Domov Počítače Recenzia: GOODRAM PX500 512GB

Recenzia: GOODRAM PX500 512GB

Zdielať

Rýchlosti SSD sa zvyšujú a cena týchto diskov klesá, vďaka čomu sa používatelia čoraz viac rozhodujú pre osadenie rýchlych diskov SSD namiesto pomalých diskov HDD. Nami testovaný model je vhodný do stolových PC aj notebookov.

Výrobcovia pokračujú vo vývoji a často predstavujú nové modely diskov. Testovaný PX500 je dostupný vo veľkostiach 256, 512 a 1024GB. Disk má formát M.2 2280, rozhranie PCIe GEN 3×4 s protokolom NVMe 1.3. Zbalený je v plastovej krabičke s farebným polepom. Na prednej strane je obrázok disku, označenie modelu a objemu, na zadnej strane je priehľadné okno so štítkom s informáciami o disku. Disk je spredu čierny, v strede je logo, pričom na zadnej strane je štítok s výrobným (sériovým) číslom ako aj ďalšie detaily disku. Disky používajú pamäťové čipy 3D NAND TLC.

Výrobca deklaruje MTBF na 1,5 milióna hodín, TBW nie sú známe, disk používa štvorkanálový radič Silicon Motion SM2263XT. Výrobca deklaruje rýchlosti 2400 MB/s pri čítaní a 1700 MB/s pri zápise. Overili sme v praxi, aké sú reálne hodnoty. Reálna kapacita disku je 476GB. Na test sme použili redakčný počítač, nami namerané hodnoty sa pohybujú na úrovni 2028 MB/s pri čítaní a 1678 MB/s pri zápise. Merali sme takisto prevádzkové teploty. Bez zaťaženia bola teplota 38 °C, pri bežnej prevádzke bola na úrovni 60 °C. Pri dlhodobom zaťažení v testoch teplota vystúpila na maximum 70 °C.

Výrobca umožňuje monitorovanie disku pomocou aplikácie „Optimum SSDTool“. Ponúka síce iba základné funkcionality, avšak je tu všetko, čo používateľ potrebuje: všeobecné sledovanie disku, jeho naplnenie (vrátane zoradenia podľa typu údajov), možnosť aktualizovať firmvér, test rýchlosti, celková pracovná doba a taktiež možnosť napísať feedback vývojárom. GOODRAM PX500 je rýchly, ale tiež relatívne cenovo dostupný SSD pre množstvo používateľov. Je ideálny pre stolové počítače, ale taktiež pre notebooky (či ultrabooky). Medzi výhody patrí vysoká prenosový rýchlosť, veľmi dobré prevádzkové teploty (neprekračujúce 70 °C), ale taktiež síce jednoduchý, ale funkčný softvér. Medzi negatíva patrí citeľný pokles rýchlosti pri plnení medzipamäte SLC, takisto v tejto cene sú aj rýchlejšie modely. Pripomeňme, že cena testovaného disku je 55 eur.

Zapožičal: GOODRAM

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno