Domov Periférie Recenzia: Corsair K95 RGB Platinum

Recenzia: Corsair K95 RGB Platinum

Zdielať

Nekompromisná mechanická klávesnica so spínačmi Cherry MX a s podsvietením jednotlivých kláves v 16,8 miliónoch odtieňov je vhodná pre hráčov počítačových hier a náročných používateľov. Vyrobená je z brúseného hliníka a bude sa vynímať na každom stole.

Corsair je známy výrobca počítačových pamätí a kvalitného príslušenstva, pričom do jeho portfólia patria aj herné produkty z rady Corsair Gaming. Jedným z nich je  herná mechanická klávesnica K95 RGB Platinum, ktorá je zabalená v čiernej krabici so žltým lemovaním. V nej sa okrem popiskov nachádza malými písmenami zmienka o mechanických spínačoch Cherry MX.

V balení je záručný list a manuál spolu so samostatne zbalenou opierkou zápästia. Tá sa zacvakne a potom sa po obidvoch stranách klávesnice zaskrutkuje, aby bola pevne spojená. Oceňujeme výborné konštrukčné spracovanie z eloxovaného hliníku, ktorý je príjemný na dotyk a dodáva klávesnici pevnosť. Keďže sú klávesy plastové, používateľ nepríde s hliníkovým povrchom často do styku. Spodnú časť možno prekryť dodávanou opierkou zápästia, čím možno docieliť pohodlnejšiu prácu.

Opierka je potiahnutá mäkkou gumou, ktorá  je pokrytá fóliou a je príjemná na dotyk. Hrubý kábel vychádza zo stredu klávesnice a ukončený je dvoma USB portami. Páči sa nám posuvný regulátor ovládania hlasitosti, ktorý je situovaný nad numerickým blokom klávesnice. Zatiaľ čo jeden port slúži na komunikáciu, druhý pre dodatočné napájanie v prípade potreby. Podľa výrobcu však stačí zapojiť iba jeden port v prípade, ak používateľ má USB 3.0 konektor. Ak bude klávesnica pripojená do starších USB 2.0 je nutné pripojiť oba USB konektory. Hoci má klávesnica dva USB porty, ponúka USB port, ktorý má funkciu hub.

Klávesnica má anglické rozloženie kláves, ocenili by sme slovenské, alebo česko-slovenské. K dispozícii je dvojriadkový ENTER, ľavý SHIFT má skrátenú veľkosť (vďaka klávesu „&“). Počas písania sme zistili, že sú spínače prijateľné čo sa týka hlučnosti. Avšak o tichom písaní nemôže byť reč, keďže mechanické klávesnice sa vyznačujú tým, že sú presné a klávesy sú hlučné, čo je dané ich technológiou. Aj v tomto prípade je prítomné podsvietenie kláves, ktoré možno nastaviť pomocou aplikácie Corsair Utility Engine.

Zariadenie podporuje rôzne prednastavené režimy podsvietenia, počas testovania sa nám páčil efekt vodnej vlny. Okrem toho možno nastaviť v softvéri každému klávesu samostatnú farbu, alebo nastaviť viacerým klávesom farby po blokoch. Podsvietenie je veľmi dobré, počas tmy sú popisky výborne čitateľné a podľa potrieb používateľa možno nastaviť podsvietenie v troch rôznych intenzitách – 100/66/33%, resp. vypnutý stav (0%).

Aplikácia, ktorou možno nastaviť podsvietenie, je prehľadná. Oceňujeme pravidelné aktualizácie od výrobcu a zaujímavý nový dizajn. V aplikácii sú sekcie nastavenia, na výber je niekoľko prednastavených režimov – homogénne podsvietenie zvolenou farbou, efekt oneskoreného zhasínania kláves, pulzovanie z farby do farby a farebná vlna. Používateľ však môže nastaviť aj jednotlivé farby klávesom a farby po blokoch, nastavenie je jednoduché z prostredia Windows, stačí klávesy myškou jednotlivo označovať a priraďovať im farby.

Poteší tiež možnosť vytvárať efekty podľa potreby, ktoré vychádzajú zo štvorice základných – solid (jednoduché podsvietenie), gradient (plynulý prechod medzi X farbami), ripple (efekt pripomínajúci čerenie vody) a wave (farebná vlna). Klávesnica podporuje anti-ghosting. Podsvietenie klávesnice je regulovateľné, možno si tak nastaviť úroveň jeho intenzity. Každý kláves je navyše podsvietený zvlášť, takže si možno vybrať, či majú byť podsvietené všetky klávesy alebo len tie, ktoré pri hraní obľúbenej hry používateľ chce.

So šiestimi programovateľnými tlačidlami má používateľ plnú kontrolu vo všetkých hrách. Programovanie je uložené v internej pamäti klávesnice, takže si možno K95-tku zobrať so sebou a makrá používať aj na inom počítači. Integrované ovládacie multimediálne prvky umožňujú používateľovi prehrávať, preskakovať alebo zastaviť hudbu a tiež ovládať nastavenie hlasitosti. Spoluprácu americkej spoločnosti Corsair s nemeckým výrobcom Cherry, ktorý je producentom legendárnych spínačov MX, hodnotíme ako úspešnú. Poteší rýchla odozva kláves, kvalitné podsvietenie rôznymi farbami, azda len tá hlučnosť kláves by mohla byť o niečo nižšia.

Konštrukčné spracovanie klávesnice je dokonalé a len ťažko bude hľadať používateľ robustnejší model s dobrou ergonómiou vďaka odnímateľnej opierke. Pripomienku máme k anglickému rozloženiu klávesnice (teda lokalizácii), čo nemusí vyhovovať každému. Pre väčšinu používateľov pri hraní hier to bude asi nepodstatná záležitosť, avšak pri písaní, či už občasnom alebo pravidelnom, bude musieť používateľ ísť po pamäti v prípade používania diakritiky. Oceňujeme prehľadnú aplikáciu Corsair Utility Engine, ktorou možno nastavovať nielen podsvietenie, ale aj zablokovanie kláves. Nepoteší pomerne vysoká cena 220 eur. Napriek niektorým pripomienkam, ktoré k tejto mechanickej klávesnici máme, môžeme Corsair K95 RGB Platinum odporúčať.

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 465×171×36 mm
Hmotnosť: 1324 gramov
Rozhranie: drôtové, USB, dĺžka káblu 1,8 metra
Typ spínačov: Cherry MX Speed / Brown
Podsvietenie: RGB, nastaviteľné
Materiál: hliník, plast
Podpora: Windows, OS X, Linux

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné spracovanie z hliníka a plastu
+ Pribalená odnímateľná opierka v balení
+ Kvalitné RGB podsvietenie
+ Rôzne možnosti nastavenia sklonu
+ Mechanické spínače Cherry MX
+ Nastavenia v Corsair Utility Engine
+ Posuvný regulátor ovládania hlasitosti

Mínusy
– Anglické rozloženie kláves
– Vysoká cena klávesnice

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Corsair CH-9127014-NA poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Corsair

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno