Domov Periférie Recenzia: Razer BlackWidow X Chroma

Recenzia: Razer BlackWidow X Chroma

Zdielať

Pre používateľov, ktorí majú počítačové zostavy a hľadajú mechanické klávesnice, je určite zaujímavým adeptom na kúpu aj nový model Razer BlackWidow X. Je to základná, minimalistická verzia overeného modelu BlackWidow s veľmi dobrou konštrukciou. Je z odolného kovu s možnosťou osadenia lacnejšími mechanickými spínačmi Cherry. My sme však testovali model s drahšími spínačmi z vlastnej dielne – Razer Mechanical Switch.

Razer BlackWidow X Chroma 01

Klávesnica je zabalená v typickej zelenej krabici. Nová séria mechanických herných klávesníc BlackWidow X vznikla zjednodušením pôvodného modelu BlackWidow a odstránením jej ochranného horného krytu. Tým sa na denné svetlo dostala vrchná konštrukcia z odolného kovu, ktorá sa v súčasnosti nachádza vo vnútri všetkých typov klávesníc BlackWidow. Okrem novej série „X“ bude aj naďalej v predaji tiež predchádzajúca séria, ktorá s kovovým rámom a dodatočným ochranným krytom zostáva aj naďalej na pomyselnej priečke medzi prémiovými modelmi.

Razer BlackWidow X Chroma 02 Razer BlackWidow X Chroma 03

Testovaná klávesnica obsahuje technológiu Chroma, prostredníctvom ktorej možno každému klávesu priradiť špecifické podsvietenie, pričom na výber je až 16,8 milióna farieb a množstvo rozmanitých svetelných efektov. Vlastné profily je možné vytvárať pomocou rozhrania Razer Synapse a následne ich zdieľať s miliónmi používateľov cez Razer Chroma Workshop. Výhodou je, že výrobca ponúka aj lacnejšiu verziu klávesnice bez nastaviteľného podsvietenia Chroma, čo môže zaujať používateľov zameraných na cenu.

Razer BlackWidow X Chroma 04 Razer BlackWidow X Chroma 05

Oceňujeme kvalitné spracovanie z hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva tiež klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Hrubší kábel vychádza zo stredu klávesnice, pričom je zakončený USB portom, na klávesnici však žiadny USB port nie je. Podsvietenie je na modeli skvelé a ľahko nastaviteľné pomocou známeho softvéru Razer Synapse. Možno ním nastavovať farby na klávesnici alebo myške od tohto výrobcu ľubovoľne. Ocenili by sme aj reguláciu hlasitosti, táto tu však nie je, takže používateľ sa musí spoľahnúť na kombináciu cez funkčné tlačidlá „Fn“.

Razer BlackWidow X Chroma 06 Razer BlackWidow X Chroma 07

Testovaný model má anglické rozloženie kláves, čo je typické pre herné mechanické klávesnice, lokalizované layout modely by sme tu hľadali márne. K dispozícii je jednoriadkový ENTER so zvyčajnou veľkosťou ľavého SHIFTu, všetky klávesy sú v zvyčajných veľkostiach. Ich hlučnosť je pomerne vysoká, čo je vzhľadom k tomuto druhu klávesníc viac-menej bežné. Počas testu sme však zistili, že softvér klávesnice nám do panelu jazykov v OS MS Windows 8.1 pridal „ENG“, teda angličtinu a občas ju svojvoľne aj predvolil, čo nám pripadá dosť otravné. Oceňujeme podporu anti-ghosting, teda možnosť stlačenia viacerých klávesov naraz, poteší aj dlhá životnosť kláves – Razer deklaruje životnosť na úrovni 80 miliónov stlačení.

Razer BlackWidow X Chroma 08 Razer BlackWidow X Chroma 09

Páčia sa nám textúrované, hladko tvarované klávesy, ktoré sú pohodlné a vhodné pre hráčov hier. Pripomienku máme k anglickému rozloženiu, oceňujeme prehľadnú aplikáciu Synapse, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj ďalšie možnosti a nastavenia klávesnice. Chýbajú nám však samostatné multimediálne tlačidlá, či nastavenie hlasitosti, ktoré by sme spolu s nastaviteľnými makrami uvítali. Cena tohto modelu nie je najnižšia – 190 eur je dosť vysoká cena, hoci vzhľadom k možnostiam a funkciám ju ocení veľa hráčov.

Razer BlackWidow X Chroma 24 Razer BlackWidow X Chroma 25

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s dobrou ergonómiou. K dokonalosti podľa nás chýba odnímateľná opierka či USB port na klávesnici, ktorý by poslúžil ako USB hub. RGB podsvietenie každej klávesy zjednodušuje ovládanie pri zhoršených svetelných podmienkach či večeroch, rôzne efekty vyzerajú pôsobivo, hlučnosť mechanických spínačov však môže pôsobiť rušivo. Páči sa nám minimalistický dizajn s veľmi dobrou ergonómiou. Vyberáte zaujímavú mechanickú klávesnicu? Nami testovaný model BlackWidow X Chroma od Razeru môžeme odporúčať.Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 459×182×40 mm
Hmotnosť: 1406 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Razer Mechanical Switch Green
Podsvietenie: 16,8 milióna farieb, RGB
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Kvalitné a sýte nastaviteľné podsvietenie
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Mechanické spínače z vlastnej dielne
+ Možnosti nastavenia v softvéri Synapse
+ Minimalistický dizajn, výborná ergonómia

Mínusy
– Anglické rozloženie klávesnice
– Časté samovoľné prepínanie na „ENG“
– Ocenili by sme USB port slúžiaci ako hub
– Chýbajú marko a multimediálne klávesy

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Aktuálna cena Razer BlackWidow X Chroma v slovenských e-shopoch: (Zdroj: Heureka.sk, )

Zapožičal: Razer