Domov Počítače Recenzia: GOODRAM IRDM Pro DDR4 16GB

Recenzia: GOODRAM IRDM Pro DDR4 16GB

Zdielať

Spoločnosť GOODRAM má v portfóliu viacero zaujímavých výrobkov, medzi nimi aj operačné pamäte pre stolové počítače. Otestovali sme model IRDM Pro DDR4 3600 MHz.

Na test nám prišli dva moduly (2× 8GB), zbalené sú v malej plastovej krabičke na ktorej je niekoľko informácií. Pamäte sú čiernej farby a prídu vhod v kombinácii s chladičmi Noctua chromax.black. V porovnaní s inými modelmi sú však iba v jednej farbe, ktorá pôsobí elegantným dojmom. Čiernu lesklú povrchovú úpravu chladiča dopĺňajú jemné zlaté akcenty. Dokonale to ladí s pozlátenými kontaktmi DIMM na PCB moduloch a výborne sa dopĺňajú. Použitý chladič má nízkoprofilový dizajn a je vyrobený z dvoch kovových segmentov. Oceňujeme nízkoprofilový dizajn, vďaka čomu sú pamäte ideálne pre väčšinu používateľov, teda aj pre tých s veľkými vzduchovými chladičmi.

Štítok s technickými informáciami o module je na ľavej strane každého modulu pamäte (je tu zobrazené sériové číslo, typ pamäte, kapacita a napätie). V strede chladiča a na každej strane je umiestnené logo IRDM. Tento grafický prvok má rovnaký odtieň a už na prvý pohľad vyzerá zaujímavo. Novinka však patrí k zástupcom staršej generácie, keďže absentuje RGB podsvietenie. Podľa nás to ale nie je na škodu, pri pamätiach je určite dôležitejšia funkčnosť a parametre. Podsvietenie je len akýmsi „moderným“ doplnkom a poslednou vecou, na čo sa treba zamerať. Pamäte podporujú iba jeden profil XMP 2.0: 3600 MHz s časovaním 17-19-19 39-T2 a napätím 1,35V. Z toho vyplýva, že sú vhodné pre používateľov platformy Intel, ako aj AMD Ryzen 3000.

Na test sme použili repasovaný počítač pozostávajúci z procesora Intel Core i5-6500 (4C/4T, 3,2 – 3,6 GHz) a základnej dosky ASUS B150M-C, doplnenej o grafickú kartu Gigabyte GeForce RTX 2060 WindForce OC 6G. Tiež je vybavený diskom 250GB SSD Samsung 850 EVO, v skrinke Sharkoon Night Shark s 500W zdrojom a chladičom Noctua NH-D15S chromax.black bez nainštalovaného ventilátora. Operačným systémom je Microsoft Windows 10 Pro 64-bit (20H2) v najnovšej verzii so všetkými aktualizáciami.

GOODRAM IRDM Pro je cenovo zaujímavá pamäť, ktorá ponúka nielen dobrý výkon, ale aj skvelú kvalitu spracovania a chladenia. Z hľadiska estetiky dizajnu ide proti prúdu keďže absentuje RGB podsvietenie a zároveň aj chladič má nízkoprofilový dizajn, čo kvitujeme. V herných zostavách ponúkne potenciál a možnosti pretaktovania. Nám sa veľmi páči čierno-zlaté farebné prevedenie, ktoré sa veľmi hodí spolu s chromax.black chladičom od Noctua. Cena pamätí je 90 eur (pri kite 2× 8GB).

Zapožičal: GOODRAM