Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Yoga Book Android

Recenzia: Lenovo Yoga Book Android

Zdielať

Lenovo prináša pravidelne zariadenia, ktoré ponúknu zaujímavé funkcie. Medzi takéto zaraďujeme aj dlhodobo testovaný konvertibilný tablet Yoga Book Android. Čo všetko prináša?

Yoga Book má bohaté balenie a obsahuje okrem nabíjačky a prepojovacieho káblu aj stylus (pero) a niekoľko vymeniteľných hrotov. Už hneď po vybalení vidno, že je zariadenie veľmi dobre spracované. Nikde nič nevŕzga a všetko perfektne lícuje. Spojenie plastov a kovu pôsobí veľmi prémiovo a nikto sa za takýto tablet rozhodne nemusí hanbiť. Dizajn potom dopĺňa zaujímavý kovový kĺb, ktorý má možnosť otáčať sa až do úrovne 360°(teda displej možno otočiť podobne ako konvertibilné ultrabooky zo série Yoga).

Konektivita je štandardná, po stranách sú jednotlivé porty – microUSB na nabíjanie, microHDMI, 3,5 mm jack a reproduktory s funkciou Dolby Atmos. Ide síce o tablet, k displeju je však napevno cez otočný 360° kĺb pripojená tmavá plocha (výrobca ju nazval „Creative Pad“). Má viac funkcii, umožňuje prepínať viacero režimov. Jedným z režimov je dotyková klávesnica, ktorá poslúži na písanie napríklad do dokumentu, alebo na sociálne siete.

Nie je však veľmi pohodlná, pokiaľ ide o dlhodobé písanie a z nášho pohľadu je oveľa lepšia klasická klávesnica s klávesmi. Síce tu má používateľ vibračnú odozvu, nám tento nový typ klávesnice nevyhovoval. Okrem klávesnice možno Creative Pad využiť na digitalizovanie rukou písaných poznámok. Medzi funkciou Halo klávesnice a čiernou plochou na písaním rukou, či kreslením sa dá jednoducho prepnúť. Počas nášho dlhodobého testovania sme pociťovali vyššiu hmotnosť (690 gramov) a väčšie rozmery (266×171×9,7 mm) zariadenia negatívne, ak ide o držanie v jednej ruke.

O zobrazenie sa stará 10,1“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1200 px) a pomerom strán 19:10. Z toho vychádza potom 224 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí tabletu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, či svetelnosť 400 nitov. Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor Intel Atom x5 Z8550, taktovaný na 1,44 GHz, pričom v prípade potreby sa môže pretaktovať vďaka funkcii TurboBoost max. do 2,4 GHz. Z hľadiska procesora ide o architektúru Cherry Trail, vyrobený na 14 nm výrobnom procese s 2MB L3 cache. Maximálna TDP procesora je stanovená na 2W, dopĺňa ho integrovaná grafika Intel HD Graphics 400, pričom ide o klasický x64 CPU. Operačná pamäť má 4GB, doplnená je o vnútornú pamäť 64GB. K dispozícii je aj slot na microSD pamäťové karty a to až do veľkosti 128GB.

Operačný systém tvorí Android 6.0 Marshmallow s nadstavbou, ktorý je doplnený aj o niekoľko užitočných aplikácii od výrobcu. Počas dlhodobého testovania sme nezaregistrovali výrazné zaváhania ani oneskorené reakcie, tablet je celkovo dosť rýchly a pracuje sa s ním veľmi dobre. Multimédiá preň teda nebudú problém. Hry, či už jednoduchšie ako Rontivity alebo Vector, stredne náročné ako Asphalt 8 alebo náročnejšie tituly – Dead Trigger 2, bežali plynulo, pričom pri väčšine sme hrali iba na najvyšších grafických nastaveniach.

Tablet ponúkne aj dvojicu fotoaparátov: zadný má rozlíšenie 8 MPx a neponúkne nič navyše. Predný 2 MPx je ideálny maximálne tak na videohovory a poslúži skôr ako nutný základ. Oba fotoaparáty sú teda skôr sklamaním a sú skôr ako núdzové riešenie. O napájanie tabletu sa stará 8500 mAh batéria, ktorej nabitie trvá cca 2,5 hodiny. Výdrž sa potom pohybuje podľa zaťaženia, reálne je však možné dosiahnuť okolo 10-12 hodín.

Lenovo Yoga Book Android ponúkne zaujímavý dizajn, oceňujeme výborný displej, reprodukciu zvuku, kvalitné spracovanie a výdrž na jedno nabitie. Prínos v podobe Halo klávesnice a Creative Pad ocenia mnohí používatelia, avšak to je dôvod prečo má tablet vyššiu hmotnosť ako konkurencia. Operačný systém predstavuje síce starší Android s nadstavbou, umožňuje však viacero otvorených okien. Zamrzí však malá podpora aplikácii. Tablet hodnotíme celkovo ako zaujímavý kúsok, ktorý nemá veľkú konkurenciu. Jeho cena sa pohybuje na úrovni 490 eur. Používatelia, hľadajúci tablet s funkciami poznámok spolu s virtuálnou klávesnicou napríklad do školy, môžu byť spokojní.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Intel Atom x5- Z8550 Cherry Trail
Procesor: štvorjadrový, 1,44 – 2,24 GHz, 14 nm
Grafika: Intel HD Graphics 400
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + nadstavba VibeUI
Displej: 10,1″, IPS, 1920×1200 px., pomer strán 16:10, 224 PPI, 400 nitov
Fotoaparát: zadný – 8 MPx, nahrávanie HD videí; predný – 2 MPx
Rozmery: 266×171×9,7 mm
Hmotnosť: 690 gramov
Batéria: Li-Ion, 8500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Formát SIM: microSIM
Ostatné: GPS, Dolby Audio Premium, stereo reproduktory

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Výborný displej, dizajn
+ Kvalitná konštrukcia
+ Stereo reproduktory
+ Dlhá výdrž batérie
+ Funkcia Creative Pad

Mínusy
– Vysoká hmotnosť a rozmery
– Slabé fotoaparáty, nízka kvalita
– Chýba miesto pre uloženie stylusu

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Lenovo