Domov Recenzie Recenzia: Huawei Mate 9

Recenzia: Huawei Mate 9

Zdielať

Čínska spoločnosť Huawei pokračuje v produkcii zaujímavých smartfónov. Na trhu sú už desiatky zaujímavých modelov, ktoré skvelo vyzerajú a majú výborné funkcie. Mate 9 je na trhu už dlhšie a testujeme ho dlhodobo. Hoci sa možno nezdá, stále ide o výborne vybavený model.

Telefón je spracovaný výborne. Môžu za to kvalitné materiály, kov a ochranné sklo, pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Napriek veľkému 5,9“ displeju sa výrobcovi podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné. Keďže nie sú tlačidlá pod displejom, ale na jeho spodku, tým šetrí výrobca miesto, ktoré môže  využiť zmysluplnejšie – na veľký displej bez širokých okrajov.

Napriek tomu, že tlačidlá nie sú pod displejom, svoje miesto tu má nápis „Huawei“, tlačidlá sú už typicky na spodnej časti displeja. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – okrem iného aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Chcete späť napravo a multitasking naľavo? Alebo opačne? Nie je problém. A komu sú tri tlačidlá málo (späť, domov, multitasking), v nastaveniach možno nastaviť aj softvérové tlačidlo na vysunutie notifikačnej lišty. Šikovné riešenie 🙂

Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, dvojitý fotoaparát, ktorý mierne vystupuje zo štíhleho tela a LED blesk. Na spodnej strane je umiestnený nový obojstranný USB-C v strede a dve mriežky reproduktora po krajoch. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá a tiež technická dokumentácia. Na ľavej strane je jeden šuplík na dve SIM karty, alebo kombináciu jedna SIM plus jedna microSD karta. Hornú stranu potom dopĺňa 3,5 mm audio jack a infraport na ovládanie domácich spotrebičov.

Veľký 5,9“ IPS displej má Full HD rozlíšenie, z čoho vychádza aj hustota 373 ppi. Kontrast a jas sú na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly. Napriek veľkým rozmerom displeja sa telefón ovláda veľmi dobre, nemali sme žiadne problémy s ovládaním, hoci isté prechytávanie rúk tu je. Ergonómii však veľmi pomáha aj fakt, že sú hrany telefónu mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky.

Základ tvorí procesor z vlastnej dielne, model HiSilicon Kirin 960, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo sa stále môže porovnávať s najlepšími procesormi od ostatných výrobcov, hoci čo sa týka výkonu ide o niečo výkonnejší procesor ako má Huawei P9 (HiSIlicon Kirin 955). Operačná pamäť má kapacitu 4GB, vnútorná pamäť má 64GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 256GB.

Operačný systém Android 7.0 Nougat je doplnený o nadstavbu Emotion UI v5.0, ktorá je typická absenciou menu a všetky aplikácie sú tak umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. V najnovšej, piatej nadstavbe však pribudla možnosť rozhodnúť sa, či chce používateľ využívať doterajší systém aplikácii na obrazovkách – alebo či chce aplikácie klasicky v zozname aplikácii a plochu len s vybranými.

Telefón obsahuje tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré však možno schovať. Stačí ísť do nastavení, vybrať položku inteligentná pomoc – navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto osvedčenú možnosť schovania lišty používa čínsky výrobca už dlhodobo a môžeme povedať, že nám sa funkcia páči. Je super, že sa dá kedykoľvek aktivovať alebo deaktivovať v nastaveniach, tlačidlá potom možno skryť, alebo aj nechať zobrazené.

Oceňujeme možnosti nastavenia upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji. Za často otravné notifikácie považujeme, že telefón upozorňuje, ktorá aplikácia spotrebováva veľa energie. Pochopiteľne veľa minie aj veľký displej, ktorý je priam predurčený na multimediálne účely. S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadne problémy, všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané. Mate 9 hravo zvládne aj videá vo vysokej kvalite, problém mu nerobia ani náročné hry.

Vynikajúca je tiež kapacita integrovanej batérie – 4000 mAh, čo je veľkosť, ktorú len ťažko nájdeme na telefónoch.  Výdrž na jedno nabitie je priam excelentné, pri vysokom vyťažení vydrží batéria napájať zariadenie celé dva dni. Pri menej náročnom používaní možno dosiahnuť tri až tri a pol dňa a pri šetrnom zaobchádzaní ešte lepšiu výdrž. Séria Mate od Huawei je vo výdrži skrátka jedna z najlepších, aké sme v redakcii mali. Iste, napr. modely Max od ASUSu ich tromfnú vo výdrži, avšak tam sa šetrí na výkone, čo je zas negatívum tých zariadení. Mate 9 teda našťastie nešetrí ani na výkone, ani na spracovaní, ani vo výdrži. Oceňujeme 🙂

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie mobilné 4G/LTE siete. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, ktorý dopĺňa menej známy čínsky Beidou – ten je však doplnený už aj o najnovší navigačný systém Európskej únie Galileo. Veľký displej modelu s výbornými pozorovacími uhlami je vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou. A keď sú k dispozícii až štyri navigačné systémy, tak neexistuje, aby sa používateľ niekde stratil a mal problém so zameraním.

Modelový rad P9 už ukázal, že Huawei to skrátka vie aj v oblasti fotografovania. Mate 9 dostal do vienka opäť duálny fotoaparát, na ktorého vývoji spolupracoval nemecký výrobca Leica. Teraz však došlo k ďalšiemu posunu vo vývoji a zlepšeniu optických vlastností. Zatiaľ čo RGB snímač má rozlíšenie 12 MPx pri svetelnosti f/2.2, druhý monochromatický má 20 MPx so svetelnosťou f/2.2. Huawei so spoločnosťou Leica ešte vylepšili algoritmus, ktorý sa stará o výslednú snímku.

Nami vyhotovené testovacie snímky sú veľmi dobré azda vo všetkých smeroch a myslíme si, že aj náročný používateľ bude veľmi spokojný. Najmä nočné zábery sú veľmi dobre prekreslené a dlhodobo testovaný Mate 9 sa dokáže dobre vyrovnať so silnejšími zdrojmi svetla, ako je napríklad pouličné osvetlenie. Milovníkov selfie poteší 8 MPx predný fotoaparát, ktorý takisto zhotovuje kvalitné snímky a nemáme mu čo vyčítať.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. Okrem neho sa nám páči aj matné spracovanie zadnej strany, čo znamená, že telefón nezachytáva odtlačky prstov, ani šmuhy, či nečistoty. Čítačka odtlačkov prstov je tiež umiestnená na ideálnom mieste –  v hornej časti zadnej strany, pričom funguje spoľahlivo. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a smartfón odomkne vždy hneď a rýchlo bez čakania. Presne takto si predstavujeme funkciu čítačky.

Aký je Huawei Mate 9? Je to vynikajúci tabletofón, hoci má veľký 5,9“ displej a mnohí k nemu kvôli tomu môžu mať výhrady. Väčšie rozmery sú však vhodné pre multimédiá ako je sledovanie filmov a seriálov, prípadne pri navigácii. Navyše aktuálna generácia má malé rámčeky okolo displeja, veľmi dobre tvarovaný dizajn, skosené hrany a aj prijateľné rozmery. Mate 9 sa skutočne vydaril a podľa našich dojmov nemá v danej kategórii tabletofónov konkurenciu, keďže mnohé iné modely končia pri 5,5“ uhlopriečke displeja.

Azda jediné, čo nám tu chýba je zvýšená odolnosť voči vode, čo ponúka veľa konkurenčných modelov a čínsky výrobca ju zatiaľ neimplementoval do žiadneho smartfónu. Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, kvalitný veľký displej, dva kvalitné fotoaparáty, výkonný hardvér, plynulé prostredie systému, bohatá konektivita a veľká batéria s dvojdňovou výdržou. O úspechu v tomto prípade rozhoduje aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 600 eur, čo je rozhodne viac, ako by sme od čínskeho výrobcu očakávali. Ak modelu odpustíme väčšie rozmery, považujeme ho za ideálny telefón do rúk náročných používateľov a tiež pre ľudí zameraných na multimédiá a hry.Parametre a špecifikácie:

Chipset: HiSilicon Kirin 960
Procesor: osemjadrový (štyri jadrá 2,4 GHz + štyri jadrá na 1,8 GHz)
Grafika: Mali G71 MP8
Pamäť: 4 GB RAM + 64 GB ROM + microSD karta (do 256 GB)
Operačný systém: Android 7.0 Nougat + nadstavba Emotion UI 5.0
Displej: 5,9“, IPS, 1920×1080 px., 373 ppi, Coring Gorilla Glass 4
Fotoaparát: zadný – 20/12 MPx, f/2.2, Leica dvojitý fotoaparát (farebný + čierno-biely, duálny LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30/60 fps; predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/1.9
Rozmery: 157×79×7,9 mm
Hmotnosť: 190 gramov
Batéria: Li-Ion, 4000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C typ, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, infraport

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4 GB RAM
+ Vysoká výdrž na 4000 mAh batériu
+ Kvalitný 5,9“ Full HD IPS displej
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Výborný fotoaparát, konektivita

Mínusy
– Neponúka zvýšenú odolnosť voči vode
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei Mate 9 64GB poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Huawei Mate 9 Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Huawei