Domov Novinky Vedci vynašli materiál, ktorý sa sám dokáže opraviť

Vedci vynašli materiál, ktorý sa sám dokáže opraviť

Zdielať

Pokiaľ dôjde k pádu telefónu a rozbije sa displej, používatelia majú zvyčajne dve možnosti: opraviť ho, alebo vymeniť telefón.

Ak spadne telefón a praskne ochranné sklo displeja, máte dve možnosti. Zaplatiť opravu alebo kúpiť nový telefón. Chemici z Univerzity v Californi vynašli tretiu možnosť, čo by sa mohlo stať. Telefón, ktorý sa sám „vylieči“. „Urobili sme niekoľko testov a materiál je schopný opraviť rezné rany a dokonca sa aj spojiť po rozrezaní na polovicu.“ Hovorí Chao Wang, hlavný chemik výskumu.

Materiál, ktorý môže roztiahnuť až 50 násobok svojej pôvodnej veľkosti, je vyrobený z roztiahnuteľného polyméru a iónovej soli. To predstavuje zvláštny typ väzby nazývaná ion-Dipólová interakcia, čo je sila medzi nabitými iónmi a polárnymi molekulami. To znamená, že keď sa materiál pretrhne alebo má škrabanec, ióny a molekuly sa priťahujú k sebe a začínajú liečiť poškodený materiál.

Toto je prvýkrát, kedy vedci vytvorili samoliečebný materiál, ktorý môže viesť elektrinu, čo je skvelé pre mobilné zariadenia, hovorí Wang. Niektoré telefóny spoločnosti LG, ako napríklad G-Flex, už obsahujú podobný materiál vo svojich zadných krytov. Ale tento materiál nemôže viesť elektrinu a tak ho nemožno použiť na dotykových obrazovkách.

Wang predpovedá, že tento nový materiál bude použitý pre telefónne obrazovky do roku 2020. Tím bude prezentovať svoj výskum na stretnutí Americkej chemickej spoločnosti, najväčšej svetovej vedecké organizácie zaoberajúce sa štúdiom chémie.

Zdroj: Buisness Insider