Domov Recenzie Recenzia: HTC One

Recenzia: HTC One

Zdielať

HTC_One_01Do redakcie sa nám dostal starší model smartfónu, ktorý bol predstavený v marci 2013, no to nemení nič na jeho kvalitách. HTC One je novodobý fenomén taiwanskej spoločnosti. Na prvý pohľad nás zaujala konštrukcia, ktorá je príjemná na dotyk. Ide o hliník, ktorý je spracovaný veľmi elegantne. Je pevný, na dotyk príjemný a dodáva zariadeniu pocit výnimočnosti. Navyše sú tu aj veľké stereo reproduktory po oboch stranách. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Rozloženie prvkov na smartfóne je odlišné voči tomu, na ktoré sme zvyknutí. Vypínač je umiestnený na hornej hrane, kde nájdeme ešte 3,5 mm audio jack pre pripojenie slúchadiel a infraport sa nachádza vo vypínači. Ľavá hrana obsahuje zásuvkový slot na microSIM kartu, pravá hrana obsahuje ovládanie hlasitosti. Ocenili by sme, ak by HTC umiestnil vypínacie tlačidlo na pravú hranu, kde sa nachádza aj regulácia hlasitosti, nakoľko manipulovať s vypínačom na hornej hrane nie je ideálne, smartfón nemožno držať v jednej ruke a smartfón treba prechytávať.

HTC_One_02

Predná hrana obsahuje displej, pod ním sa nachádza dvojica senzorových dotykových tlačidiel – domov a späť, a logo HTC uprostred nich. Nad displejom je predný fotoaparát, notifikačná dióda a senzory. Notifikačná dióda indikuje stav nabitia správne, čo nie je samozrejmé pri každom smartfóne, a pri nabíjaní svieti na zeleno až keď je smartfón nabitý na 100%. Dvojica stereo reproduktorov sa nachádza nad displejom a pod ním (pri pootočení telefónu sú po stranách). Zadná hrana obsahuje fotoaparát, LED blesk a logá HTC a Beats Audio. Okrem toho sa v zadnom kryte nachádza aj čip NFC. Rozmery smartfónu sú 137×68×9 mm, jeho hmotnosť je 145 gramov. Batéria má kapacitu 2300 mAh. Výdrž na jedno nabitie je jeden deň, avšak HTC ponúka – podobne ako jeho konkurenti – úsporný režim. Po aktivovaní tohto režimu sa výdrž predĺžila a nebol problém dosiahnuť dva dni.

HTC_One_03

Displej na smartfóne má veľkosť 4,7 palca s rozlíšením Full HD, teda 1920×1080 pixelov. Ide o Super LCD3 IPS displej, ktorý je jasný a na priamom slnku je veľmi dobre viditeľný text. Chválime podanie farieb, ktoré je bezproblémové a vyrovnané, ostrosť je tiež na výbornej úrovni a k displeju nemáme žiadne výhrady. Je jemný, pomer počtu pixelov (PPI) je 468. Automatická regulácia jasu funguje bezchybne, v prípade nutnosti sa dá ovládať manuálne. Na takto veľký displej s pomerom strán 16:9 je radosť sa pozerať. Ideálny je aj pre multimediálnych nadšencov, vhodný aj na sledovanie filmov. Dôvod, prečo je smartfón určený najmä pre multimediálnych nadšencov, je jasný. Sú to použité stereo reproduktory po oboch stranách displeja, spolu so vstavaným zosilňovačom, nazvaným BoomSound. Ide o najlepšie reproduktory, aké možno nájsť na smartfóne. Ich zvuk je kvalitný a neskreslený, pri maximálnej hlasitosti je veľmi silný. Aj pri vysokej hlasitosti je zvuk čistý a dobre počuť aj basy, čo sa nedá povedať o mnohých iných smartfónoch s mono reproduktormi.

HTC_One_04

HTC One používa štvorjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 600, taktovaný na 1,7 GHz. Dopĺňa ho operačná pamäť vo veľkosti 2 GB a grafika Adreno 320. Vnútorná pamäť smartfónu je 32 GB, reálne je však približne 26 GB použiteľných pre používateľa. Podpora pre pamäťové karty tu nie je, HTC však pridáva 25 GB bonus v cloudovom úložisku Dropbox. Operačný systém Android vo verzii 4.3 Jelly Bean je nainštalovaný s nadstavbou výrobcu HTC Sense vo verzii 5.5. Svižnosť a odozva operačného systému je na výbornej úrovni, nezaznamenali sme žiadne pády ani oneskorenia.

HTC_One_05

Nedávna aktualizácia Androidu a jeho nadstavby znamenala aj to, že po novom sa už dá vypnúť, alebo ponechať zapnutú funkciu BlinkFeed. Tá umožňuje vytvoriť si vlastnú živú domovskú obrazovku, kde sa dajú vybrať sociálne siete, správy a obľúbené spravodajské kanály, z ktorých možno dostávať aktuálne informácie. Nie každému sa však páči, za to bol výrobca v minulosti viacerými užívateľmi kritizovaný. Štandardne je BlinkFeed zapnutý, my sme si ho však vypli. Nie je jasné, prečo vývojári štandardne nastavili zobrazovanie ikon v menu aplikácií na 3×4, ikony tak majú veľmi veľký rozostup a mnoho nevyužitého miesta. Dá sa to však zmeniť, čo sme aj spravili a nastavili sme si 4×5 ikon, čo môžme odporučiť. Použitie len dvoch tlačidiel na smartfóne nevnímame pozitívne, avšak dá sa na to po čase zvyknúť a multitasking možno vyvolať dvojitým stlačením tlačidla Domov (rovnako ako v iOS). Dlhé podržanie tlačidla Domov potom vyvolá vyhľadávač Google Now.

HTC_One_06

Na zachytenie toho správneho okamihu v širokom spektre farieb aj za zlých svetelných podmienok slúži 4 MPx fotoaparát, ktorý zachytí až o 300% viac svetla oproti bežným fotoaparátom, použitým v smartfónoch. Hodí sa to najmä za pri zlých svetelných podmienkach. Táto technológia sa volá UltraPixel a spoločnosť HTC ju uviedla premiérovo po prvýkrát v tomto modeli. Z reálnych testov môžeme zhodnotiť, že fotografie sú za zhoršených podmienok skutočne lepšie, v niektorých prípadoch aj výrazne lepšie, ako tie konkurenčné, avšak chýbajú im detaily. Stačí časť z fotografie vystrihnúť, alebo zoomovať. Preto si myslíme, že ak by v nasledujúcej vlajkovej lodi použil výrobca osem megapixelový ultrapixelový fotoaparát, tak potom by boli fotografie dobré za zhoršených podmienok, a vďaka lepšiemu rozlíšeniu by im nechýbali ani detaily. Fotoaparát reaguje rýchlo a hoci fotkám chýbajú detaily, výhodou je menší objem dát, čím šetria miesto v smartfóne a sú navyše aj vhodné na zdieľanie cez sociálne siete, kde detaily fotografií nehrajú najdôležitejšiu úlohu. Potešil nás aj silný blesk, ktorý okrem fotografovania môže poslúžiť aj ako náhrada za baterku. Výrobca myslel aj na tento prípad a v smartfóne sa nachádza aplikácia Blesk, ktorá ponúka tri možnosti intenzity blesku.

HTC_One_13

Fotoaparát ponúka množstvo efektov. Z dôvodu dĺžky recenzie ich nebudeme všetky menovať, spomenieme len dve zaujímavé funkcie. Jedna z funkcií aj HTC Zoe, ktorá vytvára trojsekundový záber spolu so zvukom, ktorý je potom uložený ako MP4 video v pamäti smartfónu. Ku každému trojsekundovému videu je pridelený aj jeden obrázok z videa. Nevýhodou HTC Zoe je pomerne veľká dátová spotreba, keďže jeden trojsekundový záber má približne 36 MB. Ďalšou užitočnou funkciou je HTC Highlights, ktorá ponúka možnosť vytvoriť polminútový videoklip z vybraných fotografií pri rôznych obrazových a zvukových efektoch. Existuje možnosť automatického náhodného výberu, alebo aj možnosť manuálneho výberu fotografií, ktoré sú použité do tohto videoklipu. Video je uložené vo formáte MP4 v kvalite HD, teda 1280×720 pixelov. Potešila nás možnosť použiť okrem fotografií aj zábery Zoe priamo v Highlights, čo znamená, že výsledné video sa môže skladať so statických, ale aj z pohyblivých záberov.

HTC_One_11

HTC One ponúka kvalitné hliníkové šasi, vynikajúcu reprodukciu zvuku, kvalitný displej, rýchly operačný systém a množstvo vylepšení. Hoci nepodporuje pamäťové karty, má len dve senzorové tlačidlá a fotoaparátu chýbajú detaily, myslíme si, že ide o veľmi vydarený smartfón. Určený je širokej skupine ľudí, ktorí ocenia jeho funkcie. My ho môžeme jednoznačne odporúčať.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean + nadstavba HTC Sense 5.5
Chipset: Qualcomm Snapdragon 600
Procesor: štvorjadrový 1,7 GHz
Grafika: Adreno 320
Frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
Rozmery: 137×68×9 mm
Hmotnosť: 145 gramov
Displej: Super LCD3, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1080×1920 px, 468 ppi, 103×58 mm, 4,7“ (119 mm), Gorilla Glass 2
Fotoaparát: 4 MPx UltraPixel kamera, LED blesk, autofókus, HDR, nahrávanie Full HD videí (1920×1080 px., 30 fps)
Predná kamera: širokouhlá 2,1 MPix s nahrávaním Full HD videa
Pamäť: 2 GB RAM + 32 GB ROM
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 21 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
Lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/ac/b/g/n), HDMI (cez MHL), DLNA, NFC
Hudba:  MP3 prehrávač, FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack, TV-Out, Beats Audio
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, akcelerometer, informačná dióda
Batéria: Li-Ion batéria 2 300 mAh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výkonný procesor
+ Kvalita hliníkového prevedenia
+ Funkcie a výbava
+ Stereo reproduktory
+ Softvérové vychytávky
+ HTC Zoe, Highlights
+ Rýchla odozva OS
+ Full HD displej
+ UltraPixelový fotoaparát

Mínusy
– Absencia pamäťových kariet
– Len dve ovládacie tlačidlá
– Nevhodné umiestnenie vypínača
– Fotoaparátu chýbajú detaily

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HTC One poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

HTC_ONE_AnTuTu_Benchmark_01HTC_ONE_AnTuTu_Benchmark_02
HTC_ONE_AnTuTu_Benchmark_03HTC_ONE_AnTuTu_Benchmark_04
HTC_ONE_AnTuTu_X_Benchmark_01HTC_ONE_AnTuTu_X_Benchmark_02
HTC_ONE_AnTuTu_X_Benchmark_03HTC_ONE_AnTuTu_X_Benchmark_04
HTC_ONE_CF_Bench_01
HTC_ONE_CF_Bench_02HTC_ONE_NenaMark_01HTC_ONE_NenaMark_02
HTC_ONE_QuadrantHTC_ONE_Vellamo_01
HTC_ONE_Vellamo_02HTC_ONE_Vellamo_03
Zapožičal: HTC

1 komentár

  1. To že má HTC ONE super kvalitné reproduktory môžem potvrdiť. Má aj vysokú hlasitosť. Odhadom – 3x násobok obyčajného mobilu, plasťáku s mono reproduktorom. To je v dnešnej dobe už „OUT“ mať MONO & PLAST (to mali staré rádiá) …

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno