Domov Periférie Recenzia: Corsair Strafe RGB MX Silent

Recenzia: Corsair Strafe RGB MX Silent

Zdielať

Doplňte svoju hernú zostavu o tichú mechanickú klávesnicu od spoločnosti Corsair. Okrem dynamického viacfarebného podsvietenia ukrýva aj programovateľné tlačidlá, na ktoré si možno prednastaviť makrá. Na modeli však považujeme nové MX Silent spínače za jednu z najzaujímavejších zmien. Aké teda sú?

Corsair Strafe RGB MX Silent 01

Klávesnica je zabalená v šedej krabici so žltým lemovaním, kde sa okrem popiskov a obrázku nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX. V balení je manuál, opierka na zápästie a niekoľko náhradných kláves. Páčia sa nám kompaktné rozmery, čo je dané tým, že po bokoch nie sú makro tlačidlá. Už na pohľad vidieť kvalitné konštrukčné spracovanie. Opierka je potiahnutá mäkkou gumou s vrúbkovaním a je príjemná na dotyk. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice a ukončený je dvoma USB portami.

Corsair Strafe RGB MX Silent 02 Corsair Strafe RGB MX Silent 03

Zatiaľ čo jeden port napája klávesnicu, druhý slúži na komunikáciu. Podľa výrobcu stačí zapojiť iba jeden port v prípade, ak používateľ má USB 3.0 konektor. Ak bude klávesnica pripojená do starších USB 2.0 portov, je potrebné zapojiť obidva USB konektory. Na klávesnici je tiež USB port, do ktorého možno pripojiť ďalšie zariadenie, avšak aby počítač detekoval pripojené zariadenie do klávesnice, je potrebné, aby boli oba USB porty klávesnice pripojené do počítača (platí to aj v pri USB 3.0).

Corsair Strafe RGB MX Silent 04 Corsair Strafe RGB MX Silent 05

Strafe má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice, lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. K dispozícii je v dvoch verziách – buď má jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, alebo verzia s dvojriadkovým ENTERom, avšak so skráteným ľavým SHIFTom a vedľa neho je kláves „&“. Klávesnica podporuje anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz. Zo spodnej strany sú tiež nožičky pre lepší náklon.

Corsair Strafe RGB MX Silent 06 Corsair Strafe RGB MX Silent 07

Najviac nás však už pred testom zaujímala hlučnosť, resp. tichosť nových spínačov. Napriek tomu, že sú k dispozícii aj verzie so spínačmi MX Brown a MX Red, my sme testovali verziu s najnovšími spínačmi MX Silent, ktoré má Corsair exkluzívne ako prvý výrobca v mechanických klávesniciach. Musíme uznať – sme veľmi príjemne prekvapení 🙂 Hlučnosť mechanických spínačov MX Silent je na úrovni hlučnejších membránových klávesníc, pričom v porovnaní s nedávno testovanou mechanickou klávesnicou od Razeru ide o 70% tichšiu klávesnicu.

Corsair Strafe RGB MX Silent 08 Corsair Strafe RGB MX Silent 09

Ak porovnávame hlučnosť kláves voči konkurenčnej Vengeance K95 RGB, ktorú sme testovali so spínačmi MX Brown (ktoré svojho času boli pred uvedením MX Silent najtichšie) zisťujeme, že hlučnosť klesla až o 30%. Pri písaní dlhých textov alebo nočnom hraní ocení tichú prevádzku azda každý. Spoluprácu americkej spoločnosti Corsair s nemeckým výrobcom Cherry, ktorý je producentom legendárnych spínačov MX, hodnotíme ako veľmi úspešnú. S novými spínačmi tak posúvajú svoje modely na vyššiu úroveň.

Corsair Strafe RGB MX Silent 10 Corsair Strafe RGB MX Silent 11

Poteší rýchla odozva kláves, či kvalitné podsvietenie rôznymi farbami. Klávesnica podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, nám sa počas testovania páčil efekt vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každému klávesu samostatnú farbu alebo nastaviť viacerým klávesom farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 01 Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 02

Nastavenia klávesnice v Corsair Utility Engine. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Všetky nastavenia možno realizovať podľa potrieb používateľa cez aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorá je veľmi dobre známa a optimalizovaná. Slúži na personalizáciu herných mechanických klávesníc a myší spoločnosti. V samotnej aplikácii sú zobrazené všetky aktuálne pripojené zariadenia a jednotlivým prepínaním medzi nimi ich možno personalizovať. Výrobca dodávanú aplikáciu často aktualizuje, výhodou je, že proces môže bežať na pozadí po odsúhlasení používateľa.

Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 03 Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 04

Nastavenia klávesnice v Corsair Utility Engine. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Aplikácia ponúka štyri základné záložky, pričom prvou sú „Profily“. Tu sa nastavuje v troch podzáložkách podrobné nastavenie podsvietenia, či farebnej štruktúry. Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré však vždy vychádzajú zo štvorice základných – solid (jednoduché podsvietenie), gradient (plynulý prechod medzi X farbami), ripple (efekt pripomínajúci čerenie vody) a wave (farebná vlna). Druhá podzáložka umožňuje nastavenie makier, pričom je tu veľa možností pre všetkých.

Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 05 Corsair Strafe RGB MX Silent CUE 06

Nastavenia klávesnice v Corsair Utility Engine. Kliknutím na obrázok zobrazíte plný náhľad

Pripomienku máme k rozloženiu – anglický layout, ktorý nemusí vyhovovať každému. Iste, pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves (Windows, Insert a pod.). Nepoteší však vyššia cena okolo 140 eur v prípade nami testovanej verzie so spínačmi MX Silent.

Corsair Strafe RGB MX Silent 12 Corsair Strafe RGB MX Silent 13

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s pomerne kompaktnými rozmermi a dobrou ergonómiou vďaka odnímateľnej opierke. Oceňujeme prítomný USB port na klávesnici, ktorý tu slúžil ako USB hub, chýba nám však slovenské, alebo česko-slovenské rozloženie kláves. Vynikajúco hodnotíme prítomnosť nových tichých mechanických spínačov, ktoré sme si priam zamilovali. Ani pri neustálom ťukaní si už používateľ nepripadá ako ďateľ, alebo ako pisatelia zo starých čias na písacom stroji.

Corsair Strafe RGB MX Silent 19 Corsair Strafe RGB MX Silent 20

Hoci sme doteraz testovali desiatky mechanických klávesníc od rôznych výrobcov –od spoločností Corsair, Razer a Logitech – nadobúdame pocit, že aktuálne testovaný model Strafe RGB MX Silent je najlepšou mechanickou klávesnicou akú sme kedy testovali. Za veľký úspech považujeme nízku hlučnosť, ktorú sa podarilo minimalizovať na úroveň hlučnejších membránových klávesníc, hoci aj pri vyššej cene. Myslíme si, že cenu voči konkurencii jednoznačne obháji oveľa nižšia hlučnosť, ktorú považujeme za veľký bonus a inováciu voči iným modelom klávesníc. Nám k úplnej spokojnosti chýba len lokalizácia layoutu. Napriek tomu však klávesnicu jednoznačne odporúčame.

Vďaka funkciám a kvalitnému spracovaniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Corsair Strafe RGB MX Silent ocenenie TOP produkt


TOP ProduktParametre a špecifikácie:

Rozmery: 448×170×40 mm
Hmotnosť: 1352 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra, USB hub
Typ spínačov: Cherry MX Silent / Brown / Red
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Špičkové tiché spínače Cherry MX Silent
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Prítomný USB použiteľný ako USB hub
+ Kvalitné a sýte RGB podsvietenie
+ Kompaktné rozmery klávesnice
+ Odnímateľná opierka v balení
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Nastavenia v Corsair Utility Engine
+ Dve rôzne verzie s veľkosťou ENTERu
+ Vzhľadom k funkciám prijateľná cena

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair CH-9000121 poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno