Domov Počítače Recenzia: Eurocom Sky Monster 4.0

Recenzia: Eurocom Sky Monster 4.0

Zdielať

Pre používateľov, hľadajúcich výkonnú mobilnú pracovnú stanicu, je model Sky Monster 4.0 vhodným kandidátom. Špičková mašina patrí medzi výkonné modely a pritom si zachováva kompaktné rozmery a aj prijateľnú hmotnosť. Multimediálny notebook je určený predovšetkým pre náročných zákazníkov, vybavený je generáciou procesorov Intel Skylake, dostatočne výkonnou mobilnou grafikou a extrémne rýchlym SSD.

Sky Monster 4.0 je herný notebook s výkonnými komponentmi a hoci je Eurocom kanadský výrobca notebookov, priamo výrobu rieši čínske Clevo. Modely spoločnosti sú známe aj u nás a vyznačujú sa konfigurovateľnosťou. Používateľ si môže zvoliť aký chce procesor, grafickú kartu, veľkosť operačnej pamäte, diskov a ďalšie detaily. Tu samozrejme platí obmedzenie – vyberať možno z niekoľkých možností (ktoré ponúka priamo výrobca).

Spracovanie notebooku je na celkom dobrej úrovni, i keď je z plastu. To je škoda, najmä pokiaľ ide o modely s prémiovou cenou. Matný povrch je príjemný na dotyk. Výhrady máme však ku spracovaniu základne, ktorá je citlivá na poškriabanie. Stačí párkrát použiť myš vedľa touchpadu a škrabance sú na svete. Kritizujeme tiež malý uhol otvorenia displeja, ktorý mohol byť rozhodne lepší.

Poteší široká konektivita. Na ľavej strane sú dva miniDisplayPorty, plnohodnotný HDMI a dva super rýchle USB 3.0 porty. Zvyšok výbavy na pravej strane potom tvorí ešte samostatný 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a jack pre mikrofón a optický S/PDIF. Na pravej strane je zámok Kensington, gigabitový LAN konektor RJ45, dva super rýchle USB 3.0 porty a slot na pamäťovú SD kartu. Voliteľne je tu k dispozícii aj slot na SIM kartu, avšak tú výrobca oficiálne nepodporuje. Na zadnej strane sa nachádzajú iba výduchy a napájací konektor.

Notebook používa na zobrazovanie 14“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Displej sa vyznačuje nielen perfektnými farbami, ale aj širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely a tiež aj pre herných maniakov.

Hardvérový základ tvorí výkonný mobilný procesor Intel Core i7-6700HQ, taktovaný na 2,6 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,5 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je novým 14 nm procesom na architektúre Skylake a jeho maximálna spotreba je 45 Wattov (TDP). O výkon nie je núdza – najmä pokiaľ ide o druhý najvýkonnejší mobilný procesor (prvý je i7-6820HQ).

Počas testovania sme realizovali každodenný strih, spracovanie a konvertovanie Full HD videí a to aj niekoľko paralelne spracovávaných videí naraz. Výkonný notebook si na naše prekvapenie s úlohami poradil veľmi dobre, výkonu má viac než dostatok a pokiaľ ide o prácu s videami vo vysokom rozlíšení, vieme si predstaviť tento model ako náhradu za desktopový počítač. Ak zoberieme do úvahy aj kompaktné rozmery, tento notebook bude radosť veľmi často prenášať.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli je NVIDIA GeForce GTX 970M s 3 GB GDDR5. Karta zvládne akékoľvek náročné hry pri Full HD rozlíšení so zapnutým vyhladzovaním hrán. Ide o naozaj veľmi výkonnú kartu a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Okrem tejto diskrétnej grafickej karty je dostupná aj integrovaná grafika priamo v procesore – model Intel HD Graphics 530. Iste, mnohí by tu očakávali grafiku z najnovšej série 1000, či ju však aj do novších modelov Monster uvedie výrobca, zatiaľ nie je jasné.

Aplikácia Flexikey slúži na ovládanie podsvietenia klávesnice notebooku

Ďalšou prednosťou notebooku je extrémne rýchly NVMe SSD, ktorý má na svedomí model Samsung SM951 s celkovou kapacitou 256GB (reálne je 237GB k dispozícii). Rýchlosťami priam šokuje – 3000 MB/s pri čítaní je výborný výsledok. Rýchlosť zápisu je o niečo nižšia, dosahuje takmer 2600 MB/s. V oboch prípadoch ide o fantastické rýchlosti, ktoré cítiť aj v systéme, ten je rýchly a odozva je blesková. Azda jedinou nevýhodou tohto disku sú však vysoké prevádzkové teploty, ktoré sa počas chodu pohybujú medzi 50 – 70 °C. Podľa slov výrobcu sú však tieto hodnoty bežné a sú v poriadku.

Aplikácia Control Center slúži na výber módu a nastavenia ventilátorov chladenia notebooku

Ak aj napriek takémuto rýchlemu disku používateľovi nestačí miesto, je tu k dispozícii aj druhý disk určený pre dáta a taktiež je možné notebook konfigurovať podľa potrieb používateľa. V  testovanej konfigurácii sa nachádza sekundárny 1000 GB s 5400 RPM (počet otáčok za minútu) a 8 MB cache. Na modeli je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro v 64-bitovej verzii a oceňujeme, že výrobca do systému nenainštaloval „bonusové“ aplikácie, častokrát dosť zbytočné.

Aplikácia Control Center slúži na výber módu a nastavenia ventilátorov chladenia notebooku

Operačná pamäť má 32 GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2133 MHz. Ide o maximálnu možnú kapacitu pamätí a obsadené sú oba možné sloty (2× 16 GB). Pri procesoroch Skylake a najnovších pamätiach DDR4 je to maximálna kapacita na jeden pamäťový modul, vďaka čomu je možné dosiahnuť až neuveriteľných 32 GB RAM v malom a kompaktnom notebooku. Na 14“ prenosný notebook sú to priam fantastické hodnoty 🙂

Aplikácia Control Center slúži na výber módu a nastavenia ventilátorov chladenia notebooku

Kvalita reprodukcie zvuku je tiež na veľmi dobrej úrovni, starajú sa oň reproduktory Onkyo a integrovaná zvuková karta Creative Sound Blaster X-FI MB5. A výsledok? Reprodukcia zvuku, v ktorej nechýbajú ani hlbšie tóny, hoci priamo o basoch nemožno hovoriť. Maximálna hlasitosť stačí aj na ozvučenie väčšej miestnosti, hoci náročnejší poslucháč použije skôr externé reproduktory alebo slúchadlá. Väčšina zákazníkov však pravdepodobne nebude musieť siahnuť po externom audio produkte.

Aplikácia Control Center slúži na výber módu a nastavenia ventilátorov chladenia notebooku

Klávesnica je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Oceňujeme podsvietenie, čo je v tejto cenovej kategórii už samozrejmosťou. Je vhodná na pravidelné a dlhé písanie, škoda len anglického rozloženia kláves. Pri niektorých klávesoch sme však mali pocit, akoby reagovali až na silnejšie stlačenie. Touchpad s dvomi tlačidlami je známy, počas testu sme však uprednostnili myšku.

Aplikácia slúži na správu zvuku a jeho prispôsobení, ponúka dostatok možností

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Notebook však možno nastaviť priamo v aplikácii „Control Center“. Pre používateľa je k dispozícii nastavenie režimu notebooku (tichý, úsporný, herný alebo zábava) a tiež chladiaceho módu, pričom vybrať môže maximálne otáčky, automatické alebo aj vlastné.

Pri maximálnych otáčkach sú ventilátory v notebooku hlučné a viac než dvojnásobne prekonajú bežnú hlučnosť redakčného stolového počítača s vodným chladením. Pri tomto režime sú procesor aj grafická karta na nízkych teplotách, pričom aj bežne veľmi horúce a rýchle NVMe SSD úložisko má prijateľné teploty (okolo 30 – 39 °C). Daň za zníženie prevádzkových teplôt rýchleho NVMe SSD je teda vysoká hlučnosť chladenia na ventilátoroch.

V prípade nastavenia automatického režimu je notebook prevažne tichší, beží na konštantných nižších hodnotách a jednotlivé komponenty chladí priebežne. V prípade, ak používateľ rieši menej náročnú prácu (kancelárska, prehliadanie webu) a zaťaženie procesora nie je spravidla vyššie ako 30-40%, počuteľnosť ventilátorov je minimálna. V prípade, ak si používateľ nastaví vlastné nastavenie, je hlučnosť individuálna. Je to najmä o individuálnych nastaveniach, ktoré sa v každom móde môžu podľa potreby meniť.

Po nastavení rôznych módov sme pozorovali, či sa neprejavia známky horúcich miest, avšak konštatujeme, že počas hrania na klávesnici ani na opierkach rúk sme nepozorovali zvýšené prehrievanie základne. Je to vďaka dvom ventilátorom (jeden pre procesor, druhý pre grafickú kartu), ktoré sú zo zadnej strany a lepšie odvádzajú teplý vzduch von. Výdrž batérie je síce biedna – viac ako 1,5 hodiny nečakajte – avšak pri tak výkonnom procesore a ďalších komponentoch sa to dalo čakať. Škoda však, že výrobca do modelu umiestnil len malú, 45 Wh batériu. Oveľa viac by mu prospela väčšia, napríklad 65-70 Wh kapacita.

Zatiaľ čo väčšina herných fanúšikov používa stolný počítač, kde možno doplniť, resp. vymeniť komponent – či už ide o grafickú kartu, alebo operačnú pamäť, sú aj takí používatelia, ktorí požadujú hranie na mobilnom zariadení, ktoré si môžu so sebou zobrať na cesty. Výhodou testovaného notebooku je konfigurovateľnosť jednotlivých komponentov – procesora, diskov či operačnej pamäte a tiež možnosť ich výmeny kedykoľvek.

Hľadáte výkonný notebook, ktorý nahradí výkonný stolový počítač? Možno ste ho už našli, avšak treba  sa pripraviť na riadne vysokú sumu. Nami testovaná konfigurácia stojí 2500 eur, ale tí, ktorí by chceli ešte lepší procesor, lepší a rýchlejší NVMe SSD, či väčší úložný priestor, by si mali pripraviť ešte väčší obnos na kúpu zariadenia. Daň za výkonné komponenty v malom šasi je však horšie mechanické spracovanie, čo by sa v tomto segmente notebookov nemalo stávať.

Vďaka výkonným komponentom v malom šasi udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Eurocom Sky Monster 4.0 ocenenie Mobilita



Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-6700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,6 – 3,5 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, Skylake
Grafika: integrovaná HD Graphics 530 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 970M, 3 GB GDDR5, 28 nm
Pevný disk: primárny 256 GB SSD Samsung SM951 NVMe (R 2150MB/s, W1260 MB/s) + sekundárny 1000 GB 5400 RPM HGST HDD; 8 MB Cache, NCQ
Operačná pamäť: 32 GB Crucial SODIMM DDR4 2133 MHz (2× 16 GB sloty)
Rozmery: 349×247×25,4 mm
Hmotnosť: 2000 gramov
Displej: 14,0“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, matný, LED podsvietenie
Operačný systém: Windows 10 Pro, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 4× USB 3.0, 2× miniDisplayPort 1.2, 1× HDMI, 1× RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps, 1× vstup napájania, 1× mikrofónový vstup a 1× audio výstup, 1× S/PDIF optický výstup, 1× bezpečnostný čip TPM
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2, čítačka pamäťových kariet
Batéria: 45 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výkonný mobilný procesor
+ 32 GB RAM SODIMM DDR4
+ Extrémne rýchly NVMe SSD
+ Matný a kvalitný IPS displej
+ Malé kompaktné rozmery
+ Bohatá konektivita I/O portov
+ Prakticky náhrada za desktop

Mínusy
– Vysoká cena notebooku
– Pomerne hlučné chladenie
– Veľmi nízka výdrž batérie

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je k dispozícii )

Výsledky benchmarkových testov:



Zapožičal: Goldmax