Domov Recenzie Recenzia: Huawei P20, P20 Pro a P20 Lite

Recenzia: Huawei P20, P20 Pro a P20 Lite

Zdielať

Čínska spoločnosť Huawei tento rok predstavila tri modely zo série P, a to modely P20, P20 Pro a P20 Lite. Telefóny sú veľmi podobné, rozdiely sa skrývajú v detailoch. Prinášame pohľad po dlhodobom testovaní.

Na fotografii Huawei P20 Pro (vľavo) a Huawei P20 (vpravo)

Telefóny sú spracované výborne. Je to vďaka kvalitným materiálom, ktorými sú kov a ochranné sklo, pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá, umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Keďže nie sú ovládacie tlačidlá pod displejom, ale na jeho spodku, tým šetrí výrobca miesto, ktoré môže využiť zmysluplnejšie – na veľký displej bez širokých okrajov. Ergonómii pri držaní pomáha aj fakt, že sú hrany telefónov mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky.

Trend je pritom úplne jasný. Minimalizovať rámiky, ale zároveň maximalizovať plochu displeja. Po vzore Apple iPhone X majú všetky telefóny výrez v displeji. Aj preto tlačidlá nie sú pod displejom, ale sú už typicky na spodnej časti displeja. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – okrem iného aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Telefóny P20 a P20 Pro prinášajú pod displejom čítačku odtlačkov prstov, zatiaľ čo Lite ju má na zadnej strane. Oceňujeme umiestnenie čítačky vpredu (pri P20 a P20 Pro), keďže aj z používateľského hľadiska ide o lepšiu voľbu.

Na fotografii Huawei P20 Pro (vľavo) a Huawei P20 (vpravo)

Na zadnej strane telefónov sú fotoaparáty. Zatiaľ čo Lite má dvojitý snímač a LED blesk, drahší P20 ponúkne okrem dvojitého snímača aj dvojitý LED blesk. P20 Pro má ako prvý telefón na svete vôbec tri snímače fotoaparátu a tiež dvojitý LED blesk. P20 a P20 Pro majú na spodnej strane umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede a mriežku reproduktora. Chýba pritom 3,5 mm audio jack konektor. Páči sa nám, že výrobca pribaľuje už v základe prepojovací USB-C – 3,5 mm jack káblik. Lite ako najlacnejší z trojice testovaných má na spodnej strane audio jack, USB-C a reproduktor.

Na ľavej strane je k dispozícii jeden šuplík na dve SIM karty, pričom P20 aj P20 Pro umožňujú použiť iba dve nanoSIM karty. Najlacnejší model používa tzv. hybrid slot – používateľ si môže vybrať, či chce používať dve SIM karty, alebo jednu SIM kartu a pamäťovú kartu microSD (podpora najviac pre 256GB kartu). V mnohom sú si P20 a P20 Pro podobné, napríklad použitý procesor a grafika sú zhodné. Pri P20 Lite však rozhodne oceňujeme nízku hmotnosť – 145 gramov je skutočne málo a cítiť to hneď pri prvom dotyku. Jeho súrodenecké modely majú hmotnosť vyššiu: P20 165 gramov, čo je viac-menej štandard a P20 Pro má 180 gramov a zaraďuje sa skôr medzi tie ťažšie.

Na fotografii Huawei P20 Lite

Zatiaľ čo P20 a P20 sú po dizajnovej stránke podobné, pri displeji to neplatí. P20 Pro sa rozhodol výrobca zaradiť do vyššej ligy a použil Super AMOLED panel. P20 a P20 Lite sa pritom musia uspokojiť s IPS panelom. P20 Lite má 5,84“ displej s rozlíšením 2280×1080 px (pomer strán 19:9, 432 ppi), pričom P20 má 5,8“ displej s rozlíšením 2240×1080 px (pomer strán 18,7:9, 429 ppi). Najvybavenejší P20 Pro disponuje 6,1“ displejom s rozlíšením 2240×1080 px (takisto pomerom strán 18,7:9 so 408 ppi). Zvláštne je to, že Lite má na výšku displeja o 40 px vyššie rozlíšenie ako modely drahšie P20 a P20 Pro. Predpokladáme, že to súvisí s čítačkou prstov na prednej strane týchto modelov.

Jednoznačná výhoda Super AMOLED displeja pri modeli P20 Pro je možnosť nastaviť si šetrenie displeja, čo znamená tmavý motív. Ten síce ponúka napríklad OnePlus pri modeloch 5 a 5T a umožňuje jeho manuálne prepnutie, pri Huawei je to však novinka. Výhodou je tiež verná čierna, kedy je táto farba skutočne čierna a ako je to pri Super AMOLED displejoch, tak pri čiernej farbe pixel displeja zhasne. IPS panely v P20 a P20 Lite sú tiež veľmi dobré a kvalitné, treba však počítať s tým, že čiernu farbu nezobrazia zďaleka tak verne a pri jej zobrazovaní pixel nezhasne.

Na fotografii Huawei P20 Lite

Oceňujeme, že telefóny majú kontrast a jas na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Ponúkajú tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, len minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly. K dispozícii je aj režim „Ochrana zraku“ ktorý filtruje modré svetlo. Rozhodne oceňujeme možnosť automatických pravidiel a naplánovania.

Hardvérový základ P20 Lite tvorí osemjadrový procesor Kirin 659, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,36 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,7 GHz. Dopĺňa ho grafika Mali-T830 MP2, 4GB RAM a 64GB vnútorná pamäť. Výkonovo patria do strednej triedy. P20 aj P20 Pro používajú oveľa výkonnejší procesor ako Lite a to Kirin 970, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. To, kde sa líšia, je veľkosť operačnej pamäte – P20 má 4GB, P20 Pro má 6GB. Oba modely majú však 128GB vnútornú pamäť.

Na fotografii Huawei P20 Lite

Operačný systém Android 8.1 Oreo je doplnený o nadstavbu Emotion UI v8.1, ktorá nemá predvolene menu a všetky aplikácie sú na domovských obrazovkách. Tie možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. Umožňuje však zmeniť voľbu v nastavení a to, či chce používateľ využívať doterajší systém aplikácii na obrazovkách – alebo či chce aplikácie klasicky v zozname aplikácii a plochu len s vybranými. Počas nášho dlhodobého testu sme však používali Nova launcher Pro, ktorú používame roky.

Telefóny obsahujú tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Stačí ísť do nastavení, vybrať položku inteligentná pomoc – navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto osvedčenú možnosť schovania lišty používa čínsky výrobca už dlhodobo a môžeme povedať, že nám sa funkcia páči. Je super, že sa dá kedykoľvek aktivovať alebo deaktivovať v nastaveniach, tlačidlá potom možno skryť, alebo aj nechať zobrazené.

Na fotografii Huawei P20

Pri aktuálnych modeloch série P20 pribudla možnosť schovať výrez displeja. Znamená to, že celá horná lišta má čierne pozadie a výrez sa „schová“. Najlepšie skrytý výrez je pri modeli P20 Pro, keďže má Super AMOLED s vernou čiernou. Používatelia, ktorí sa obávajú, že si na výrez nezvyknú, alebo že im bude prekážať, sú na omyle. Po pomerne krátkej dobe sme si na výrez zvykli, ale myslíme si, že lepšie je ho schovať.

Oceňujeme možnosti nastavenia upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji. Za často otravné považujeme, ak telefón upozorňuje, ktorá aplikácia spotrebováva veľa energie. Pochopiteľne veľa minie aj veľký displej, ktorý je priam predurčený na multimediálne účely. S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadne problémy, všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané. Všetky testované modely hravo zvládnu aj videá vo vysokej kvalite, problém im nerobia ani náročné hry.

Na fotografii Huawei P20

Rozdiely sú aj pri kapacite batérie a jej výdrži. Zatiaľ čo Lite má 3000 mAh a ide viac-menej o tradičný jednodňový telefón, P20 Pro má 3400 mAh a jeho výdrž sa pohybuje na úrovni jedného dňa a pár hodín. P20 Pro má kapacitu 4000 mAh a pri bežnom používaní sa dá dosiahnuť aj dvojdňová výdrž. My sme však používali P20 Pro s dvomi aktívnymi 4G SIM kartami naraz (neustále aktívne), veľa sme fotili a preto sme pri tomto modeli nedosiahli dva dni, ale len jeden až jeden a pol dňa.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Poteší podpora pre najrýchlejšie LTE siete a tiež aj podporu VoLTE (volanie cez LTE sieť) pre obidve nanoSIM karty. Túto technológiu sme testovali na SIM kartách a funguje bezchybne. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, ktorý dopĺňa menej známy čínsky Beidou. K dispozícii je však už aj najnovší navigačný systém Európskej únie Galileo. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou. A keď sú k dispozícii až štyri navigačné systémy, tak neexistuje, aby sa používateľ niekde stratil a mal problém so zameraním.

Na fotografii Huawei P20 Pro

Už modelový rad P9 už ukázal, že Huawei to skrátka vie aj v oblasti fotografovania. O rok na to prišiel s dvomi modelmi (P10 aj P10 Plus), ktoré dostali do vienka opäť duálny fotoaparát, na ktorého vývoji spolupracoval nemecký výrobca Leica. Teraz však došlo k ďalšiemu posunu vo vývoji a zlepšeniu optických vlastností. Zatiaľ čo P20 Lite používa duálny snímač v kombinácii s 16+2 MPx, f/2.2, tak P20 má kombináciu 12+20 MPx (16 MPx snímač má f/1.8, 20 MPx snímač  má f/1.6) a možnosť 2× optického priblíženia bez straty kvality.

Najlepšie však na záver. Huawei P20 Pro má ako prvý smartfón na svete tri snímače! Ide o kombináciu 40 MPx (f/1.6), 20 MPx (f/1.6) a 8 MPx (f/2.4). Vďaka tejto kombinácii možno zrealizovať fotografie s 5× optickým zoomom bez straty kvality. To je skvelé, nie? Nás fotoaparát hneď uchvátil. Testovali sme stovky záberov na rôznych snímkach a porovnávali kvalitu a boli sme priam užasnutí. Nejde teda o žiadny digitálny zoom a aj v tme fungoval zoom veľmi dobre, nechýbali mu detaily…

Na fotografii Huawei P20 Pro

Pokiaľ ide o hodnotiaci rebríček DxO Mark, tu sa P20 Pro zaradil na absolútnu špičku a získal 109 bodov. To je o rovných desať bodov viac, ako Samsung Galaxy S9+ (ktorý získal 99 bodov) a umiestnil sa na štvrtom mieste. Tretí je P20 so 102 bodmi, pričom druhé miesto obsadil so 103 bodmi HTC U12+. Pochvaľujeme si aj kvalitný selfie predný fotoaparát, ktorý dostal do vienka 24 MPx snímač s f/2.0. Fotografie sú proste doménou týchto telefónov, v prvom rade modelu P20 Pro, ale ani o niečo lacnejší P20 sa nenecháva zahanbiť a odvádza svoju prácu skutočne výborne.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. O tom niet pochýb. Okrem neho sa nám páči aj spracovanie zadnej strany, ktoré je však lesklé, čo znamená, že telefón zachytáva odtlačky prstov aj nečistoty. Čítačka odtlačkov prstov je umiestnená v modeloch P20 a P20 Pro vpredu, čo považujeme za ideálne miesto a pri všetkých funguje spoľahlivo. Odomykanie tvárou je tiež veľmi rýchle a oceňujeme biometrické zabezpečenie – kombinácia odtlačku a tváre je fajn.

Na fotografii Huawei P20 Pro (naspodu) a Huawei P20 (navrchu)

Kedykoľvek sa môže používateľ rozhodnúť, čo je preňho aktuálne rýchlejšie. Napríklad za tmy má problém senzor rozoznať tvár, problémy pri odomknutí tvárou tiež robia aj slnečné okuliare. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a oba smartfóny odomkne hneď a rýchlo bez čakania. Presne takto si predstavujeme funkciu čítačky.

Aké sú teda spoločné špecifikácie dlhodobo testovaných telefónov a tiež ich rozdiely sme si rozobrali v recenzii. Nás rozhodne najviac zaujal najdrahší model P20 Pro, ktorý je aj najlepšie vybavený, avšak ani menší P20 za ním nijako nezaostáva. V mnohom sú si podobné a preto pri výbere a rozhodovaní medzi nimi môže zavážiť cena, ale aj veľkosť displeja, či rozmery telefónu a jeho hmotnosť. P20 Lite je zameraný skôr na menej náročných používateľov a vďaka dobre nastaveným parametrom pôjde určite o hit medzi dotovanými telefónmi operátorov.

Vďaka špičkovým technológiám a fotoaparátu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Huawei P20 Pro ocenenie High-End Technológie

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

Parameter Huawei P20 Lite Huawei P20 Huawei P20 Pro
Chipset HiSilicon Kirin 659 HiSilicon Kirin 970
Procesor osemjadrový (4× 2,36 GHz + 4× 1,7 GHz) osemjadrový (4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz)
Grafika Mali-T830 MP2 Mali-G72 MP12
Pamäť 4GB RAM + 64GB ROM + microSD (do 256 GB) 6GB RAM + 128GB ROM (bez slotu na microSD karty)
Operačný systém Android 8.1 Oreo + nadstavba Emotion UI v8.1
Displej 5,84“, 2280×1080 px, IPS 5,8“, 2240×1080 px, IPS 6,1“, 2240×1080 px, Super AMOLED
Zadný fotoaparát duálny 16 MPx (f/2.2) + 2 MPx, LED blesk, PDAF duálny 12 MPx (f/1.8) + 20 MPx (f/1.6), Leica, LED blesk, PDAF, 2× optický zoom trojitý 40 MPx (f/1.8) + 20 MPx B/W (f/1.6) + 8 MPx (f/2.4), Leica, blesk, 5× opt. zoom
Predný fotoaparát 16 MPx (f/2.0) 24 MPx (f/2.0)
Rozmery 149×71×7,4 mm 149×71×7,7 mm 155×74×7,8 mm
Hmotnosť 145 gramov 165 gramov 180 gramov
Batéria 3000 mAh 3400 mAh 4000 mAh
Globálny prenos dát 2G, 3G a 4G/LTE
LTE pásma všetky v SR (800 / 1800 / 2600 MHz)
Lokálny prenos dát Bluetooth 4.2, USB-C, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Formát SIM hybrid (2× nanoSIM alebo 1× nano SIM + 1× microSD) dual SIM (2× nano SIM) bez možnosti použiť jeden slot pre microSD karty
Ostatné GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, odolnosť voči vode a prachu IP67 (iba P20 Pro)

 

Huawei P20 Lite

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4GB RAM
+ 64GB ROM, IPS displej s výrezom
+ Extrémne nízka hmotnosť (145g)
+ Odomknutie odtlačkom alebo tvárou
+ Veľmi dobrý fotoaparát, konektivita
+ Stále prítomný 3,5 mm audio jack

Mínusy
– Chýba zvýšená odolnosť voči vode
– Stará verzia Bluetooth (4.2) a nie 5.0
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Občas pomalšie reakcie systému

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

 
 
 
 
 

Huawei P20

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Excelentná konštrukcia, dizajn
+ Výborné fotoaparáty aj selfie
+ 128GB ROM, osemjadrový CPU
+ Podpora VoLTE na oboch SIM
+ Odomknutie odtlačkom a tvárou
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Nadpriemerná výdrž na batériu
+ Kvalitný IPS displej s výrezom

Mínusy
– Obmedzená zvýšená odolnosť (IP53)
– Stará verzia Bluetooth (4.2) a nie 5.0
– Absencia 3,5 mm audio jacku
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:


 
 

 
 
 

Huawei P20 Pro

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Excelentná konštrukcia, dizajn
+ Vynikajúci Super AMOLED panel
+ 6GB RAM, veľký displej s výrezom
+ 128GB ROM, osemjadrový CPU
+ Špičkový fotoaparát, 5× zoom!
+ Podpora VoLTE na oboch SIM
+ Odomknutie odtlačkom a tvárou
+ Odladená nadstavba, IP67
+ Veľmi dlhá výdrž na batériu

Mínusy
– Absencia 3,5 mm audio jacku
– Stará verzia Bluetooth (v4.2)
– Zadná strana zachytáva nečistoty
– Veľmi klzký povrch zadnej časti

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P20 Pro 6GB/128GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:


 
 
 
 
 
 
 

Zapožičal: Huawei