Domov Recenzie Recenzia: HTC U Play

Recenzia: HTC U Play

Zdielať

Taiwanská spoločnosť opäť predstavila novinku. Hoci testovaný model U Play nepatrí medzi TOP modely, ale skôr do strednej triedy, môže zaujať masy. Dizajnovo však ide o nový koncept oproti minuloročným modelom, keďže kovové šasi nahradilo sklenené. Nám sa najviac páči modrá farba, ktorá sa pri odraze lúčov vyzerá veľmi štýlovo.

Telefón je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Páči sa nám zadný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Problémom je však jeho náchylnosť na odtlačky prstov a nečistoty, takže pekne sa odrážajúce farby končia hneď po zašpinení povrchu telefónu. Poteší pribalený zadný priehľadný kryt v balení.

Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá pripojiteľné cez USB-C a tiež technická dokumentácia. Kvalita dodávaných slúchadiel prekvapí, ponúkajú totiž oveľa lepší zvuk ako pri bežne dodávaných slúchadlách. Na hornej strane je k dispozícii šuplík na dve SIM kartu a microSD kartu, infraport na ovládanie domácich spotrebičov chýba.

Audio konektor – 3,5 mm jack však používatelia budú hľadať márne. Pokiaľ chce používateľ počúvať hudbu, musí na to ísť bezdrôtovo alebo cez dokúpenú redukciu. Počas dlhodobého testu sme mali k dispozícii aj redukciu a mali sme pocit, akoby sme sa vrátili o desať rokov späť. V tom čase bolo totiž bežné, že Sony Ericsson nepoužíval 3,5 mm jack a používatelia nosili so sebou redukcie.

Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Ovládacie tlačidlá sú pod displejom a to v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking, pričom stredné tlačidlo slúži aj ako čítačka odtlačkov prstov. Na zadnej strane je fotoaparát a LED blesk, ktorý dopĺňa logo HTC. Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežka reproduktora. Sú tu dva mikrofóny – jeden na hornej strane, druhý na spodnej.

Displej možno – podobne ako v starších modeloch HTC – dvojitým poklepaním prebudiť z uzamknutého stavu, dvojitým rýchlym potiahnutím prsta smerom nadol spustíme foťák, prípadne potiahnutím doľava sa dostaneme rovno na domovskú obrazovku. Oceňujeme použitý typ displeja LCD5, ktorý prináša mnoho výhod a vlastností z AMOLED panelov. Ergonómii veľmi pomáha aj fakt, že sú hrany telefónu mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky.

Smartfón má Super LCD 5 panel, ktorý sa vyznačuje perfektnými farbami, ostrosťou a tiež aj vysokým maximálnym jasom. Play ponúka 5,2“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px) a hustotu 428 ppi. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme taktiež verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, nemáme tu žiadne pripomienky. Jeho ochranu zabezpečuje krycie sklíčko Cormning Gorilla Glass 5.

Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor MediaTek MT6755 Helio P10, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá, taktované na 2,2 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,1 GHz. Výkonovo sa stále môže porovnávať iba so strednou triedou a tiež nie vždy platí, že čím viac jadier tým lepšie. V porovnaní so štvorjadrovými procesormi Qualcomm Snapdragon ponúka len približne polovicu výkonu. O grafickú časť sa stará Mali-T860MP2, ktorú dopĺňa operačná pamäť 3GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 32GB.

Použitý operačný systém Android 6.0 Marshmallow je starší a výrobca zatiaľ neponúka aktualizáciu na Nougat. Systém je doplnený o nadstavbu výrobcu – HTC Sense, ktorá je v mnohom odľahčená (oproti konkurencii). Rýchlosť a plynulosť systému je veľmi dobrá a hoci nemôže konkurovať vlajkovým lodiam, nezaznamenali sme problémy pri používaní. Duplicitné aplikácie od výrobcu a Google boli „upratané“ a časť aplikácii od HTC, ktoré ponúka aj Google v základe v telefóne nenájdeme.

Nadstavba má dosť ďaleko od čistého Androidu a je typická dizajnom už niekoľko rokov. Aj widget na ploche – preklápajúce hodiny, ktoré HTC používa od začiatkov považujeme stále za rovnako štýlové. K dispozícii je opäť funkcia HTC BlinkFeed – plocha naľavo od domovskej obrazovky, ktorá po nastavení zobrazuje novinky zo sociálnych sietí, či RSS stránok. Ponúka možnosť prispôsobiť si dizajn pomocou tém, pričom upraviť sa dá takmer všetko. V prípade, ak ju používateľ nechce používať, dá sa vypnúť v nastaveniach.

Smartfón má nevymeniteľnú batériu a  ponúka kapacitu 2500 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacitu akumulátora nedostatočne, keďže 2500 mAh nepovažujeme za dostatočné pre telefóny s Full HD displejom. Výsledok pri našom dlhodobom testovaní je iba jednodňová, či poldňová výdrž. Tu však poteší aspoň funkcia rýchleho nabíjania a používateľ tak musí mať pri sebe buď nabíjačku, alebo powerbank.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu tri navigačné technológie. Štandardný americký navigačný systém GPS, ruský GLONASS a tiež menej známy čínsky Beidou. 5,2“ displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou.

Pri tomto modeli sú k dispozícii dva sloty, výrobca teda necháva na používateľovi, či použije dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a jednu pamäťovú kartu. Použitie dvoch SIM kariet súčasne príde vhod najmä pre používateľov, ktorí chcú využívať mobilný internet od iného operátora ako hovory/správy. Ďalším možným využitím je súkromné a služobné číslo v jednom smartfóne alebo použitie domácej a zahraničnej (lokálnej) SIM karty počas pobytu v zahraničí. Poteší podpora pre všetky pásma používané na Slovensku – 800, 1800, 2100 a 2600 MHz. Kompletná podpora pásem tak zaručí, že používateľ nebude mať problém so 4G internetom u nás.

Napriek tomu, že výrobca použil 16 MPx fotoaparát, výsledky sú priemerné vzhľadom k nastavenej cene. U Play osloví skôr príležitostných fotografov. Počas bežného dňa sú však fotografie veľmi dobré a to najmä v exteriéri. Fotoaparát ponúka množstvo efektov. Jedna z funkcií aj už dobre známa HTC Zoe, ktorá vytvára trojsekundový záber spolu so zvukom, ten je potom uložený ako MP4 video v pamäti smartfónu. Ku každému trojsekundovému videu je pridelený aj jeden obrázok z videa. Nevýhodou HTC Zoe je pomerne veľká dátová spotreba, keďže jeden trojsekundový záber má približne 36 MB.

Na začiatku sme vyzdvihli dizajn, ktorý je luxusný. Chválime čítačku odtlačkov prstov, ktorá funguje perfektne a je umiestnená na ideálnom mieste –  v domácom tlačidle pod displejom. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a U Play odomkne rýchlo.

HTC U Play je smartfón strednej triedy, ktorý ponúka výborný displej, pekný a moderný dizajn, bohatú konektivitu a prijateľné rozmery. Hoci ponúka osemjadrový procesor, tak výkonovo sa zaraďuje skôr do strednej triedy a aj vďaka tomu je vhodný pre menej náročných používateľov. Zamrzí menšia kapacita integrovanej batérie, ktorá je podľa nás poddimenzovaná. Chýba nám aj 3,5 mm jack, ktorý HTC v tohtoročných telefónoch neponúka a tiež zvýšená odolnosť voči vode absentuje. Páči sa nám však výborné konštrukčné spracovanie, ale tiež prostredie systému. O úspechu aj v tomto prípade rozhoduje aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 250 eur.Parametre a špecifikácie:

Chipset: MediaTek MT6755 Helio P10
Procesor: osemjadrový (4× 2,2 GHz + 4× 1,1 GHz)
Grafika: Mali-T860MP2
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 6.0 Marshmallow + nadstavba HTC Sense
Displej: 5,2″, Super LCD 5, 1920×1080 px; Gorilla Glass 5, 428 ppi
Fotoaparát: zadný – 16 MPx, 1.0 μm pixel, LED blesk, Full HD video (30 fps), clona f/2.0; predný – 16 MPx, Full HD video
Rozmery: 146×73×8 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Batéria: Li-Ion, 2500 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), USB OTG, WiFi Direct, DLNA
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, čítačka odtlačkov prstov, informačná dióda, HTC BoomSound Hi-Fi edition, Hi-Res audio, stereo repro

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 3GB RAM
+ Kvalitný Full HD Super LCD5 displej
+ Odladená nadstavba HTC Sense
+ Rýchla a spoľahlivá čítačka odtlačov

Mínusy
– Neponúka zvýšenú odolnosť voči vode
– Absencia 3,5 mm jack konektora
– Lesklý povrch náchylný na otlačky
– Malá výdrž integrovanej batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC U PLAY Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HTC