Domov Recenzie Recenzia: Huawei P10 a P10 Plus

Recenzia: Huawei P10 a P10 Plus

Zdielať

Čínska spoločnosť Huawei tento rok predstavila dva modely zo série P a to modeli P10 a P10 Plus. Oba telefóny sú veľmi podobné a na prvý pohľad sa líšia len rozmermi a veľkosťou displeja. V čom všetkom sú však rovnaké a aké sú medzi nimi rozdiely? Prinášame pohľad po dlhodobom testovaní.

Telefóny sú spracované výborne. Môžu za to kvalitné materiály, kov a ochranné sklo, pričom už na prvý pohľad vidieť, že ide o prémiové zariadenie. Výrobcovi sa podarilo veľmi dobre vyriešiť ovládacie tlačidlá umiestnené na pravej strane, ktoré sú ľahko dostupné a to aj pri väčšom telefóne. Keďže nie sú ovládacie tlačidlá pod displejom, ale na jeho spodku, tým šetrí výrobca miesto, ktoré môže využiť zmysluplnejšie – na veľký displej bez širokých okrajov.

Napriek tomu, že tlačidlá nie sú pod displejom, svoje miesto tu má čítačka odtlačkov prstov a zároveň aj tlačidlo ovládané gestami. Tri ovládacie tlačidlá sú už typicky na spodnej časti displeja. Výhody softvérových tlačidiel sú viaceré – okrem iného aj možnosť nastaviť si ich rozloženie podľa potrieb používateľa. Za výhodu považujeme možnosť vybrať si, či chce používateľ používať  gestá v čítačke odtlačkov prstov, alebo klasicky používať tri tlačidlá.

Na zadnej strane P10 a P10 Plus je dvojitý fotoaparát a LED blesk. Na spodnej strane je umiestnený nový univerzálny obojstranný USB-C v strede, mikrofón a mriežka reproduktora. Prítomný je aj 3,5 mm audio jack konektor. Súčasťou balenia je okrem telefónu aj nabíjačka, prepojovací kábel USB–USB-C, ihla na otvorenie slotu na SIM a microSD karty, slúchadlá a tiež technická dokumentácia. Na ľavej strane je k dispozícii jeden šuplík na dve SIM karty, alebo kombináciu jedna SIM plus jedna microSD karta. Hornú stranu dopĺňa infraport na ovládanie domácich spotrebičov.

Oba modely majú IPS panel. Menší P10 ponúka Full HD rozlíšenie (1920×1080 px) na 5,1“ displeji, z čoho vychádza aj hustota 432 ppi; P10 Plus ponúka 5,5“ displej s Quad HD rozlíšením (2560×1440px) a hustotu 540 ppi. Oba telefóny majú kontrast a jas na výbornej úrovni, čo platí aj o čitateľnosti na priamom slnku. Telefóny ponúkajú tiež možnosť zmeniť farebnú teplotu, čím si možno displej prispôsobiť podľa vkusu od studenej až po teplú. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, oceňujeme verné podanie farieb, minimum odleskov a veľmi dobré pozorovacie uhly. Ergonómii veľmi pomáha aj fakt, že sú hrany telefónu mierne zaoblené, vďaka čomu veľmi dobre padne do ruky.

Hardvérový základ oboch smartfónov je rovnaký, tvorí ho procesor z vlastnej dielne, model HiSilicon Kirin 960, ktorý obsahuje štyri procesorové jadrá taktované na 2,4 GHz a ďalšie štyri, ktoré pracujú na frekvencií 1,8 GHz. Výkonovo sa stále môže porovnávať s najlepšími procesormi od ostatných výrobcov, pričom rovnaký procesor používa aj tabletofón Huawei Mate 9. Operačná pamäť má kapacitu 4GB, vnútorná pamäť má 64GB s podporou pamäťových kariet microSD až do kapacity 256GB v prípade P10-tky; väčší model P10 Plus ponúka 6GB RAM a 128GB vnútornú pamäť (a tiež má podporu pre 256GB microSD).

Operačný systém Android 7.0 Nougat je doplnený o nadstavbu Emotion UI v5.1, ktorá je typická absenciou menu a všetky aplikácie sú tak umiestnené na domovských obrazovkách, ktoré možno ľubovoľne usporadúvať a presúvať do zložiek. V najnovšej, piatej nadstavbe však pribudla možnosť rozhodnúť sa, či chce používateľ využívať doterajší systém aplikácii na obrazovkách – alebo či chce aplikácie klasicky v zozname aplikácii a plochu len s vybranými.

Oba telefóny obsahujú tri dotykové navigačné tlačidlá na displeji – Späť – Domov – Multitasking, ktoré možno schovať. Stačí ísť do nastavení, vybrať položku inteligentná pomoc – navigačný panel a zapnúť ju. Potom sa naľavo od tlačidla späť zobrazí tlačidlo na skrytie ovládacích prvkov. Potiahnutím prsta zospodu smerom k obrazovke telefón opäť zobrazí dotykové tlačidlá. Túto osvedčenú možnosť schovania lišty používa čínsky výrobca už dlhodobo a môžeme povedať, že nám sa funkcia páči. Je super, že sa dá kedykoľvek aktivovať alebo deaktivovať v nastaveniach, tlačidlá potom možno skryť, alebo aj nechať zobrazené.

Oceňujeme možnosti nastavenia upozornení, kde si možno zvoliť, ktoré aplikácie nebudú môcť a ktoré budú môcť upozorňovať na notifikácie vo výsuvnej lište alebo priamo na displeji. Za často otravné notifikácie považujeme, že telefón upozorňuje, ktorá aplikácia spotrebováva veľa energie. Pochopiteľne veľa minie aj veľký displej, ktorý je priam predurčený na multimediálne účely. S prehrávaním multimédií sme nezaznamenali žiadne problémy, všetko bolo plynulé a okamžite prehrávané. Oba testované modely hravo zvládne aj videá vo vysokej kvalite, problém mu nerobia ani náročné hry.

Oba telefóny majú nevymeniteľnú batériu a zatiaľ čo P10 ponúka kapacitu 3200 mAh, väčší model P10 Plus ponúkne 3750 mAh. Konštatujeme, že výrobca nastavil kapacity akumulátorov veľmi dobre, keďže 3000 mAh považujeme za rozumné minimum pre telefóny s Full HD displejom – avšak P10 má ešte o 200 mAh viac. Za očakávané minimum pre Quad HD displeje považujeme 3600 mAh (pri Samsung Galaxy S7 Edge je to priam ideálne), avšak aj tu ide čínsky výrobca o kúsok ďalej a jeho kapacita je už spomínaných 3750 mAh.

Výdrž na jedno nabitie je už za predchádzajúcich predpokladov pri oboch testovaných modeloch veľmi dobrá. Pri bežnom používaní sme sa dostali v priemere na 1,5 dňa, v prípade náročnejších činností vydržala celý deň. Pri malej aktivite však nie je problém dosiahnuť dva dni. Telefón upozorňuje aj na aplikácie, ktoré využívajú viac batérie ako očakávame a po ich vypnutí sa výdrž predĺži. Často sa však stalo, že informácie o upozorňovaní na jednotlivé aplikácie boli až príliš otravné.

Konektivita zariadenia je bohatá a okrem Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac a Bluetooth v4.2 je tu aj NFC a podpora pre najrýchlejšie 4G/LTE siete. Aj vďaka tomu možno v smartfóne využiť na LTE sieti Telekom najrýchlejšie prenosové rýchlosti v reálnom čase. Sú tu aj navigačné technológie a prekvapivo je ich kvantum. To, že je v telefóne americký navigačný systém GPS je bežné, nechýba ruský GLONASS, ktorý dopĺňa menej známy čínsky Beidou – ten je však doplnený už aj o najnovší navigačný systém Európskej únie Galileo. Veľký displej je tak vhodný nielen pre multimediálne účely, ale aj pre použitie s navigáciou. A keď sú k dispozícii až štyri navigačné systémy, tak neexistuje, aby sa používateľ niekde stratil a mal problém so zameraním.

Modelový rad P9 už ukázal, že Huawei to skrátka vie aj v oblasti fotografovania. Oba modely (P10 aj P10 Plus) dostali do vienka opäť duálny fotoaparát, na ktorého vývoji spolupracoval nemecký výrobca Leica. Teraz však došlo k ďalšiemu posunu vo vývoji a zlepšeniu optických vlastností. Zatiaľ čo RGB snímač má rozlíšenie 12 MPx pri svetelnosti f/2.2, druhý monochromatický má 20 MPx so svetelnosťou f/2.2, väčší model ponúka f/1.9. Huawei so spoločnosťou Leica ešte vylepšili algoritmus, ktorý sa stará o výslednú snímku.

Nami vyhotovené testovacie snímky sú veľmi dobré azda vo všetkých smeroch a myslíme si, že aj náročný používateľ bude veľmi spokojný. Najmä nočné zábery sú veľmi dobre prekreslené a nami dlhodobo testované telefóny sa dokážu dobre vyrovnať so silnejšími zdrojmi svetla, ako je napríklad pouličné osvetlenie. Milovníkov selfie poteší 8 MPx predný fotoaparát (f/1.9), ktorý takisto zhotovuje kvalitné snímky a nemáme mu čo vyčítať.

Na začiatku sme chválili dizajn, ktorý je luxusný. Okrem neho sa nám páči aj matné spracovanie zadnej strany, čo znamená, že telefón nezachytáva odtlačky prstov, ani šmuhy či nečistoty. Čítačka odtlačkov prstov je tiež umiestnená na ideálnom mieste – v spodnej časti prednej strany, pričom funguje spoľahlivo. Počas dlhodobého testu sa nám nestalo, že by čítačka nefungovala – skôr naopak, funguje veľmi spoľahlivo a oba smartfóny odomkne hneď a rýchlo bez čakania. Presne takto si predstavujeme funkciu čítačky.

Aké sú teda spoločné špecifikácie dlhodobo testovaných telefónov a tiež ich rozdiely sme si rozobrali v recenzii. Rozdiel pri uhlopriečke displeja a rozlíšení, či rôznych kapacitách pri akumulátore sú dôvody na premýšľanie, ktorý z modelov si vybrať. Používatelia, ktorí uprednostňujú väčší a rozmernejší displej môžu siahnuť po P10 Plus. Ponúkne im prakticky to isté ako P10, avšak s väčším displejom prichádza aj vyššie rozlíšenie a priamoúmerne aj väčší akumulátor. Používatelia, ktorí sú zameraní na menšie rozmery, uprednostnia menší model P10, ktorý ponúka voči väčšiemu modelu aj nižšie rozlíšenie displeja (avšak na 5,1“ je Full HD viac než dostatočné) a priamoúmerne aj nižšiu kapacitu akumulátora.

Oba modely – P10 aj P10 Plus ponúkajú výkonný procesor, výborný displej, fotoaparát, bohatú konektivitu, či veľkú kapacitu integrovanej batérie. Azda jediné, čo nám chýba pri oboch modeloch je zvýšená odolnosť voči vode, ktorú ponúka veľa konkurenčných modelov a čínsky výrobca ju zatiaľ neimplementoval do žiadneho smartfónu. Páči sa nám výborné konštrukčné spracovanie, výkonný hardvér, ale tiež plynulé prostredie systému. O úspechu v tomto prípade rozhoduje aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 470 eur v prípade modelu P10, väčší model P10 je však drahší – cena prevyšuje 600 eur, čo je rozhodne viac, ako by sme od čínskeho výrobcu očakávali.

Parametre a špecifikácie – porovnanie smartfónov:

 

Parameter Huawei P10 Huawei P10 Plus
Chipset HiSilicon Kirin 960
Procesor osemjadrový (4× 2,4 GHz + 4× 1,8 GHz)
Grafika Mali G71 MP8
Pamäť 4GB RAM + 64GB ROM + microSD karta (do 256 GB) 6GB RAM + 128GB ROM + microSD (do 256 GB)
Operačný systém Android 7.0 Nougat + nadstavba Emotion UI 5.1
Displej 5,1“, IPS, 1920×1080 px 5,5“, IPS, 2560×1440 px
Fotoaparát zadný – 20/12 MPx, f/2.2 (P10)/f1.9 (P10 Plus), Leica dvojitý fotoaparát (farebný + čierno-biely), duálny LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí pri 30/60 fps;
predný – 8 MPx, záznam HD videa, f/1.9
Rozmery 145 ×69×7 mm 153×74×7 mm
Hmotnosť 145 gramov 165 gramov
Batéria 3200 mAh 3750 mAh
Frekvencie GSM 850 / 900 / 1800 MHz, UMTS 850 / 2100 MHz + LTE
LTE pásma 700 / 800 / 850 / 900 / 1700 / 1800 / 1900 / 2100 / 2300 a 2600 MHz
Globálny prenos dát GPRS, EDGE, UMTS, HSUPA
Lokálny prenos dát Bluetooth 4.2, USB-C typ, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC
Hudba MP3 prehrávač, FM rádio, 3,5 mm jack
Formát SIM 1× nanoSIM a 1× nanoSIM / microSD karta (hybrid dual SIM)
Ostatné GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, akcelerometer, informačná dióda, snímač odtlačkov, infraport

 

Huawei P10

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4GB RAM
+ Veľmi dobrá výdrž na batériu
+ Kvalitný Full HD IPS displej
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Výborný fotoaparát, konektivita

Mínusy
– Neponúka zvýšenú odolnosť voči vode
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P10 64GB Single SIM poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Huawei P10 64GB Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Huawei P10 Plus

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Excelentne spracovaná konštrukcia
+ Osemjadrový procesor a 4GB RAM
+ Veľmi dobrá výdrž na batériu
+ Kvalitný Quad HD IPS displej
+ Odladená nadstavba Emotion UI
+ Výborný fotoaparát, konektivita

Mínusy
– Neponúka zvýšenú odolnosť voči vode
– Vyššia cena zariadenia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Huawei P10 Plus poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Huawei P10 Plus Dual SIM poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: Huawei