietia iba pri prepínaní DPI a ukazujú stav nabitia batérie pri zapnutí myši. Myš má hore tiež tri tlačidlá (ľavý, pravý a koliesko), dve tlačidlá na ľavej a takisto dve aj pravej strane. Tlačidlo DPI a vypínač sú umiestnené na spodnej časti myši, kde je tiež magnetický „poklop“, pod ktorým možno uložiť malý USB nano prijímač. Nabíjanie možno realizovať cez starší microUSB konektor, pričom výrobca deklaruje výdrž 50 hodín (pri vypnutí podsvietenia to je viac).

Rozhodne oceňujeme dizajn a spracovanie. Ide o pomerne kompaktnú a ľahkú myš – hmotnosť má totiž iba 81 gramov, čo ihneď po prvom úchope cítiť. Ide pritom o vskutku perfektnú hodnotu, čo rozhodne oceňujeme aj vzhľadom k tomu, že ide o bezdrôtovú myš, ktorá má v sebe vstavanú batériu. Rozmery 125×64×40 mm sú vhodné na časté prenášanie, lebo myš nezaberie veľa miesta. Vhodná je pre pravákov, ako aj ľavákov. Páči sa nám aj konštrukčné spracovanie z matnej čiernej, ktoré pôsobí veľmi dobre a zaujímavo. Hlučnosť pri klikaní tlačidiel porovnateľná s MX Master, avšak voči konkurečným modelom iných výrobcov je výrazne vyššia. V prípade, ak potrebuje používateľ pracovať večer tak môže v miestnosti rušiť ostatných.

Výhodou myši je použitý senzor G Hero, ktorý má citlivosť až 16000 DPI. Vďaka tomu umožňuje hráčom hranie bez lagov a oneskorenia. Odozva 1 ms je veľmi dobrá na bezdrôtovú myš a v praxi sme sa nestretli s problémom počas používania. Pokiaľ ide kvalitu senzoru, boli sme veľmi milo prekvapení a možno konštatovať, že ide o jednu z najlepších bezdrôtových herných myší. Každú funkciu, resp. tlačidlo myši možno nastaviť: k dispozícii je tak voľba tlačidiel na ľavej a pravej strane, či nastavenie podsvietenia a loga. Páči sa nám, že na scrollovacie koliesko sa dá ľahko kliknúť. Iste, je to detail, ale vhod príde nielen pri hrách, ale aj pri kancelárskej práci (napríklad kliknutím na odkaz v prehliadači otvorí odkaz v novej karte).

Azda jediná naša výčitka smeruje k softvéru. Aby sme myš mohli personalizovať, je potrebné stiahnuť aplikáciu G Hub. V kombinácii s mnohými inými zariadeniami, ktoré na nastavenie používajú Logitech Options tak ide o ďalšiu aplikáciu. Navyše, aj keď sme nastavili napríklad DPI myši do pamäte, po pripojení do iného počítača, príp. pri  opätovnom otvorení aplikácie fungovala myš na preddefinovaných hodnotách a nie nami nastavených. Cena myši je 140 eur, takže rozhodne nie je pre každého. Napriek tomu ide však o veľmi zaujímavý model. Vďaka kompaktným rozmerom a hmotnosti sa navyše myš veľmi dobre používa počas celého dňa.

Zapožičal: Alza

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno