Domov Novinky Android stúpa a Apple stráca pôdu pod nohami

Android stúpa a Apple stráca pôdu pod nohami

Zdielať

AndroidRok 2013 bol najsilnejší rok pre predaj smartfónov a k dnešnému dňu sa predalo viac ako 990 miliónov predaných zariadení. Prudký vzostup zo 700 miliónov v roku 2012. Podľa Strategy Analytics, skutočný víťaz predaja smartfónu je Android s podielom 79% na trhu so smartfónmi.

To znamená, že takmer každý štvrtý z piatich smartfónov predaných v roku 2013, ktorý je spustený beží s nejakou verziou Androidu, čo znamená štyrikrát viac smartfónov ako Apple a Microsoft dokopy. Analytik spoločnosti predpokladá, že rast Androidu bude spomaľovať v roku 2014 v dôsledku nasýtenia smartfónmi na trhu a vytvorenie nových platforiem, ako je Ubuntu Touch, Firefox OS a Tizen.

Android-tabulka

Medziročný rast iOS stojí pri podieli 13% s 153,4 miliónmi smartfónmi, ktoré boli odoslané v minulom roku. To je oveľa nižší než rast smartfónov na trhu všeobecne, takže velikán z Cupertino vlastne stratil veľa aj napriek zvýšeniu jeho predaja.

Spoločnosť Microsoft nie je v priaznivom postavení, jeho platforma Windows Phone je stále veľmi vzdialená, aj keď má tretie miesto na trhu so smartfónmi. Aby toho nebolo málo jeho podiel v 4. štvrťroku bol nižší, než tomu bolo za celý rok, takže to nemusí zlepšiť jeho čísla v blízkej budúcnosti.

Android-tabulka2

Strategy Analytics neuvádza nič, pokiaľ ide o výkon BlackBerry a jej novej BB 10. platforme. Čo si myslite ako to bude v tomto roku? Bude aj naďalej dominovať Android? Zvýši sa predaj zariadení s Windows Phone? Aký operačný systém preferujete vy?

Zdroj: Strategyanalytics