Domov Počítače Recenzia: HP Envy x360 15

Recenzia: HP Envy x360 15

Zdielať

Spoločnosť HP má na trhu ďalší zaujímavý model z populárnej série notebookov Envy. Ide o 15,6“ model, ktorý umožňuje preklopenie o 360° (odtiaľ má názov x360). Zaujme celohliníkovým spracovaním a rôznymi konfiguráciami. Testovaný model má presné označenie HP Envy x360 15-aq004nc.

Dizajnovo ide o zaujímavé zariadenie s hmotnosťou 2200 gramov. Celé šasi je sfarbené do striebornej farby, okrem okrajov displeja, ktorý tvorí čierny rámik. Spojenie základne s displejom je riešené dvojitým kĺbom, stabilita však nie je ideálna. Kĺb nedrží vždy pevne a často má displej tendenciu meniť naklonenie. Pri silnejšom pritlačení pozorujeme prehýbanie, ale aj náchylnosť na farebné stopy na displeji.

Konektory sú vzhľadom na tenký profil zastúpené v minimalistickom štýle – na ľavej strane vypínač, USB 3.0, spoločný audio jack pre vstup a výstup spolu s dvojtlačidlom na reguláciu hlasitosti. Napravo je vstup pre nabíjací konektor, plnohodnotný HDMI, druhý USB 3.0 port spolu s obojstranným USB-C konektorom, ktorý je doplnený ešte o slot na pamäťovú kartu SD. Tu konektorová výbava končí a vzhľadom na veľkosť notebooku ju považujeme za biednu. Rozhodne by sme uvítali ešte minimálne jeden USB 3.0 port, mnohých by potešil aj DisplayPort.

Notebook používa na zobrazovanie dotykový 15,6“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, avšak vzhľadom na dotykový displej treba počítať aj s odleskami. Displej sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov. Výhodou je tiež režim tabletu a otočenie o 360°, pričom po pretočení zariadenia dôjde k deaktivovaniu klávesnice.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7 6560U, taktovaný na 2,2 GHz, s dvomi fyzickými jadrami a štyrmi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,2 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 4 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je novým 14 nm procesom na architektúre Skylake a jeho maximálna spotreba je 15 Wattov (TDP). Hoci ide o dosť úsporný model, na väčšinu činností poskytne dostatok výkonu. Samozrejme, na hranie a strih videí to nebude, ale na všetky ostatné činnosti bohato postačuje.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model však aj pre svoj tenký profil medzi ne nezapadá a výrobca tu ponúka iba integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 540. Úložný priestor pre používateľov zabezpečuje bežné SSD pripojené cez SATA III (6 Gbps) s kapacitou 128 GB. Jeho rýchlosti sú veľmi dobré, nemožno ho však porovnávať s prémiovými NVMe SSD úložiskom. V prípade potreby je k dispozícii aj druhý, klasický pevný disk s kapacitou 1 TB (7200 rpm) pre dáta.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, avšak prítomných je veľa predinštalovaných „bonusových“ aplikácii. Toto riešenie majú mnohí výrobcovia radi, oveľa menej bežní používatelia. Operačná pamäť má 8GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2133 MHz. Notebook ponúka dva sloty, výrobca v tomto prípade použil kombináciu 2× 4GB moduly. Vzhľadom k tomu, že ide o kompaktný model, je možnosť navýšenia pamätí otázna.

Kvalita reprodukcie zvuku je nadpriemerná. Hoci stredy sú zastúpené spolu s výškami, basy skôr absentujú. Maximálna hlasitosť síce stačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti, náročnejší poslucháč určite použije externé reproduktory alebo slúchadlá. Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Vďaka rozmerom ponúka plnohodnotný blok vrátane numerického bloku, disponuje aj česko-slovenskou lokalizáciou. Oceňujeme podsvietenie, čo je v tejto cenovej kategórii už samozrejmosťou. Biele podsvietenie kláves je však nevýhodou najmä počas dňa. Uvítali by sme univerzálne podsvietenie, aby používateľ nemusel navečer podsvietenie vždy zapnúť a ráno vypnúť.

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook počas kancelárskej práce takmer nepočuť, sú však situácie keď hučí viac, než by sme chceli. Pozorovali sme to najmä pri zaťažení procesora na 50-60% na dlhší čas. Počas dlhodobého testovania sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta.

Hoci konektorová výbava je slabšia, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.12. Batéria má kapacitu 55 Wh a ponúka dobrú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky cca šesť hodín. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Pri čisto kancelárskej práci a vypnutej Wi-Fi však dosahuje aj okolo sedem hodín.

HP Envy x360 15 je zaujímavý počin americkej spoločnosti, ponúka dostatočný výkon na cesty či na celý pracovný deň, je tenký a má solídny úložný priestor. K tomu ponúka výrobca lesklý dotykový IPS displej s vysokým rozlíšením. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica, na ktorej sa dobre píše (škoda len bieleho podsvietenia). Notebooku by sme vytkli konektivitu v minimalistickej miere, vyššiu hmotnosť vzhľadom na zameranie ultrabooku a tiež horšie spracovaný kĺb displeja. Cena nami testovaného modelu (Envy x360 15-aq004nc) sa pohybuje na úrovni cca 900 eur.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7 6560U, 2 jadrá / 4 vlákien, 2,2 – 3,2 GHz, 4 MB cache, 15 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 540
Pevný disk: primárny SSD SanDisk SD8SNAT-128G-1006, 128 GB + sekundárny HGST HTS721010A9E630 1TB, 7200 RPM
Operačná pamäť: 8 GB SODIMM DDR4, 1600 MHz (2× 4GB moduly)
Rozmery: 380×250×18,8 mm
Hmotnosť: 2200 gramov
Displej: 15,6“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, dotykový
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 1,3 MPx
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× vstup napájania, 1× spoločné audio
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 55 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Zaujímavý celokovový dizajn
+ Jemný displej, prítomný IPS
+ Veľmi dobrý výkon ultrabooku
+ Výdrž vstavanej 55 Wh batérie
+ Rýchly SSD, prítomnosť HDD
+ Skylake platforma, 8 GB RAM
+ Konvertibilné zariadenie (2v1)
+ Maximálny uhol otvorenia 360°

Mínusy
– Minimalistický počet I/O portov
– Vyššia hmotnosť na ultrabook
– Nevhodné biele podsvietenie
– Labilnejší pánt veka displeja

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HP Envy x360 15-aq004 W6Y72EA poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HP

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno