Domov Novinky Nové DDR5 operačné pamäte sú za dverami

Nové DDR5 operačné pamäte sú za dverami

Zdielať

JEDEC Solid State Technology Association je organizácia zodpovedná za vývoj pamäťových štandardov. Tá pritom hovorí, že práca na DDR5 pokračujú veľmi dobre a tak môžu hotové špecifikácie týchto pamätí s podstatne vyšším výkonom doraziť už budúci rok.

Operačné pamäte sú jeden z hlavných dôvodov toho, prečo sa výkon integrovaných grafických čipov moc neposunul dopredu. Keď bola predstavená prvá APU firmy AMD, išlo o nádejnú sériu, od ktorej sme mohli očakávať stále zaujímavejšie výkony a možno by to tak dopadlo, nebyť krachu firmy Elpida, ktorá mala priniesť na trh pamäte GDDR5.

Namiesto toho sa APU musela uspokojiť s DDR3 a až teraz sú k dispozícii DDR4 SDRAM, ale zatiaľ stále na 28 nm APU. Čakať tak môžeme na to, čo predvedú chystané čipy založené na architektúrach Zen a Vega, avšak veľkým prísľubom do budúcnosti by mali byť práve pamäte DDR5. Prečo?

Jednoducho preto, že sľubujú veľmi slušný výkon aj oproti dnešným modulom DDR4 SDRAM. To je však relatívna, pretože tieto pamäte sú k dispozícii od základného taktu 2133 MHz až po dvojnásobných 4266 MHz, ale také pamäti pochopiteľne nie sú na trhu rozšírené a predovšetkým nie sú lacné. JEDEC samotný definuje ako štandard pamäte DDR4 SDRAM s taktom až 2400 MHz s CAS medzi 15 a 18, rýchlejší DDR4 SDRAM už spadajú do kolónky „pretaktovanie“.

Ak tak táto asociácia hovorí, že DDR5 budú dvakrát rýchlejšie ako DDR4 SDRAM, znamená to takt aspoň 4266 MHz (samozrejme DDR, takže fyzický 2133 MHz). Z dnešného maxima pamäťou DDR4 SDRAM by sa tak mal stať základ pamätí DDR5, ktoré už podľa JEDEC nie sú tak ďaleko, respektíve aspoň ich štandard.

Znamená to tak aj dvojnásobnú priepustnosť pamätí pre integrované GPU, ktorá by vďaka tomu mohla dosiahnuť na oveľa vyšší celkový výkon a opäť sa stať zaujímavou voľbou pre hranie hier. Popri tom je z obrázku zrejmé, že podstatne viac ako výkon má rovnako ako predtým vzrásť aj kapacita a to rovno na štvornásobok. To bude zaujímavé ale predovšetkým v oblasti serverov či pracovných staníc, lebo ktorý bežný používateľ dnes využíva v tomto smere maximum, čo mu ponúka pamäte DDR4 SDRAM?

JEDEC už ponúkne prvý preview pamätí DDR5 SDRAM tento rok v júni na Server Forum a budúci rok ho chce dokončiť. To ale samozrejme neznamená, že si od budúceho roka budeme môcť kúpiť novú dosku a pamäte. Tu bude skôr záležať na tom, kedy AMD a Intel usúdia, že nastal čas zaradiť DDR5 do svojich platforiem. Môžeme očakávať, že prednosť ako zvyčajne dostanú tie vysoko výkonné, ako je Intel HEDTA. Rozhodne tak nie je nutné posielať DDR4 SDRAM do dôchodku a kvôli DDR5 pozdržovat plánovaný upgrade.

Zdroj Techpowerup

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno