Domov Recenzie Recenzia: Lenovo Moto G5 Plus

Recenzia: Lenovo Moto G5 Plus

Zdielať

Spoločnosť Lenovo má v portfóliu veľa zaujímavých modelov, pričom sa snaží zaujať aj zákazníkov, ktorí sú orientovaní viac na cenu než výkon. Testovaný model patrí medzi modely, ktoré ponúkajú veľmi dobrý pomer cena/výkon. Čo všetko však prináša Moto G5 Plus?

Už na prvý pohľad je telefón spracovaný veľmi dobre. Môžu za to kvalitné materiály, najmä zadný kovový kryt, ktorý je však vsadený do plastového rámu. Preto pôsobí dizajn originálne a vďaka pevne spojenej neodnímateľnej zadnej strane je konštrukcia pri spojení kovu a plastu pevná, neprehýba sa a ani nevŕzga po silnom prítlaku. Hoci bol smartfón predstavený v tomto roku a patrí do strednej triedy, má starší microUSB konektor a nie nový a obojstranný USB-C. To považujeme skôr za výhodu, keďže stále drvivá väčšina používateľov má staršie príslušenstvo a prepojovacie káble.

Prekvapením je, že Moto G5 Plus má široké okraje nad a pod displejom. Podľa nášho názoru možno v dnešnej dobe vyrobiť smartfón aj s menšími okrajmi – avšak výrobca tu väčšie rámy využil na iné funkcie, keďže pod displejom je okrúhla čítačka odtlačkov prstov. Nad displejom je mriežka reproduktoru, ktorý slúži aj pre multimédiá a napravo od neho selfie kamera. Ovládacie tlačidlá sú na spodnej časti displeja v typickom poradí Späť – Domov – Multitasking. Na pravej sú ovládacie tlačidlá – dvojtlačidlo hlasitosti a vypínač, nabíjací microUSB konektor, audio 3,5 mm jack a mikrofón sú na spodnej strane.

Ľavá strana je prázdna. Horná strana obsahuje netradičný šuplík, ktorý na jednej strane ponúka dva sloty nanoSIM karty a tretí slot microSD karty je z druhej strany. Toto riešenie oceňujeme a príde vhod pre používateľov, ktorí radi využívajú dve karty naraz a zároveň sa nemusia rozhodovať medzi tým, či zvolia dve SIM karty, alebo len jednu SIM kartu a microSD na rozšírenie úložného priestoru. Na zadnej strane je vystupujúci fotoaparát s dvojitým LED bleskom. Oceňujeme, že horný šuplík SIM kariet drží pevne a nemá vôľu tak ako to bolo pri modeli X Force. Páči sa nám zadná strana, ktorá má príjemný povrch, za nevýhodu však považujeme, že je pomerne šmykľavý a navyše náchylný aj na odtlačky či nečistoty.

O zobrazenie sa stará 5,2“ displej s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), ktorý má 545 PPI (počet pixelov na palec). Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, dá sa však ovládať aj manuálne. Maximálny jas je dobrý, čítanie na priamom slnku však robí telefónu problém. Páči sa nám, že má displej verné a ostré farby, pomer 16:9 poteší všetkých, najmä multimediálnych nadšencov. Pekný displej môže tiež za to, že je priam radosť sa naň pozerať, videá alebo fotografie tu vyzerajú skvelo. Za praktickú funkciu považujeme Moto obrazovku, ktorá na zamknutom displeji ukáže hodiny, stav batérie a notifikácie. Ide teda o podobnú funkciu akú má aj konkurenčný Samsung (Always On Display).

Zaujímavosťou lauchera v systéme je absencia tlačidla menu pre vstup do aplikácii. Hoci nie sú všetky na plochách, ako je to často pri čínskych výrobcoch – k zoznamu aplikácii sa možno dostať gestom potiahnutím prsta zospodu nahor na dotykovej obrazovke. Opačným gestom – zhora nadol sa zas naopak možno vrátiť zo zoznamu všetkých aplikácii naspäť na domácu obrazovku. Pri gestách však ostaneme aj ďalej – spodná časť obrazovky, ktorá slúži primárne ako čítačka odtlačkov prstov nemá iba túto jedinú funkciu. V prípade, ak používateľ aktivuje v nastaveniach funkciu ovládanie jednou rukou, čítačka zrazu dostáva viacero funkcii. Rôznymi gestami možno vyvolať reakciu návratu na domácu obrazovku, multitasting, či návrat späť. Práve v čase, keď je funkcia aktívna a čítačka má rôzne gestá, trojica tlačidiel na displeji nie je aktívna.

Napriek tomu, že toto nie je vlajková loď výrobcu, nájdeme tu stále dostatočne výkonný procesor. Hardvérový základ tvorí osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 625, čo je model strednej triedy. Jadrá Cortex-A53 sú taktované na 2,0 GHz, dopĺňa ich grafika Adreno 506 a operačná pamäť 3GB. Operačný systém tvorí Android 7.0 Nougat v čistej podobe, doplnený o niekoľko aplikácii od výrobcu. Vnútorná pamäť má 32 GB, pričom podporuje aj pamäťové karty microSD až do kapacity 256GB. Smartfón podporuje najnovšie LTE siete do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz.

Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth (verzia 4.2) spolu s NFC a dvojica navigačných technológii – GPS a GLONASS, pričom poteší rýchla fixácia polohy. Na zadnej strane sa nachádza 12 MPx fotoaparát, ktorý vystupuje niekoľko milimetrov z tela smartfónu. Zvyšnú výbavu potom dopĺňa AF a duálny LED blesk, ktorý pomôže v horších svetelných podmienkach. Kvalita fotografii je na veľmi dobrej úrovni, páči sa nám sýtosť farieb a ostrosť. Video možno zaznamenávať pri rozlíšení 4K@30 fps, alebo Full HD@60/30 fps. Poteší kapacita 3000 mAh batérie, ktorá vydrží na jedno nabitie 1,5 až dva dni. Ak sa však vybije, vďaka prítomnej nabíjačke s podporou rýchlonabíjania netrvá dlho, aby sa batéria nabila naplno.

Lenovo Moto G5 Plus je veľmi zaujímavý počin výrobcu. Ponúka kvalitné spracovanie, zaujímavý dizajn, kvalitný fotoaparát a dostatočne výkonný hardvér. Výhodou je aj stále aktuálny Android 7.0 Nougat len s pár aplikáciami navyše, ktorý dopĺňa veľmi jemný a kvalitný displej. Výhodou sú aj notifikácie na vypnutom IPS displeji, nevýhodou sú však veľké rámy okolo displeja a horšie čitateľné zobrazenie na priamom slnku. Napriek tomu však telefón odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Chipset: Qualcomm Snapdragon 625
Procesor: osemjadrový, 2,0 GHz
Grafika: Adreno 506
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat
Displej: 5,2“, IPS, 1920×1080 px., 545 ppi
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, dual LED blesk, autofókus, f/1.7, nahrávanie 4K videí; predný – 5 MPx, f/2.2, nahrávanie Full HD videí
Rozmery: 150×74×9,7 mm
Hmotnosť: 157 gramov
Batéria: Li-Ion 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
LTE pásma: 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM: 2× nanoSIM
Ostatné: GPS, GLONASS, akcelerometer

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Dostatočne výkonný procesor
+ Odladený a plynulý OS Nougat
+ Veľmi dobrý 12 MPx fotoaparát
+ Výdrž batérie, rýchlo nabíjanie
+ Viacero gest, Moto obrazovka
+ Tri sloty – 2× SIM + 1× microSD

Mínusy
– Horšia čitateľnosť na slnku
– Široké rámy okolo displeja
– Reproduktor mohol byť lepší

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Lenovo Moto G5 Plus 3GB/32GB poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Lenovo

Lenovo Moto G5 Plus

300,00 €
Lenovo Moto G5 Plus
9

Celkové hodnotenie

9.0 /10

Plusy

  • Kvalitné konštrukčné spracovanie
  • Dostatočne výkonný procesor
  • Odladený a plynulý OS Nougat
  • eľmi dobrý 12 MPx fotoaparát
  • Výdrž batérie, rýchlo nabíjanie
  • Viacero gest, Moto obrazovka
  • Tri sloty – 2× SIM + 1× microSD

Mínusy

  • Horšia čitateľnosť na slnku
  • Široké rámy okolo displeja
  • Reproduktor mohol byť lepší

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno