Domov Počítače Recenzia: Dell Precision 3520

Recenzia: Dell Precision 3520

Zdielať

Výkonné notebooky sú na trhu azda od všetkých popredných výrobcov. V prípade firmy Dell sú doplnené o nadštandardnú podporu a záruku NDB. Tentoraz sme sa pozreli na starší model, ktorý ponúka 15,6“ Full HD displej, výkonný procesor Core i7 a tiež rýchly NVMe M.2 disk.

V rámci novej spolupráce so spoločnosťou BigON, ktorá sa zaoberá predajom repasovaných notebookov, sme vybrali Dell Precision 3520, ktorý sme otestovali. Zameranie je jasné. Vhodný je pre hráčov, multimediálnych nadšencov, ale taktiež na prácu. Čo všetko notebook ponúkne, čím nás zaujal a naopak kde sme našli nedostatky? Poďme sa na to pozrieť.

Testovaný model má veľmi kvalitné spracovanie. Povrch je príjemný na dotyk, má soft-touch úpravu. Pevnosť veka je dobrá, pri silnejšom pritlačení má však miernu vôľu. Spojené je so základňou klasicky pomocou dvoch pántov. Pokiaľ ide o konštrukciu, v prípade notebookov Dell sme videli už aj robustnejšie kúsky, vzhľadom k cenovej kategórii daného zariadenia ide stále o vyšší štandard.

Na ľavej strane notebooku je jeden USB-C a jeden USB 3.0 port, ktorý dopĺňa slot na SD karty. Napravo je kombinovaný 3,5 mm audio jack, slot na SIM kartu, jeden USB 3.0 a starší video konektor VGA. Zvyšok výbavy je na zadnej strane – gigabitový RJ45 Ethernet, plnohodnotný HDMI, jeden USB 3.0 a napájací konektor. Celkovo sú teda k dispozícii pre používateľa tri USB 3.0 porty, pričom oceňujeme aj nový USB-C a dva obrazové výstupy – HDMI a VGA.

Notebook používa na zobrazovanie nedotykový 15,6“ Full HD IPS displej. Farby sú verné a jasné, rozhodne oceňujeme použitie matného panelu. IPS panel sa vyznačuje nielen dobrými farbami, ale aj pomerne širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri takto nastavenej cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali. Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený na multimediálne účely.

Hardvérový základ tvorí dostatočne výkonný procesor Intel Core i7-7820HQ, taktovaný na 2,9 GHz, so štyrmi fyzickými jadrami a ôsmymi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa vie procesor automaticky pretaktovať až na 3,9 GHz vďaka technológii TurboBoost. Má 8 MB vyrovnávaciu L3 cache, vyrobený je 14 nm procesom na architektúre Kaby Lake a jeho maximálna spotreba je 45W (TDP). Keďže ide o výkonný model, postačuje na väčšinu činností a je vhodný aj na strih videí.

V prípade notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. Tento model ponúka diskrétnu grafiku – NVIDIA Quadro M620 s 2GB pamäte a 128-bitovou zbernicou. Grafická karta je postavená na 28 nm výrobnom procese s architektúrou Maxwell. Okrem diskrétnej grafiky na hry je tu aj integrovaná GPU priamo v procesore – Intel HD Graphics 630. Poteší tiež rýchly disk na systém a programy – k dispozícii je totiž 256GB NVMe M.2 SSD Samsung 960 EVO, ktorý dosahuje reálne hodnoty čítania 3008 MB/s a zápisu 1336 MB/s.

Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii, oceňujeme len minimum predinštalovaných „bonusových“ aplikácii od výrobcu. Operačná pamäť má 12GB SODIMM DDR4 s pracovnou frekvenciou 2200 MHz, pričom ide o zaujímavú kombináciu kitov – o spojenie 1×8GB a 1×4GB pamäte. Každá pamäť má iné časovanie (CL) a navyše aj odlišnú značku. Tu teda vidíme, že upgrade na vyššiu kapacitu pamäte bol dodatočný a rozhodne by sme ocenili aspoň rovnakú značku a časovanie pamätí.

Pri notebookoch testujeme tiež kvalitu audia. Na test reprodukcie sme použili Tidal HiFi v bezstratovom formáte. Kvalita reprodukcie zvuku je však katastrofálna, rozhodne medzi nutné príslušenstvo k notebooku odporúčame externé audio – či už slúchadlá, alebo reproduktory. Úroveň maximálnej hlasitosti je tiež nedostatočná. Je to jeden z ďalších modelov spoločnosti Dell, ktoré majú audio vybavenie na veľmi nízkej úrovni (v minulosti sme mali už viacero podobne „vybavených“ notebookov).

Prekvapením je však klávesnica, ktorej chýba podsvietenie! To je v tomto segmente rozhodne mínus, keďže podsvietenie je samozrejmosťou už pri oveľa lacnejších notebookoch. Klávesnica je inak pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. Zdvih klávesov je príjemný a veľmi malý. Poteší lokalizácia layotu, pre používateľa je k dispozícii česko-slovenské rozloženie kláves (ide o nálepky od predajcu).

Jedna z podstatných vecí, ktorá zaujíma mnohých pred kúpou, je chladenie, hlučnosť a prehrievanie. Hoci ventilátory počas nečinnosti nie sú výrazne počuteľné, stáva sa veľmi často, že sa samé od seba náhodne zapnú na vyšší výkon ako je prijateľné. Pri zaťažení je úroveň produkovaného hluku vysoká, čo sa, samozrejme, očakáva. Po znížení záťaže sa však ventilátor neprestane otáčať, aj keď je systém nečinný a opäť chladný. Dokonca trvá aj desať minút, kým ventilátor prestane produkovať nadmerný hluk.

Počas dlhodobého testovania notebooku sme registrovali aj zahrievanie povrchu, avšak v prijateľnej miere a nebadali sme extrémne zvýšené miesta. Maximálne teploty procesora pri bežnej kancelárskej práci sa pohybujú na úrovni 65 °C, pri maximálnom zaťažení sme dosiahli najvyššie teploty na úrovni 92 °C. Konektorová výbava je veľmi dobrá, pre používateľa je k dispozícii aj bezdrôtová Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth vo verzii 4.1 (adaptér Intel Dual Band Wireless-AC 8265).

Batéria má kapacitu 68 Wh a ponúka priemernú výdrž na jedno nabitie – pri surfovaní na internete vydrží notebook bez nabíjačky štyri hodiny. Pri intenzívnejšom využívaní klesajú percentá z kapacity batérie oveľa rýchlejšie dole, záleží to od nastaveného jasu displeja, záťaže komponentov a ďalších faktorov. Pri maximálnej záťaži a jase sme dosiahli hodinovú výdrž. Prekvapením je pre nás 0,9 MPx webkamera, ktorá má nízku kvalitu, vhodnú tak najviac na základné videohovory na Skype.

Dell Precision 3520 ponúka vysoký výkon, ultra rýchly disk na dáta, dostatočnú výbavu v podobe konektorov a tiež solídny 15,6“ Full HD displej. Pre používateľa je k dispozícii veľmi pohodlná klávesnica s lokalizáciou, ktorá je však nepodsvietená. Nepoteší však nízka kvalita reprodukcie a pomerne hlučné chladenie. Ako výhodu považujeme NBD servis výrobcu (next business day). Cena nami testovaného modelu sa pohybuje na úrovni 1400 eur. Odporúčame.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7820HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,9 – 3,9 GHz, 8 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA Quadro M620, 2GB GDDR4, 128-bit zbernica + integrovaná Intel HD Graphics 630
Pevný disk: NVMe M.2 SSD, Samsung 960 EVO, 256GB
Operačná pamäť: 12GB SODIMM DDR4, 2200 MHz (1×8GB + 1×4GB slot)
Rozmery: 377×253×25 mm
Hmotnosť: 2340 gramov + 850 gramov adaptér
Displej: 15,6“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový matný
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 0,9 MPx
Konektivita: 3×USB 3.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1×RJ45 10/100/1000 Mbps, 1× spoločné audio 3,5 mm jack, 1× microSD, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.1
Batéria: 68 Wh

Hodnotenie: 85%

Plusy
+ Konštrukčné spracovanie šasi
+ Príjemný soft-touch povrch
+ Matný IPS Full HD displej
+ Rýchly procesor a M.2 NVMe
+ Pohodlná klávesnica na písanie

Mínusy
– Nepodsvietená klávesnica
– Nízka kvalita reproduktorov
– Hlučné chladenie, výdrž

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu DELL Precision 3520, 5PN1V poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: BigON