Domov Počítače Recenzia: Furbify Gamer PC Ray Tracing

Recenzia: Furbify Gamer PC Ray Tracing

Zdielať

Mnoho fanúšikov počítačov si skladá počítače svojpomocne. Ako hlavný benefit je tu možnosť vybrať si komponenty podľa „svojho gusta“. Iní radšej vyhľadávajú obchody, ktoré predávajú poskladané počítače.

Herný počítač je často široký pojem. Možno pod ním chápať zariadenie, ktoré je určené na náročnú multitaskingovú činnosť alebo na hranie hier. Podmienkou je teda dedikovaná grafická karta. Nami testovaný herný počítač je v skrinke Sharkoon Night Shark. Ide o kompaktnú skrinku formátu Midi Tower. Dominuje čierna farba, pričom poteší, že výrobca do nej predinštaloval tri RGB ventilátory. Tie sú pripojené na USB hub v skrinke, ktorý sa stará o ich napájanie a tiež aj o podsvietenie. To nemožno meniť, ani softvérovo vypnúť a jediným riešením je iba ventilátory jednoducho odpojiť z USB hubu. Napájanie ventilátorov však ostane naďalej funkčné, keďže sú napájané priamo zo zdroja.

Prekvapilo nás umiestnenie šachty na zdroj, ktorá je v skrinke na hornej strane. Už je dlhší čas tradícia umiestňovať zdroj na spodnú časť počítača. Nijako nám to však neprekážalo a ani nás to nelimitovalo. V zostave bol osadený zdroj FSP/Fortron Hyper K 500, 500W. Ide o ATX zdroj s certifikáciou 80 PLUS s aktívnym 120mm ventilátorom. Zdroj nie je modulárny a tak nemožno pripojiť iba tie káble, ktoré používateľ potrebuje. Keďže zdroj používa ventilátor neustále, aj pri vypnutí všetkých aktívnych ventilátorov v počítači počuť malý šum na úrovni 20 dB(A). Použitý zdroj je vhodný pre počítače strednej triedy, ktoré nevyžadujú vysoký príkon. Typicky môže ísť o nami testovanú zostavu vyššej strednej triedy grafickej karty a menej výkonného procesora.

V zostave je osadený procesor Intel Core i5-6500, ktorý má štyri jadrá (a štyri vlákna). Jeho základný takt je 3,2 GHz, so zapnutým TurboBoostom 3,6 GHz. Ide pritom o starší model z architektúry Skylake, postavený na 14 nm výrobnom procese so 65W TDP. Pôvodne sme mali v zostave Intel stock chladič, ktorý sám o sebe pri plnom výkone má hlučnosť na úrovni 40 dB(A). Neskôr sme ho nahradili perfektným „pasívnym“ chladičom Noctua NH-D15S chromax.black. Keďže chladič má maximálne TDP na procesor 250W, tak v prípade menej výkonného procesora (ako to bolo v našom prípade), nie je nutné vôbec osádzať a pripájať ventilátor. Počas viac než pol hodinovej 100% záťaže procesora a grafiky zároveň (s vypnutými ventilátormi PC skrinky) sme totiž dosiahli maximá len na úrovni 82 °C. Pritom išlo len o „pasívne“ chladenie (teda iba osadenia chladiča bez ventilátora) pri najhoršom možnom scenári (vypnuté ventilátory na PC skrinke sťažujú prietok a chladenie vzduchu, záťaž grafiky takisto pridáva na teplote).

Počítač má dedikovanú grafickú kartu Gigabyte GeForce RTX 2060 WindForce OC 6G (s označením GV-N2060WF2OC-6GD). Hoci na trhu sú už aj grafické karty zo série 3xxx, pri hraní hier na tejto grafike to vôbec neprekáža. Aj keď sa zaraďuje do vyššej strednej triedy, vďaka svojej výbave (6GB GDDR5 RAM, 192-bit zbernicou, frekvenciou jadra 1365 MHz) na nej možno hrať všetky najnovšie hry. Karta má dokonca až štyri DisplayPort konektory, čo znamená, že k nej možno pripojiť naraz až štyri monitory. A čo je ešte lepšie, tak ako väčšina GeForce kariet, používa chladenie ventilátormi až pri zaťažení 60% a viac. Kým je teda zaťaženie a teploty na rozumných hodnotách, ventilátor sa netočí a neprodukuje ani hluk, ani teplo.

Všetky komponenty boli osadené v základnej doske ASUS B150M-C. Ide o microATX model, ktorý možno použiť (ak treba) aj v menších skrinkách. Doska ponúka štyri sloty na operačnú pamäť. Zo začiatku sme mali 2× 8GB DDR4 RAM, tie sme neskôr doplnili o ďalšie 2×8 GB DDR RAM (GOODRAM IRDM Pro DDR4 16GB), ktoré sme otestovali. Na počítači sme nainštalovali Microsoft Windows 10 Pro na 2,5“ Samsung 850 EVO 250GB (keďže doska nepodporuje M.2 sloty) a pre dáta sme použili 480 GB SSD. Čakali sme nové disky, no dodaný disk so systémom bol už zrejme používaný. V prípade potreby možno systém naklonovať na nový, iný disk. Zaujímavosťou tiež je, že z prednej strany počítača je DVD napaľovačka, ktorá je už v dnešnej dobe skôr výnimkou.

Otvorenie počítača v prípade upgrade, výmeny komponentu či jeho doplnenia je veľmi ľahké, stačí odskrutkovať rukou dve skrutky. To je už klasika. Z jednej strany je priehľadná bočnica, cez ktorú možno vidieť všetky komponenty v „plnej kráse“ a na druhej strane je bežná bočnica. Zadná časť dosky, disky, káble a káble, tzv. „cable management“ sú štandardné. A to všetko je pekne schované, i keď v prípade modulárneho zdroja by tu časť káblov ani nemusela byť. Napriek malým rozmerom skrinky sa do nej zmestí vcelku dosť a vďaka šírke len 210 mm možno umiestniť skrinku aj na podstavec, čo príde vhod najmä pri presúvaní počítača bez nutnosti ho nadvihovať. Daňou za to je trochu stiesnený priestor, napríklad pri výmene chladiča za Noctua bolo ťažšie osadiť 140 mm ventilátor (a výška chladiča sa zmestila do skrinky len tak tak…

Počítač sme testovali mesiac na každodennú prácu s redakčným monitorom AOC CU34G2. V rámci možností počítač ponúka veľmi solídny výkon, hoci procesor mohol byť výkonnejší a z novšej generácie. Ocenili sme aj rýchly BIOS, jeho menu a nastavenia ponúkajú len to najnutnejšie (a pokročilejšie možnosti chýbajú), čo je ale dané staršou generáciou dosky. Novšie dosky ponúkajú viac možností, ale často pomalší nábeh a zároveň menej prehľadné nastavenia pre menej pokročilých. To je sčasti aj výhoda pre menej znalých používateľov, že nemusia riešiť veľa možností a nastavení. Treba si však uvedomiť, že repasované počítače majú takisto svoje „čaro“. Používateľ si kupuje síce už používanú vec, tá je však dodávanou firmou prečistená a vo veľmi dobrom stave. Navyše, je to šetrné k planéte a ide o vhodné riešenie pre používateľov, ktorí nutne nepotrebujú najnovšie technológie. Takto im poslúžia stále funkčné staršie komponenty, ktoré sú navyše po kúpe s plnou zárukou u predajcu.

Po otestovaní repasovaného počítača možno konštatovať, že ide o veľmi zaujímavý model. Je vhodný na hranie hier, náročnú prácu, aj do kancelárie. Mrzí nás dodávaný hlučný Intel stock chladič, ktorý sme v našom prípade nahradili výkonným riešením od Noctua. Pri počítačoch, zameraných na hráčov, by sme však očakávali kvalitné vzdušné alebo dokonca aj vodné chladenie. Druhá vec, ku ktorej by sme mali výčitku, je trochu nevyvážený hardvér. Vyššia stredná trieda grafiky RTX 2. generácie spolu s pomerne málo výkonným procesorom Intel Core i5 staršej, 6. generácie. Napriek tomu však spolu ponúkajú veľmi dobrý výkon. S počítačom sa nám pracovalo veľmi dobre, páči sa nám aj možnosť úpravy komponentov, či prípadného upgrade do budúcna. Tu platí to isté, ako pri skladaných počítačoch. Zmeniť, či doplniť akýkoľvek komponent je možné kedykoľvek. Odporúčame.

Zapožičal: Furbify