Domov Recenzie Recenzia: Gigabyte GSmart Roma R2

Recenzia: Gigabyte GSmart Roma R2

Zdielať

Gigabyte GSmart Roma R2-1Ďalší smartfón od spoločnosti Gigabyte je GSmart Roma R2, ktorý sa vyznačuje svojim vzhľadom. Roma R2 je skôr zariadenie pre používateľov, ktorí majú dve SIM karty, alebo pre tých, ktorí chcú ušetriť pri kúpe a pritom mať pomerne kvalitný smartfón. Smartfón nám bol doručený už v klasickom balení ako pri zariadení GSmart Sierra S1, ktorý sme mali v našej redakcii.

Balenie obsahuje samozrejme smartfón, klasické slúchadlá, prepojovací microUSB kábel, adaptér pre nabíjanie a dokumenty. Roma R2 prichádza v štyroch farebných prevedeniach – v čiernej, modrej, červenej a bielej. Rozmery smartfónu sú 125×63,2×9,3 mm vďaka čomu sa v ruke drží veľmi dobre a jeho hmotnosť je 125 gramov.

Gigabyte GSmart Roma R2-5

Smartfón je vyrobený z plastu aj keď v oblasti fotoaparátu, ľavej a pravej hrany je neznámy druh priesvitného materiálu podobnému sklu. Ľavá hrana obsahuje len tlačidlo napájania, ktoré je ľahko dostupné. Na pravej hrane je tlačidlo regulácie hlasitosti. Horná hrana obsahuje 3,5 mm jack pre slúchadlá a microUSB konektor pre nabíjane. Ide o neštandardné umiestnenie, nakoľko v prípade prichádzajúceho hovoru počas nabíjania budete ťažko telefonovať. Vtedy bude jednoduchšie vybrať smartfón z nabíjačky a tak uskutočniť hovor.

Gigabyte GSmart Roma R2-4

V zadnej časti zariadenia sa nachádza reproduktor, LED blesk a 5 MPx fotoaparát s autofókusom. Aj keď ide o 5 MPx fotoaparát, fotografie sú priemernej kvality. Nastavenia nepriniesli nič prevratného až na možnosť nastavenia detekcie tváre. Pod zadným plastovým krytom, ktorý ma soft-touch povrch nájdeme len 1400 mAh batériu a nad ňou je trojica slotov. Dve sú pre SIM karty a jeden je pre microSD kartu do 32 GB. Predná časť smartfónu obsahuje štvorpalcový IPS displej, ktorý ponúka rozlíšenie 800×480 pixelov. Vďaka IPS technológii tak displej ponúka pekné farby a pozorovacie uhly. Nad displejom je 0,3 MPx VGA fotoaparát a senzor priblíženia a svetelný senzor.  Pod displejom je už len mikrofón a trojica podsvietených tlačidiel – menu, domov a späť.

Gigabyte GSmart Roma R2

GSmart Roma R2 poháňa dvojjadrový procesor MediaTek, taktovaný na 1,3 GHz, ktorému sekunduje grafika Mali 400 MP. Čo sa týka pamäte, smartfón má 1 GB RAM, pričom po jeho spustení ostane voľných cca 680 MB. Vnútorná pamäť má veľkosť 4 GB a pamäť je rozdelená na dve 1,27 GB partície, čo je zbytočné. Bolo by vhodnejšie, keby bola pamäť  spojená do jednej.

Gigabyte GSmart Roma R2-9Gigabyte GSmart Roma R2-8

Pokiaľ ide o nastavenia smartfónu, tie sú rovnaké ako v už spomínanom smartfóne Sierra S1. Taktiež sa našli nastavenia, ktoré neboli preložené do slovenčiny, ale pokiaľ si nastavíte český jazyk, všetko je preložené. Keďže sa jedná o smartfón s dvoma SIM kartami je tu možnosť nastavenia, ktorá karta bude predvolená na prenos dát. Zaujímavosťou je, že v nastaveniach nie je možnosť aktualizácie – tá sa kontroluje v menu aplikáciou Aktualizácia systému.

Gigabyte GSmart Roma R2-3

V smartfóne je čistý Android 4.2.2 Jelly Bean bez nadstavby. Aj napriek tomu nám počas testovania smartfón niekoľkokrát sekol, museli sme chvíľu počkať a až potom pokračovať. Aj napriek malej vnútornej pamäti sú v smartfóne predinštalované aplikácie, ktoré zaberajú miesto. Na smartfóne nám prekážal zvuk počas telefonovania, keďže nebolo dobre počuť osobu na druhej strane. Pokiaľ ide o zadný reproduktor, ten je celkom kvalitný a nezaznamenali sme žiadny problém. Avšak treba uznať, že je smartfón veľmi pekný a dizajnovo sa podaril.

Smartfón je vhodný pre používateľov, ktorí majú dve SIM karty a potrebujú jeden smartfón. Samozrejme je možne použivať smartfón aj s jednou SIM kartou. Ideálna možnosť je jedna karta na volanie a SMS a druhá na prenos mobilných dát.

Parametre a špecifikácie:

Operačný systém: Android 4.2 Jelly Bean
Chipset: MediaTek MT6572
Procesor: dvojjadrový, 1,3 GHz
Grafika: Mali 400 MP
Frekvencie: GSM 850/900/1800/1900 MHz, UMTS 900/2100 MHz
Rozmery: 125×63,2×9,3 mm
Hmotnosť: 125 gramov
Displej: 4 palcový IPS, 800×480 pixelov
Fotoaparát: 5 MPx, LED blesk, autofókus, nahrávanie videí,
Predná kamera: 0,3 MPx VGA
Pamäť: 1 GB RAM + 4 GB ROM + microSD karta (do 32 GB)
Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA
Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
Hudba: MP3 prehrávač, FM rádio s RDS, 3,5 mm jack
Ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer
Batéria: Li-Ion 1400 mAh

Hodnotenie: 70%

Plusy
+ Dizajn
+ Dual SIM
+ Čistý Android
+ Hmotnosť

Mínusy
– Občasné mrznutie
– Mala vnútorná pamäť
– Priemerné fotografie
– Nekvalitné slúchadlo

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu GIGABYTE GSmart Roma R2 poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Gigabyte GSmart Roma R2-AnTuTu X-2Gigabyte GSmart Roma R2-AnTuTu X
Gigabyte GSmart Roma R2-AnTuTu-2Gigabyte GSmart Roma R2-AnTuTu
Gigabyte GSmart Roma R2-CF BenchGigabyte GSmart Roma R2-Quadrant
Gigabyte GSmart Roma R2-NeNA
Gigabyte GSmart Roma R2-NeNa2
Gigabyte GSmart Roma R2-VellamoGigabyte GSmart Roma R2-Vellamo2
Zapožičal: Gigabyte
Ďalšie odborné recenzie na mobil Gigabyte GSmart Roma R2 nájdete na Recenzie.SME.sk

Zdielať
Predchádzajúci článokHTC M8 bol neoficiálne predstavený na videu
Nasledujúci článokMicrosoft pripomína koniec podpory XP
Volám sa Roman. Androidu sa venujem od roku 2009. Môj prvý smartfónom bol HTC Hero, neskôr Sony Ericsson Xperia X10 Mini, Sony Ericsson Xperia Neo V, Samsung Galaxy Ace, Samsung Galaxy S3, LG G3, Note 3, HTC One M7 a momentalne Samsung Galaxy S7. Medzi jednotlivými smartfónmi som mal aj tablet ASUS Transformer TF101 a taktiež Samsung Galaxy Tab 2 a Galaxy Tab 3. Rád pomôžem každému, ak budem vedieť. Písať môžete na môj mail, ktorý je v kontaktoch.

3 komentárov

  1. Ahoj , potrebovala by som poraďte , chcem dcére kúpiť smartfon a neviem za rozhodnúť , ktorý vybrať kedže dcére ide o hy ako napríklad minecraft subweisurfes hungershark rozhodejem sa medzi GIGABYTE GSmart ROMA R2,acer liguid z4,Nokia Lumia 520 Black,iget star p450w ďakujem za odpoved Martina

  2. Ahoj potrebuju poradit mam GSmart Roma R2
    nedaji se mi mazat a popripede upravit jiz ulozene kontakty a ani v mnaualu sem nic nenasla. Dekuji za pomoc
    Lenka

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno