Domov Recenzie Recenzia: Motorola Moto X4

Recenzia: Motorola Moto X4

Zdielať

Spoločnosť Lenovo má v portfóliu veľa zaujímavých modelov, pričom sa snaží zaujať aj zákazníkov, ktorí sú orientovaní viac na cenu než výkon. Testovaný model patrí medzi tie, ktoré ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon a zaraďuje sa do strednej triedy. Čo všetko teda prináša Moto Moto X4?

Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Môžu za to kvalitné materiály, najmä zadný celokovový kryt. Konštrukcia je pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga po silnom prítlaku. Už prvé dojmy napovedajú, že spracovanie šasi je luxusné a to najmä v testovanej modrej farbe, kedy sa aj farby odrážajú. Iste, zadný fotoaparát vystupuje z konštrukcie, čo nemusí byť po chuti každému. Telefón ponúka USB-C konektor, stále disponuje 3,5 mm audio jack konektorom a má prekvapivo širšie okraje okolo displeja.

Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Podľa nášho názoru možno vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi, avšak výrobca tu väčšie rámy využil na iné funkcie, keďže pod displejom je okrúhla čítačka odtlačkov prstov a tiež mikrofón. Ak je displej zhasnutý, stačí priložiť prst a telefón sa hneď odomkne. Ak je však telefón odomknutý a prst priložíme opäť, zariadenie sa uzamkne. Ide o veľmi šikovné gesto. Pre úplnosť dodávame, že funguje iba vtedy, ak má používateľ nastavenú biometrickú ochranu.

O zobrazenie sa stará 5,2“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), ktorý má 424 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa ale ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých, najmä multimediálnych nadšencov. V telefóne nám chýba možnosť nastaviť režim modrého filtra na obmedzenie modrej farby (príde vhod počas večerného používania).

Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. Za praktickú funkciu považujeme aj Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a tiež notifikácie. Ide teda o podobnú funkciu akú má aj konkurenčný Samsung (Always On Display). Rozdiel je iba v tom, že Samsung zobrazuje informácie na displeji neustále a Moto obrazovka je aktívna iba pár sekúnd po tom, ako telefón deteguje niektorú z aktivít (napríklad mávnutie rukou nad displejom).

Pri gestách však ostaneme aj ďalej – spodná časť obrazovky, ktorá slúži primárne ako čítačka odtlačkov prstov, nemá iba túto jedinú funkciu. V prípade, ak používateľ aktivuje v nastaveniach funkciu ovládanie jednou rukou, čítačka zrazu dostáva viacero funkcii. Rôznymi gestami možno vyvolať reakciu návratu na domácu obrazovku, multitasking či návrat späť. Práve v čase, keď je funkcia aktívna a čítačka má rôzne gestá, trojica tlačidiel na displeji nie je aktívna.

Napriek tomu, že toto nie je vlajková loď výrobcu, nájdeme tu stále dostatočne výkonný procesor. Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 630, čo je model strednej triedy. Jadrá Cortex-A53 sú taktované na 2,2 GHz, dopĺňa ich grafika Adreno 508 a operačná pamäť 4GB. Operačný systém tvorí Android 8.0.0 Oreo v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu. Pohyb v systéme je rýchly a bez oneskorení.

Vnútorná pamäť má kapacitu 64GB, pričom podporuje aj pamäťové karty microSD a to najviac do 256GB. Slot je však hybridný, používateľ si tak musí vybrať medzi dvomi SIM kartami alebo jednou SIM kartou a pamäťovou kartou. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 600/150 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz.

K dispozícii je aj bezdrôtová technológia Bluetooth v4.2 spolu s NFC a trojica navigačných technológii – GPS, GLONASS a Galileo, pričom poteší rýchla fixácia polohy. Vyzdvihujeme dobrú výdrž batérie a podporu rýchleho nabíjania. Častokrát sme mali večer ešte 30% z batérie a to aj napriek tomu, že má kapacitu iba 3000 mAh. Oceňujeme tiež, že dodávaná Turbo nabíjačka dokáže za hodinu nabiť telefón z nuly na 85%.

Na zadnej strane je duálny fotoaparát, kombinácia 12 MPx (f/2.0) a 8 MPx (f/2.2). Sme radi, že telefóny strednej triedy ponúkajú dvojité fotoaparáty – v tomto prípade sa druhý stará o 120° širokouhlý záber. Zabudlo sa však na optickú stabilizáciu. Výsledné fotografie sú veľmi dobré, najmä počas dňa, majú dostatok detailov aj farebnosti. Pre skupinové snímky alebo panoramatické zábery krajiny príde vhod širokouhlý objektív. Vďaka vyššej clone sú však fotky o niečo horšie, najmä vo večerných hodinách sú hodne tmavé, zašumené a bez detailov.

Lenovo Moto X4 je veľmi zaujímavý smartfón. Ponúka kvalitné spracovanie, pekný dizajn, kvalitný fotoaparát a dostatočne výkonný hardvér. Výhodou je aj operačný systém Android 8.0.0 Oreo bez nadstavby, len s pár aplikáciami navyše, ktorý dopĺňa veľmi jemný a kvalitný displej. Výhodou sú aj notifikácie na vypnutom IPS LCD displeji, naopak za nevýhodu považujeme veľké rámy okolo displeja a horšiu čitateľnosť na priamom slnku. Vďaka týmto skutočnostiam telefón odporúčame. Čerešničkou na torte je potom dobrá výdrž na batériu a rýchle nabíjanie.

Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 630
Procesor: osemjadrový, 2,2 GHz
Grafika: Adreno 508
Pamäť: 4GB RAM + 64GB ROM + microSD karta (do 256GB)
Operačný systém: Android 8.0.0 Oreo
Displej: 5,2“, IPS, Full HD, 1920×1080 px., 424 ppi
Fotoaparát: zadný – duálny 12 MPx, f/2.0 + 8 MPx, f/2.2, dual LED blesk, autofókus, nahrávanie 4K videí; predný – 16 MPx, f/2.0, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 148×73×8 mm
Hmotnosť: 166 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Globálny prenos dát: 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma: všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Galileo, akcelerometer

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Odladený a plynulý OS Oreo
+ Rýchlo nabíjanie, predný blesk
+ Viacero gest, Moto obrazovka
+ Veľmi dobrý duálny fotoaparát
+ Rýchla čítačka odtlačkov prstov

Mínusy
– Horšia čitateľnosť na slnku
– Klzký povrch zadnej časti
– Chýba funkcia modrý filter
– Široké rámy okolo displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Motorola Moto X4 Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:
Zapožičal: Lenovo

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno