Domov Periférie Recenzia: Logitech Keys-To-Go AW

Recenzia: Logitech Keys-To-Go AW

Zdielať

Len pred pár dňami spoločnosť Logitech predstavila novú ultra štíhlu klávesnicu Keys-To-Go AW určenú pre zariadenia s operačným systémom Android a Windows a my máme to šťastie, že sa k nám dostal jeden z prvých modelov na svete. Ako prví na Slovensku prinášame exkluzívnu recenziu.

Logitech Keys-To-Go 02

V našej redakcii  sme už mali možnosť dôkladne otestovať takmer identický model, ktorý však bol určený pre zariadenia Apple s iOS (iPad, iPhone, iPod touch), Mac OS X (iMac, MacBook, Mac,…) a dokonca aj pre Apple TV. Obe klávesnice sa pripájajú pomocou rozhrania Bluetooth a sú rovnako potiahnutá aj odolnou tkaninou FabricSkin, ktorá ich ochráni pred nečistotami a dokonca aj pred tekutinou pri obliatí. V čom sa teda líšia?

Logitech Keys-To-Go 01

V prvom rade sú to rôzne farebné variácie (Apple je dostupná v červenej, tyrkysovej a čiernej, zatiaľ čo testovaná verzia pre Android alebo Windows bude k dispozícii iba v čiernej alebo tmavo modrej) a rozdielne sú aj popisy jednotlivých kláves na klávesnici. Vďaka univerzálnemu rozhraniu Bluetooth nie je problém používať obe klávesnice s viacerými typmi zariadení, takže aj Apple verzia sa dá spárovať a používať s Androidom.

Logitech Keys-To-Go 03

Overili sme si, že aj testovaná Android Windows klávesnica funguje rovnako dobre aj pod iOS. Klávesnica ale obsahujú niekoľko funkčných kláves a tie na iných operačných systémoch nefungujú úplne správne. Správne popisy na klávesoch a aj správne zapojenie spínačov pod nimi značne uľahčia prácu v OS.

Logitech Keys-To-Go 04

Pri Apple klávesnici sa pri využití s tabletmi predpokladá, že už používateľ vlastní nejaký obal. Obvykle je to prvá vec, ktorú si majitelia zakúpia k iPadu. Ponuka je obrovská, širšia, než u iného typu zariadení a takmer každý obal sa dá využívať aj ako stojan pre tablet.

Logitech Keys-To-Go 08

Pri tabletoch s Androidom alebo Windows je ale situácia trochu iná. Hoci má väčšina pravdepodobne nejaké ochranné puzdro, pre rôznorodosť tvarov tabletov nie sú všetky konštruované ideálne aj ako stojan. V balení s Logitech Keys-to-Go AW je preto malý plastový výlisok, ktorý sa dá zasunúť do klávesnice a má univerzálnu drážku, ktorá poslúži ako držiak pre smartfón alebo tablet (do 10“ – väčšie by sa už svojou váhou asi prevrátili).

Logitech Keys-To-Go 09

Nie je to nič svetoborné, ale svoj účel to splní. Na nejaký väčší transport však tento stojan nie je najvhodnejším riešením. Je to tvrdý plastový výlisok, ktorý je dosť neforemný a odporúčame radšej zadovážiť si k tabletu ochranné puzdro, ktoré sa dá použiť aj ako stojan. Je to vhodnejšie ako toto „núdzové“ riešenie.

Logitech Keys-To-Go 07

Klávesnica zaujme už na prvý pohľad svojim minimalistickým rozmerom – iba 242×137×6 mm a hmotnosťou len 180 gramov. Má extrémne nízky zdvih kláves, takže sa možno pýtate, či má zmysel investovať do nej. Každý tablet predsa má dotykovú obrazovku a na nej softvérovú klávesnicu. Pri nej ale chýba hmatová odozva, ktorú táto klávesnica napriek nízkemu zdvihu ponúka.

Logitech Keys-To-Go 10

Hardvérová klávesnica navyše nezaberá žiadnu časť obrazovky, používateľ tak má pri písaní k dispozícii celú plochu displeja, čo zvyšuje efektivitu práce aj na menších obrazovkách tabletov. Hoci je klávesnica len o niečo menšia, než sú tradičné klávesnice, veľmi dobre sa na nej píše.

Logitech Keys-To-Go 11

Klávesnica je tichá a je to pravdepodobne tá najtichšia, s akou sme sa doposiaľ stretli. Píše sa na nej veľmi pohodlne a rýchlo – oveľa rýchlejšie, než na softvérovej klávesnici na displeji. Navyše možno používať klávesové skratky označovanie textu pomocou Shift a kurzorových šípok, alebo klávesové skratky pre Copy/Paste. Pre editácie textov na cestách, alebo pre prácu s dlhším textom na tablete je hardvérová klávesnica nenahraditeľná.

Logitech Keys-To-Go 12

Nevýhodou je anglické rozloženie a lokalizácia do CZ/SK je v nedohľadne. Znaková sada je však pri písaní otázkou nastavenia v systéme, takže napriek absencii popisov na klávesoch sa na nej dajú pohodlne písať aj  znaky s mäkčeňom alebo dĺžňom. Dokonca urobíte aj ô alebo písmeno ä, to však za predpokladu ak dokážete písať „naslepo“ a potrebujete pri písaní neustále pozerať na klávesnicu.

Logitech Keys-To-Go 06

Klávesnica má samostatné tlačidlo na overenie stavu nabitia batérie. Výrobca udáva výdrž až tri mesiace pri plnom nabití, čo však môže byť zavádzajúce. V špecifikácii je totiž aj doplnkový údaj, že ide o výdrž pri používaní asi dve hodiny denne, čiže výdrž zhruba na úrovni 180 hodín (2 hodiny denne za 3 mesiace = 180 hodín). Ak by ste klávesnicu používali ako hlavnú pracovnú klávesnicu počas celých 24 hodín denne, stále vydrží viac ako týždeň, pretože 24 hodín × 7 dní = 168 hodín.

Logitech Keys-To-Go 05

Použiteľnosť klávesnice je veľmi dobrá. Multimediálne klávesy, Home, Return alebo Escape nám fungovali bez problémov. Môžeme tak stlmiť, pridať, alebo zakázať zvuk, ovládať prehrávanie a skvele fungovala aj funkcia hľadania. Otestovali sme ju na niekoľkých zariadeniach s rôznym operačným systémom a pokiaľ OS podporuje externú klávesnicu, bude Logitech Keys-to-Go fungovať spoľahlivo. Čiže ak máte Android, alebo Windows, či iOS, je všetko v poriadku, zrejme nepochodíte len pri Windows Phone, pretože tento systém stále nepodporuje bluetooth klávesnice.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 242×137×6 mm
Hmotnosť: 180 gramov
Podpora: určené pre Android, Windows, kompatibilné aj s iOS, OS X
Batéria: vstavaný akumulátor Li-pol
Pripojenie: bezdrôtová, Bluetooth
Farebné prevedenia: čierna, modrá

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalita spracovania
+ Dizajn klávesnice
+ Nízka hmotnosť
+ Tichá prevádzka
+ Podpora viacerých OS

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Menšia výdrž batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Porovnanie cien klávesnice Logitech Keys-To-Go

Zapožičal: Logitech

4 komentárov