Domov Počítače Recenzia: Noctua NH-U14S

Recenzia: Noctua NH-U14S

Zdielať

Nedávno sme mali k dispozícii na test dvojicu vzdušných chladičov od rakúskeho výrobcu Noctua, pričom teraz si zoberieme na mušku najvyšší model z portfólia chladičov typu U s jednou vežou. Čo všetko prináša?

Spoločnosť je preslávená dlhoročnou tradíciou a predovšetkým tichými a efektívnymi chladičmi. NH-U14S je nástupca populárneho malého chladiča NH-U12S, ktorý je vhodný aj do malých a kompaktnejších počítačových zostáv. Páči sa nám príkladne spracované balenie a jeho obsah. Aj pri tomto modeli je všetko zbalené v hnedo-bielej škatuli, kde sú dôkladne usporiadané jednotlivé komponenty vo vnútri (a každý má svoju vlastnú škatuľku).

Pre používateľa sú k dispozícii aj priložené nástroje na montáž chladiča na základnú dosku a samotný chladič s heatpipe. Základňu tvorí poniklovaná medená heatpipe, chladič je vyrobený z lešteného hliníka. Používateľom, ktorí si však doslova potrpia na detaily, odporúčame chladič inštalovať v rukaviciach, keďže je úplným magnetom na odtlačky prstov. Rozmery chladiča sú 140×150×25 mm a hmotnosť 770 gramov bez, resp. 940 gramov s ventilátorom.

Oproti staršiemu modelu NH-U12S disponuje väčším chladičom, čo má dobrý vplyv na účinnosť chladenia. Samotný vzhľad nijako nevybočuje z rady, avšak jeho vibračné podložky a pevný montážny systém SecuFirm 2 zaisťujú tichú prevádzku. Je tu tiež ventilátor Noctua NF-A15 PWM s maximálnymi otáčkami 1500 za minútu a vyznačuje sa hnedo-vínovou farbou. Ventilátor je navrhnutý s prioritou čo najnižšieho hluku pri zachovaní efektivity chladenia, čo náš test iba potvrdzuje. Aj pri vyššej záťaži bolo chladenie stále dosť tiché.

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné, alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu chladiča, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora a potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

Na test chladičov sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora Intel Core i7-4790K (štyri jadrá/osem vlákien, 4,0 – 4,4 GHz, Haswell Refresh Devil’s Canyon) a základnej dosky Gigabyte Z97X-Gaming 5, pričom podrobnosti o PC zostave sú tu. Hoci ide o starší procesor, postavený ešte na 22 nm výrobnom procese, už aj počas nami bežne používanej prevádzky pri vodnom chladení, ktoré vyzerá veľmi efektne nebadať vysoké teploty. Ako na tom však bude toto vzdušné chladenie?

Ak sa zameriame na teploty a efektívnosť chladenia modelu NH-U14S, porovnať ich možno s jedným dodávaným ventilátorom, alebo aj s ďalším prídavným, ktorý možno dokúpiť. Už pri nedávnom teste, pri modeli NH-D15S sa však ukázalo, že medzi jedným a druhým prídavným ventilátorom nie sú takmer žiadne rozdiely. Ako to bude teraz? Zatiaľ čo po zapnutí PC v „idle“ režime sme namerali teploty 33 °C (rovnaká pri 1ks a 2ks), postupným zaťažovaním sa zvyšovala aj prevádzková teplota.

Počas vysokého zaťaženia sa pohybovala na úrovni 66 °C (1ks) a 65 °C (2ks), pričom pri maximálnom zaťažení sme zaznamenali pri rôznych činnostiach teploty v rozmedzí 82 °C (1ks) a 80 °C (2ks). Podobné, len veľmi malé rozdiely vidíme aj pri hlučnosti ventilátorov. Pri 50% otáčok dvoch ventilátorov je to 41 dB, pri jednom 40 dB. Plné, 100% otáčky tvoria pri dvoch 45 dB a pri jednom 43 dB.

Noctua NH-U14S za svoju cenu ponúkne veľmi tichý chod, hoci v porovnaní s nedávno testovanými, drahšími a tiež väčšími modelmi mierne zaostáva. Vzhľadom na svoje kompaktné rozmery podáva však prekvapivý chladiaci výkon, vyžaduje jednoduchú inštaláciu, má antivibračné podložky a možnosť pohodlne nainštalovať pamäte aj pri väčšom profile operačnej pamäte. Nevýhodou je však cena prídavného druhého ventilátora a farba, ktorá sa nemusí páčiť každému.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery chladiča: 165×150×52 mm
Rozmery ventilátora: 140×150×25 mm
Hmotnosť chladiča: 770 gramov
Hmotnosť ventilátora: 170 gramov
Celková hmotnosť: 940 gramov
Počet ventilátorov: 1 ks v balení
Rýchlosť ventilátorov: 300 – 1500 RPM
Kompatibilita Intel: LGA1150, LGA1155, LGA1156, LGA2011
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, FM1, FM2
Ďalšie výhody: tichý chod, účinnosť

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Dobrý chladiaci výkon procesora
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi tiché ventilátory (NF-A15)
+ Prehľadne zbalené komponenty
+ Nekoliduje s vysokým profilom RAM
+ Dizajnovo dobre vyzerajúci chladič
+ Prijateľná cena, kompaktnosť

Mínusy
– Slabší výkon (voči NH-D15/15S)
– Vyššia cena pri druhom NF-A15 PWM

Zapožičal: Noctua