Domov Periférie Recenzia: Huawei P9 a Watch

Recenzia: Huawei P9 a Watch

Zdielať

Čínska spoločnosť Huawei pokračuje v produkcii výkonných smartfónov. Tentoraz ide o sériu – nami dlhodobo testovaný model P9 a tiež väčší a viac vybavený P9 Plus. P9 je špičkový telefón, ktorý ponúka celokovové unibody spracovanie a má výborný dizajn. Spolu s ním sme testovali aj smart hodinky Huawei Watch. Čo všetko prinášajú?

Huawei P9 a Watch 01

Telefón je konštrukčne urobený výborne, za čo vďačí použitiu kvalitných materiálov – kov a ochranné sklo. Páči sa nám matný zadný povrch, ktorý je veľmi príjemný na dotyk, nekĺže sa a ani nezachytáva odtlačky prstov. Hrany sú mierne zaoblené, vďaka čomu P9 veľmi dobre padne do ruky. Už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiový telefón, hoci za TOP modely výrobcu považujeme Mate 8 a P9 Plus, ktoré ponúknu lepší hardvér. Napriek 5,2“ displeju sa výrobcovi podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá a konektory.

Huawei P9 01 Huawei P9 02

Na pravej strane je vypínač a dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti, ktoré sú veľmi dobre dostupné a nahmatateľné. Na zadnej strane je čítačka odtlačkov prstov, dve šošovky fotoaparátu, na ktorom spolupracovala aj Leica. Výhodou je, že foťák nevystupuje z tela, pričom je doplnený o dvojitý LED blesk. Na spodnej strane je nový a univerzálny USB-C konektor, reproduktor a mikrofón spolu s 3,5 mm audio jack konektorom. Druhý mikrofón je potom na hornej strane.

Huawei P9 03 Huawei P9 04

Ľavá strana obsahuje spoločný šuplík na microSIM a pamäťovú kartu microSD. Napriek tomu, že tlačidlá nie sú pod displejom, svoje miesto tu našiel nápis „Huawei“, tlačidlá sú už typicky na spodnej časti displeja. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Chcete späť napravo a multitasking naľavo? Alebo opačne? Nie je problém. A komu sú tri tlačidlá málo (späť, domov, multitasking), v nastaveniach možno nastaviť aj softvérové tlačidlo na vysunutie notifikačnej lišty. Šikovné 🙂

Huawei P9 05 Huawei P9 06

Huawei však k tomu ponúka aj možnosť „skrytia“ tlačidiel, aby „nezavadzali“ na displeji pri činnostiach ako je sledovanie filmov a seriálov, alebo tiež hranie hier. Stačí ísť do nastavení, vybrať položku inteligentná pomoc – navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá.

Huawei P9 07 Huawei P9 08

Výsuvná lišta je rozdelená do dvoch kategórii. Zatiaľ čo prvá slúži na upozornenia a notifikácie, druhá ponúka množstvo skratiek nastavení, ktoré možno upravovať. Pri dlhšom podržaní skratky sa dostávame do jej nastavení. Oceňujeme možnosti nastavenia  upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji.

Huawei P9 09 Huawei P9 10

O zobrazenie sa stará 5,2“ IPS displej, ktorý má Full HD rozlíšenie, z čoho vychádza aj hustota 423 ppi. Kontrast a jas sú na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Model ponúka tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré 178° pozorovacie uhly. Displej, jeho rozlíšenie aj farebnosť sú výborné, nemáme tu žiadne pripomienky.

Huawei P9 11 Huawei P9 12

Základ tvorí procesor z vlastnej dielne, model HiSiliconKirin 955, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,5 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo patrí k tomu najlepšiemu a môže sa porovnávať aj s najlepšími procesormi od ostatných výrobcov. Operačná pamäť má kapacitu 3 GB, vnútorná pamäť má 32 GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 128 GB.

Huawei P9 13 Huawei P9 14

Operačný systém Android 6.0.1 Marshmallow je doplnený o nadstavbu Emotion UI 4.1, ktorá je typická absenciou menu a všetky aplikácie sú tak umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. Prostredie obsahuje užitočné funkcie, plynulosť prostredia a operačného systému je výborná a počas dlhodobého testovania sme sa nestretli so žiadnymi problémami.

Huawei P9 15 Huawei P9 16

Integrovaná batéria má kapacitu 3000 mAh, nie je používateľsky vymeniteľná a vydrží pri náročnom používaní 1,5 dňa. Pri menej častom používaní nie je problém dosiahnuť aj dva dni. Oceňujeme tiež viacero funkcií na šetrenie batérie, v pravidelných intervaloch smartfón taktiež upozorňuje na aplikácie, ktoré majú vyššiu spotrebu a v prípade potreby ich možno zatvoriť. Niekedy nám však časté upozornenia prekážali. Nabíjanie je potom realizované cez univerzálny USB-C konektor, čo môže predstavovať problém s príslušenstvom.

Huawei P9 17 Huawei P9 18

P9 podporuje najnovšie LTE do rýchlostí 300/50 Mbps pre všetky pásma používané u nás. Wi-Fi pripojenie je stabilné a bez výpadkov, podporuje štandard 802.11 b/g/n/ac v oboch pásmach 2,4 a 5 GHz. Prítomná je aj bezdrôtová technológia Bluetooth 4.2 spolu s NFC a trojica navigačných technológii – americká GPS, ruská GLONASS a zároveň čínska Beidou. Poteší aj rýchla fixácia polohy a notifikačná dióda, ktorá je prítomná na hornej strane vedľa reproduktora.

Huawei P9 19 Huawei P9 21

Najväčšou výsadou je dvojica fotoaparátov, pričom každý zo snímačov má rozlíšenie 12 MPx. Zatiaľ čo hlavný zaznamenáva farebné (RGB) spektrum farieb, výrobca ho doplnil o druhý snímač zaznamenávajúci len monochromatické (čierno-biele) spektrum farieb. Oba fotoaparáty spolupracujú, pričom výsledná fotografia je výsledok spojenia dvoch záberov (farebného i čierno-bieleho). Druhý monochromatický snímač vďaka zameraniu len na jednu farbu  dokáže zachytiť oveľa viac svetla, čo pomáha detailom pri denných fotkách a tiež nočným fotografiám.

Huawei P9 22 Huawei Watch 01

Pri dlhodobom testovaní smartfónu P9 sme porovnávali výsledky fotografii pri farebnom a čierno-bielom režime. Tu môžeme potvrdiť, že fotografie z čierno-bieleho snímača sú detailnejšie, čo vidieť najmä pri zoome na detailoch. V tme poteší duálny LED blesk, ktorý je silný a príde vhod najmä počas slabých svetelných podmienok alebo počas noci. Fotoaprarát podporuje automatické zaostrenie, nevýhodou je však absencia optickej stabilizácie.

Huawei Watch 02 Huawei Watch 03

Maximálne rozlíšenie 12 MPx možno používať iba v režime 4:3, v prípade pomeru strán 16:9 je k dispozícii 10 MPx. P9 umožňuje tiež nahrávať video v Full HD rozlíšení pri 60 fps, či realizovať fotky aj počas nahrávania videa. Zadné fotoaparáty majú svetelnosť f/2.2, zatiaľ čo predný ponúka f/2.4. Selfie predný fototaparát ponúka 8 MPx rozlíšenie, pričom ním možno zaznamenávať aj HD video.

Huawei Watch 04 Huawei Watch 05

S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadne problémy. Všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané, P9 hravo zvládne aj videá vo vysokej kvalite. Problém mu nerobia ani náročné hry. Hliníková konštrukcia neodvádza produkované teplo najlepšie a vďaka tomu sa P9 zahrieva, pričom vyššie teploty sme zaznamenali pri náročnom zaťažení ako sú benchmarky či hry. Nevýhodou je tiež nízka maximálna hlasitosť a nie veľmi kvalitná reprodukcia zvuku reproduktora.

Huawei Watch 06 Huawei Watch 07

Spolu s telefónom sme testovali aj smart hodinky Huawei Watch, ktoré zaujmú hneď svojim dizajnom. K dispozícii je okrúhly 1,4“ AMOLED displej s rozlíšením 400×400 pixelov. Hodinky majú vnútornú pamäť 4 GB, operačnú pamäť 512 MB, štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 400, taktovaný na 1,2 GHz a operačný systém Android Wear. Oceňujeme dizajn a spracovanie, za problém však považujeme veľké rozmery a vysokú hmotnosť, vďaka čomu nie je nosenie trikrát pohodlné.

Huawei Watch 08 Huawei Watch 09

Výhodou je vymeniteľný remienok, ktorý sa však ťažko zapína a rozopína. Remienok je aj na veľkej ruke stále dostatočne voľný a má rezervu. Rozmery hodiniek sú 42×42×11,4 mm a hmotnosť 96 gramov. O napájanie sa stará 300 mAh batéria, nabíjanie je rovnaké ako v podobných modeloch – cez adaptér. Toto považujeme rozhodne za nevýhodu. Výdrž je stále nedostatočná, dosahuje v priemere len jeden deň, maximálne jeden a pol. V porovnaní s konkurenčným modelmi je to žalostne málo.

Huawei Watch 10 Huawei Watch 11

Nevýhodou operačného systému Android Wear je tiež absencia slovenčiny – vystačiť si tak musí používateľ len s angličtinou a zopár svetovými jazykmi. Biedna je aj podpora aplikácii, ktorá je veľmi slabá a hodinky tak ponúknu reálne základné vstavané aplikácie ako je počítanie krokov, tepu (ktoré je však extrémne nepresné), notifikácie z telefónu či neustále zobrazený čas na hodinách.

Huawei Watch 12 Huawei Watch 13

Huawei Watch považujeme za dizajnový prvok, ich reálne používanie je však horšie a voči konkurenčným riešeniam značne zaostávajú. Či ide o výdrž, pohodlné nosenie či ďalšie drobnosti. Výhodou je však možnosť vybrať si z niekoľko ciferníkov, tento výber však ponúka aj konkurencia. Iste, dizajn zaujme každého, ale akonáhle začneme Watch od Huawei aktívne používať, zisťujeme, že napriek vysokej cene okolo 300 eur hodinkám chýba mnoho vecí, ktoré by sme privítali alebo zmenili. Poteší tiež prítomnosť odolného ochranného zafírového sklíčka.

Huawei P9 a Watch 02

Aký je Huawei P9? Hoci nie je TOP modelom výrobcu, ide o veľmi dobrý smartfón s istými kompromismi vo vyššej triede. Má výbornú hardvérovú výbavu, vynikajúci displej, fantastický fotoaparát a zároveň prepracované celokovové unibody spracovanie. Výrobca za najväčší prínos označuje dvojitý foťák, podľa nás je fantastický a zaslúži si pochvalu, chýba však optická stabilizácia. Napriek tomu však smartfón Huawei P9 rozhodne odporúčame.

Huawei P9

Parametre a špecifikácie:

Chipset: HiSilicon Kirin 955
Procesor: osemjadrový (štyri jadrá 2,5 GHz + štyri jadrá na 1,8 GHz)
Grafika: Mali‐T880 MP4
Pamäť: 3 GB RAM + 32 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
Operačný systém: Android 6.0.1 Marshmallow + nadstavba Emotion UI 4.1
Displej: 5,2“, NEO IPS LCD, 1920×1080 px., 423 ppi, CoringGorillaGlass 4
Fotoaparát: zadný – 12 MPx, f/2.2, Leica dvojitý fotoaparát (farebný + čierno-biely, duálny LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30/60 fps; predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/2.4
Rozmery: 145×71×7mm
Hmotnosť: 144 gramov
Batéria: Li-Ion, 3000 mAh
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma: 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, USB-C typ, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM: nanoSIM (singleSIM)
Ostatné: GPS, GLONASS, Beidou, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 3 GB RAM
+ Kvalitný Full HD IPS LCD displej
+ Výborný 12 MPx Leica fotoaparát
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Rýchly snímač odtlačkov prstov
+ Slot microSD a podpora USB C

Mínusy
– Absencia optickej stabilizácie foťáku
– Vyššie zahrievanie smartfónu v záťaži
– Postupne zvyšujúca sa cena modelu
– Nízka kvalita a hlasitosť reproduktora

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei Watch poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Huawei P9 AnTuTu Benchmark 01Huawei P9 AnTuTu Benchmark 02
Huawei P9 AnTuTu Benchmark 03Huawei P9 AnTuTu Benchmark 04
Huawei P9 AnTuTu Benchmark 05Huawei P9 AnTuTu Benchmark 06
Huawei P9 3D Mark 01Huawei P9 3D Mark 02
Huawei P9 3D Mark 03Huawei P9 3D Mark 04
Huawei P9 3D Mark 05Huawei P9 3D Mark 06
Huawei P9 3D Mark 07Huawei P9 3D Mark 08
Huawei P9 GeekBench 01Huawei P9 GeekBench 02
Huawei P9 GeekBench 03Huawei P9 GeekBench 04
Huawei P9 Vellamo 01Huawei P9 Vellamo 02
Huawei P9 Vellamo 03Huawei P9 Vellamo 04
Huawei P9 Vellamo 05Huawei P9 Vellamo 06

Huawei Watch

Parametre a špecifikácie:

Procesor: štvorjadrový, Qualcomm Snapdragon 400, 1,2 GHz
Pamäť: 512 MB RAM + 4 GB ROM
Operačný systém: Android Wear
Displej: 1,4“, AMOLED, 400×400 px.
Fotoaparát: nemá
Rozmery: 42×42×11,4 mm
Hmotnosť: 96 gramov
Batéria: Li-Ion 300 mAh
Frekvencie: nepodporuje
Globálny prenos dát: nepodporuje
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.2, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač
Formát SIM: nepodporuje
Materiál: vymeniteľný remienok v rôznych farebných vyhotoveniach
Ostatné: akcelerometer, gyroskop, GPS, krokomer, stopky, časovač, snímač tepu

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Luxusný dizajn na prvý pohľad
+ Prítomný výborný AMOLED displej
+ Prítomné zafírové ochranné sklíčko
+ Možnosť vymeniteľných náramkov
+ Notifikácie z rôznych aplikácii

Mínusy
– Android Wear má málo aplikácii
– Absencia lokalizácie prostredia
– Extrémne nízka výdrž batérie
– Nespoľahlivosť merania tepu
– Nabíjanie len cez redukciu

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P9 Dual SIM 3GB/32GB poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Huawei

Ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo Moto X Force a hodinky Huawei Watch nájdete na Recenzie.SME.sk