Domov Periférie Recenzia: Freecom mHDD Slim Drive

Recenzia: Freecom mHDD Slim Drive

Zdielať

Freecom je nemecký výrobca počítačových periférií, ktorý je súčasťou spoločnosti Verbatim. Zaoberá sa výrobou pevných diskov, jeho história siaha pritom do roku 1989. Nami testované tenké a štýlové disky sú k dispozícii na trhu v troch farbách – zlatá, strieborná a šedá, k dispozícii sú v kapacite 1 a 2 TB.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 01

Dlhodobo testujeme dvojicu štýlových diskov Freecom mHDD Slim Drive, oba v 1TB kapacite v zlatej a striebornej farbe. Externé disky ponúkajú pripojenie USB 3.0, ktoré zabezpečuje rýchly prenos dát až do rýchlosti 5 Gbps. Samozrejmosťou je spätná kompatibilita s rozhraním USB 2.0. Prekvapením je tiež pribalený prepájací kábel microUSB 3.0 na USB-C konektor, ktorý príde vhod najmä teraz, v dobe rozširujúcej sa popularity USB-C konektorov.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 02 Freecom mHDD Slim Drive 1TB 03

Činnosť disku indikuje malá a nerušivá biela LED dióda. Vyrobený je z kvalitného brúseného hliníka, ktorý je pevný. Disk zaujme luxusným dizajnom už na prvý pohľad, takže nejde len o bežný disk do kancelárie. Poteší prítomnosť gumených nožičiek zo spodnej strany disku, ktoré pomáhajú eliminácii prenosu vibrácii. Kapacita 1TB umožňuje ukladať na disk množstvo dát, či už ide o multimediálne súbory, fotografie a dokumenty; k dispozícii sú 5400 otáčkové platne a rýchlosť prenosu sa pohybuje bežne okolo 135 MB/s.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 04

Prekvapením je disk naformátovaný na FAT32. Keďže sme mali na test k dispozícii dva disky, porovnali sme rýchlosti nového disku, formátovaného na FAT32 a dlhšie používaného disku s NTFS štruktúrou. Rýchlosti čítania a zápisu sa vo viacerých sledovaných programoch na prenosy rýchlostí veľmi nelíšili, z čoho možno usúdiť, že je jedno, či používate NTFS, alebo FAT32. Každý z formátu má však svoje výhody a zároveň nevýhody.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 05 Freecom mHDD Slim Drive 1TB 06

Zatiaľ čo NTFS je novší súborový systém a používa sa pri pevných diskoch v PC a notebookoch, FAT32 je starší formát a je používaný skôr pri USB kľúčoch. Výhoda NTFS formátu je možnosť uložiť na prenosové médium väčší súbor ako 4GB, zatiaľ čo na FAT32 to nie je možné. FAT32 umožňuje pripájať disky a médiá k mobilným zariadeniam pomocou funkcie OTG (On-the-Go).

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 07

Mobilné zariadenia, ktoré OTG podporujú, zaručene FAT32 prečítajú, avšak podpora pri NTFS je otázna. Treba však poznamenať, že pri externých pevných diskoch FAT32 nemá veľký význam, keďže sú energicky náročnejšie ako USB kľúče a aj preto ich nemožno pri drvivej väčšine mobilných zariadení použiť. Poteší tiež softvér od výrobcu – Nero Backup Essentials, ktorý umožňuje jednoduchšie zálohovanie. Používateľ tak môže jednoducho naplánovať automatické zálohovanie a zabezpečiť tak, aby sa všetky dôležité súbory pravidelne zálohovali.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 08 Freecom mHDD Slim Drive 1TB 09

Hľadáte disk, ktorý má byť ľahký, štýlový a zároveň kompaktný počas cestovania? Freecom mHDD Slim Drive 1TB je mobilný pevný disk, ktorý kombinuje výkon a štýl v úhľadnom balení, pričom ponúka kvalitné konštrukčné spracovanie v peknom dizajne. Brúsený kovový kryt je pevný a takýto externý pevný disk príde vhod vedľa ľubovoľného počítača Mac alebo PC.

Freecom mHDD Slim Drive 1TB 10

Testovaný model nemá negatíva, azda jedinou je vyššia cena vzhľadom ku kapacite. Páčia sa nám aj rôzne farebné varianty, veľmi pekné dizajnové spracovanie a rýchly prenos cez USB 3.0. Spomedzi všetkých farieb odporúčame zlatú, ktorá pôsobí skutočne elegantne. Cena disku sa za 1TB model pohybuje okolo 85 eur. Disk určite odporúčame 🙂 Pevný disk sme testovali v redakčnom PC zapojenom v prednom I/O USB 3.0 porte.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 114×76×9 mm
Hmotnosť: 150 gramov
Formát disku: 2,5“, externý
Kapacita disku: 1 TB
Rozhranie: USB 3.0
Napájanie cez USB: áno
Rýchlosť otáčok: 5400 ot/min
Ďalšie výhody: dodávaná aplikácia Nero Backup Essentials, kvalitné hliníkové spracovanie a elegantný dizajn

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Rýchly zápis a čítanie pri NTFS aj FAT32
+ Extra kompaktné rozmery, nízka hmotnosť
+ Vysokokvalitné celohliníkové spracovanie
+ Pevná konštrukcia a tri farebné varianty
+ Veľmi pekný a luxusný dizajn disku
+ K dispozícii USB 3.0 a USB-C káble

Mínusy
– Vzhľadom ku kapacite o niečo vyššia cena

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

( nie je dostupný )

Výsledky benchmarkových testov:

Formát FAT32:

Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 CrystalDiskMark Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 CrystalDiskInfo Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 ATTO Disk Benchmark Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 HD Tune 01 Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 HD Tune 02 Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 HD Tune 03 Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 AIDA64 01 Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 AIDA64 02 Freecom mHDD Slim Drive 1TB FAT32 AIDA64 03

Formát NTFS

Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS CrystalDiskMark Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS CrystalDiskInfo Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS ATTO Disk Benchmark Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS HD Tune 01 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS HD Tune 02 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS HD Tune 03 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS HD Tune 04 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS AIDA64 01 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS AIDA64 02 Freecom mHDD Slim Drive 1TB NTFS AIDA64 03

Zapožičal: Freecom

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno