Domov Počítače Recenzia: Lenovo TC M910q a HP PD 600 G2

Recenzia: Lenovo TC M910q a HP PD 600 G2

Zdielať

Mini počítače sú trendom a čoraz viac používateľov hľadá zariadenia, ktoré sú malé, kompaktné a zmestia sa kamkoľvek. Nami testované mini počítače od spoločností Lenovo a HP ponúkajú výbavu pre menej náročných používateľov a sú vhodné tiež do kancelárie.

Prvým testovaným je Lenovo ThinkCentre M910q Tiny. Minipočítač má kovové šasi, avšak predný panel je z plastu. Ponúka v malom šasi prekvapivé množstvo portov, vďaka čomu je vhodný na univerzálne použitie. Na prednom paneli sú dva porty USB 3.0 a 3,5 mm audio jack konektor pre slúchadlá a mikrofón. Na zadnej strane sú štyri porty USB 3.0, dva video výstupy DisplayPort a HDMI, doplnený o LAN konektor. Hmotnosť zariadenia je 1320 gramov, jeho rozmery sú 183×35 mm. Kvôli malým rozmerom nemá možnosť používať dedikovanú grafickú kartu, čím sa ale šetrí aj na spotrebe.

Otvorenie minipočítača je ľahké, stačí mať skrutkovač. Po odstránení jednej skrutky zo zadného panelu možno vysunúť kryt a dostať sa tak ku vnútorným častiam. Je tu však obmedzená možnosť na upgrade – slot na jeden 2,5“ disk (SSD alebo HDD). Navýšenie pamäte či výmena procesora nie je možná. Nami testovaný kus bol dodaný s procesorom Intel Core i5-6500T (a integrovanou grafikou Intel UHD 530), 8GB RAM a 256GB M.2 SSD s predinštalovaným Windows 10. Testovali sme ho pripojený cez DisplayPort na redakčný monitor AOC CU34G2. Rozlíšenie aj frekvenciu detekoval správne a aj pri otvorení 10 kariet a zároveň prehrávaní videa aj hudby sme nezaznamenali oneskorenie.

S počítačom sa veľmi dobre pracuje, napriek tomu, že ide o starší repasovaný model. Treba však dodať, že minipočítač obsahuje klasický desktopový procesor, hoci veľa minipočítačov používa mobilné procesory (napríklad pasívne chladený Shuttle DS10U7). Hlavnou výhodou počas celodenného používania je tichý, takmer nepočuteľný ventilátor. Je to dané tým, že je veľký a preto sa v porovnaní s malým ventilátorom nemusí točiť tak rýchlo a tým vytvárať veľký hluk, aby udržal teplotu pod kontrolou.

Druhým testovaným minipočítačom je HP ProDesk 600 G2 DM. Výrobca tu stavil viac-menej na jednoduchosť. Základom je plastové šasi a tuctová čierna farba. Konektorová výbava zahŕňa na prednej strane dva USB 3.0 porty, jeden USB-C a dva 3,5 mm audio jack konektory (jeden pre slúchadlá, druhý pre mikrofón). Zadná strana ponúka štyri USB 3.0 porty, jeden DisplayPort, HDMI a VGA konektor, spolu s RJ45. Oceňujeme, že možno jednoducho meniť komponenty, stačí odskrutkovať iba jednu skrutku. Hmotnosť zariadenia je 1360 gramov, rozmery predstavujú 175×179×34 mm.

Po otvorení krytu počítač umožňuje obsadiť iba jeden 2,5“ disk (môže to byť buď SSD alebo HDD), ako aj vymeniteľnú pamäť – avšak tá je umiestnená pod ventilátorom. Maximálne možno použiť 2× 16GB. Nami testovaná konfigurácia zahŕňa procesor Intel Core i3-6100T (s integrovanou grafikou Intel HD 530), 8GB DDR4 RAM a 128GB SSD s predinštalovaným Windows 10. Kvôli malým rozmerom nedisponuje dedikovanou grafickou kartou, čo je ale v niektorých prípadoch aj výhoda (napríklad pri spotrebe a nutnosti chladič aj ďalšie komponenty). Minipočítač od HP je v porovnaní s konkurentom od Lenovo citeľne menej vybavený – má výrazne slabší procesor a teda aj výkon. Navyše aj polovičnú kapacitu disku. Jeho chladenie je výrazne hlučnejšie, čo je dané menším ventilátorom v počítači. Hoci je model od HP o niečo menší oproti modelu od Lenovo, vyššia hlučnosť chladenia je tak daňou za rozmery.

HP EliteDesk 800 G2 DM je zaujímavá voľba pre málo náročných používateľov, ktorým neprekážajú limity. Poteší USB-C, ktorý minipočítač ponúka a jeho možnosti upgrade v prípade potreby. Vďaka minimalistickým rozmerom sa zariadenie zmestí kamkoľvek, napríklad aj na VESA miesto za monitorom. Naopak minipočítač Lenovo ThinkCentre M910q Tiny je určený aj pre náročnejších, do kancelárie padne ako uliaty. Má dostatok výkonu na väčšinu kancelárskej práce, zvládne aj multimediálne úlohy. Oceňujeme optimalizované a tiché chladenie, ako aj širokú portovú výbavu. Zariadenie ponúka flexibilitu a je tiež dostatočne malé na to, aby ho používateľ ukryl kamkoľvek, teda aj za monitor. Spomedzi dvoch repasovaných minipočítačov nás viac zaujal Lenovo TC M910q, no rozhodnutie je na každom používateľovi a obe zariadenia majú čo ponúknuť.

Zapožičal: Furbify

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno