Domov Počítače Recenzia: Shuttle DS10U7

Recenzia: Shuttle DS10U7

Zdielať

Shuttle DS10U7 je nový mini počítač s pasívnym chladením od spoločnosti Shuttle, ktorý sme otestovali. Je to veľmi malý a zároveň kompaktný počítač s procesormi Intel 8. generácie a s bohatou konektorovou výbavou. Čo všetko prináša?

Pri použití bežných počítačových komponentov a skriniek je väčšinou treba myslieť na chladenie jednotlivých súčastí či samotnej skrinky, pričom štandardné chladenie produkuje vždy nejaký hluk. Prečo to však nevymyslieť lepšie? Na trhu je spoločnosť, ktorá sa zameriava na malé barbelone PC, pričom nami testovaný model DS10U7 ponúka pasívne chladené komponenty. Už na prvý pohľad je nami testovaný PC v extra malej a kompaktnej skrinke. Má objem iba 1,3 litra a jej rozmery sú 200×165×40 mm. Hmotnosť pritom dosahuje iba 1,5 kg (spolu s komponentami a adaptérom je to 2,2 kg). Mnohí si preto položia otázky: ako sa do nej zmestia jednotlivé komponenty a ako budú chladené? Bude toto chladenie dostatočne účinné, aby nedošlo k prehriatiu jednotlivých komponentov, no najmä procesora či pevného disku? Skúsme teda spolu nájsť odpovede.

Mini počítač je zabalený v malej papierovej krabici s fotkou a logom zariadení, vnútri je napájací kábel, manuál, upevnenie na VESA, podstavce a skrutky. To všetko spolu s dvomi Wi-Fi anténami, ovládačmi na CD a napájacím adaptérom. Testované mini PC má robustnú a flexibilnú konštrukciu, bočné otvory a ľahko dostupné poklopy na vloženie diskov a pamätí. Na prednej strane je vypínač, dve stavové LED diódy, až šesť USB portov (dva USB 3.1 a štyri USB 2.0), audio konektory (samostatný na vstup a výstup) a čítačka SD kariet. Na zadnej strane je zvyšok konektorov – dva RJ45 konektory pre Gigabit Ethernet, dva USB 3.1 porty, tri konektory na videovýstup (HDMI, DisplayPort aj VGA), napájací konektor, dve antény na Wi-Fi a Bluetooth modul, 4-pinový konektor na power tlačidlo, sériový COM port a Clear CMOS. V hornej časti je štítok o modeli a pod krytom je ukrytý procesor s chladičom. Na spodnej strane sú dve šachty, ktoré možno jednou skrutkou odňať a vložiť tak dve SODIMM DDR4 RAM moduly a dva disky (jeden M.2 a jeden 2,5“ SATA).

V predaji sú celkovo štyri verzie počítača: najlacnejší DS10U s procesorom Celeron 4205U, DS10U3 s Core i3-8145U, DS10U5 s Core i5-8265U a najviac vybavený, nami testovaný DS10U7 s procesorom Intel Core i7-8565U. Procesor patrí do 8. generácie Whiskey Lake, pričom jeho hlavnou výhodou je nízka spotreba – TDP má iba 15W. Výrobca použil v modeli notebookové komponenty a preto nie je možná zmena procesorov. Pred kúpou preto odporúčame dobre si rozmyslieť, ktorý model si používateľ vyberie. Procesor v nami testovanom zariadení používa štyri jadrá (osem vláken), taktovaný je na 1,8 GHz (4,6 GHz TurboBoost). Je tu takisto integrovaná grafika Intel UHD Graphics.

Práca s minipočítačom nás veľmi milo prekvapila. Keďže sme testovali najvybavenejší model, tak stačí nielen na kancelársku prácu, ale aj na multimédiá, či staršie hry. A čo je hlavná výhoda, počas celodenného používania nepočuť žiadnu aktivitu ventilátorov. Výkon integrovaného chladiaceho systému bez ventilátora je vynikajúci a aj naše testy ukazujú, že procesor ani disk pri maximálnej záťaži nepresahujú bezpečnú hranicu zahriatia. Možno tak bez pochýb konštatovať, že je to jeden z najlepších mini počítačov na trhu – a čo sa nám najviac páči, je sčasti konfigurovateľný (disk, pamäť, operačný systém). Azda jediným problémom môže byť pre používateľov vyššia cena testovaného najvybavenejšieho modelu (v prípade potreby sú aj tri menej vybavené modely ako sme už uviedli) a nutnosť pripočítať k tejto cene ešte ďalšie náklady za disk, pamäť a OS.

Mini počítač je štandardne dodávaný bez pamäte a disku – my sme použili 250GB disk Samsung 970 EVO Plus NVMe M.2 a operačnú pamäť GOODRAM IRDM SODIMM DDR4 16GB 2666MHz (predtým sme mali pamäte Corsair). Výrobca uvádza, že osadiť možno najviac 2× 32GB SODIMM DDR4 RAM, pri diskoch je používateľ obmedzený iba počtom slotov – 1× M.2 + 1× 2,5“ SATA (vďaka tomu možno použiť aj kombináciu 1× 4TB M.2 NVMe disk + 1× 4TB 2,5“ SATA SSD). Veľmi sa nám páčia maličké rozmery a možnosť schovať zariadenie za monitor. Vďaka tomu si ho vieme predstaviť aj ako náhradu za veľké stolové počítače. Iste, nie všade,  ale napríklad na bežnú kancelársku prácu, ktorá nevyžaduje extrémny výkon, si ho vieme predstaviť. Slúžiť môže takisto aj  na nočné sťahovanie torrentov, alebo tiež ako doplnok k telke, a môže tak ísť aj o tzv. HTPC. My sme ho testovali s Microsoft Windows 10 Pro, takisto ho možno používať aj s linuxovou distribúciou (napríklad veľmi obľúbený je Ubuntu, alebo Mint, ktorý má podobné ovládanie ako Windows 10).

Po otestovaní nového mini počítača Shuttle DS10U7 môžeme konštatovať, že ide o veľmi dobre navrhnutý počítač s vynikajúcim systémom chladenia bez ventilátora. Tento model môže byť vďaka podpore troch nezávislých videovýstupov vhodný nielen pre domácnosť, ale aj pre využitie vo firmách. Takisto sa dá ľahko schovať za monitor a vďaka 4-pinovému konektoru je možné jeho zapnutie robiť inak ako bežným stlačením vypínača na minipočítači. Rozhodne oceňujeme nulovú hlučnosť, výborné prevádzkové vlastnosti či bohatú konektivitu. Tiež podporu pre Wi-Fi a Bluetooth (vďaka modulu a dvom anténam), podporu pre dva disky (M.2 a SATA) ale tiež dva SODIMM sloty. A čo je najzaujímavejšie: toto všetko sa zmestilo do malého 1,3 litrového šasi. Rozhodne odporúčame!

Vďaka kompaktným malým rozmerom, výbornému spracovaniu a chladeniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Shuttle DS10U7 TOP produkt

Zapožičal: Shuttle

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno