Domov Počítače Recenzia: HP Omen 15

Recenzia: HP Omen 15

Zdielať

HP má v portfóliu veľa notebookov, avšak tento kúsok je zaujímavý tým, že je tenký, ľahký a štíhly. Pritom ide o kvalitne spracovaný herný model s Full HD displejom s 15,6“ uhlopriečkou. Kompaktné herné kúsky zažívajú v poslednej dobe rozmach, čo rozhodne vítame a prinášame dlhodobý test notebooku HP Omen 15.

Konštrukčné spracovanie je na veľmi dobrej úrovni, výrobca totiž siahol po plastovom, avšak kvalitnom šasi. Hrúbka zariadenia dosahuje 25 mm, pričom jeho hmotnosť je 2200 gramov. Po silnom pritlačení sa základňa vôbec neprehýba, je pevná a nepočuť ani zvuky. O niečo horšie je na tom veko displeja, ktoré pri silnejšom stlačení má tendenciu mierne sa prehýbať. Zaujme tiež logo Omen na vonkajšej strane veka a klávesnica s červenými popiskami a podsvietením. Pánty sú tuhé, takže pre otvorenie je potrebné základňu zľahka pridržať. Maximálny uhol otvorenia je cca 135°.

Poteší konektivita, avšak ide skôr o štandard. Na ľavej strane je zámok Kensington, jeden starší USB 2.0, jeden super rýchly USB 3.0 a kombinovaný audio konektor pre slúchadlá s mikrofónom. Na pravej strane je napájací konektor, Ethernetový RJ45 sieťový konektor, plnohodnotný HDMI a tiež ďalší super rýchly USB 3.0 port, pričom konektivitu uzatvára čítačka pamäťových SD kariet.

K dispozícii je tiež dvojpásmový Wi-Fi adaptér s podporou 802.11ac a Bluetooth 4.2. Hoci v dnešnej dobe ponúkajú mnohé notebooky aj vyššie rozlíšenia a to aj na menšej uhlopriečke displeja, považujeme rozhodnutie výrobcu použiť „len“ Full HD displej za rozumné. Ak by tu bolo väčšie rozlíšenie, znamenalo by to oveľa väčšiu záťaž nielen pre batériu, ktorá by sa ešte rýchlejšie vybíjala, ale tiež aj pre procesor a grafiku, ktoré by museli vykresľovať oveľa viac bodov (pixelov). To by znamenalo zníženie výkonu v OS, ale tiež aj v hrách.

O zobrazovanie sa stará 15,6“ IPS panel s Full HD rozlíšením (1920×1080 px), pričom používateľom ponúkne pomer strán 16:9. Displej má svietivosť 300 cd, oceňujeme tiež matný a nedotykový panel, ktorý je výborný aj na prácu v exteriéri. Farby sú verné a jasné, počas testovania sme sa nestretli ani s odleskami. Displej sa vyznačuje perfektnými farbami a širokými pozorovacími uhlami, čo oceňujeme najmä pri cene notebooku. V tejto cenovej úrovni by sme ani iný ako IPS panel neočakávali.

Pri tejto kombinácii je vďaka displeju notebook predurčený nielen na multimediálne účely, ale tiež aj pre menej náročných herných maniakov. Aj kvôli zameraniu výrobca stavil na výkonné komponenty – štvorjadrový procesor Intel Core i7-7700HQ, taktovaný na 2,8 GHz, ktorý sa dokáže vďaka funkcii TurboBoost pretaktovať až na 3,8 GHz. K dispozícii má 6 MB vyrovnávaciu L3 cache a spotrebu 45W TDP. Model je z najnovšej siedmej generácie procesorov Kaby Lake, ktoré sú vyrábané na pokročilom 14 nm výrobnom procese.

V prípade herných notebookov je tiež zaujímavá grafická karta. V tomto modeli je NVIDIA GeForce GTX 1050Ti so 4 GB GDDR5. Karta zvládne náročné hry pri Full HD rozlíšení aj so zapnutým vyhladzovaním hrán, avšak pri najnovších a najnáročnejších hrách môže pri vyhladzovaním hrán nastať problém, vďaka čomu nemusí hráč dosahovať plynulé hranie. Hoci ide o desktopovú grafiku (1050Ti), tá je na úrovni skôr strednej úrovne (pri porovnaní s predošlou generáciou na úrovni GTX 960). Napriek tomu ide o dostatočne výkonnú kartu na väčšinu hier a počas testu sme sa nestretli so žiadnym zaváhaním. Okrem tejto diskrétnej grafickej karty je dostupná aj integrovaná grafika (iGPU) priamo v procesore – Intel HD Graphic 630.

Operačná pamäť má 16GB SODIMM DDR4, pričom ide o dvojkanálové zapojenie (tzv. dual channel – 2×8GB). Ďalšiu hardvérovú výbavu dopĺňa M.2 NVMe SSD úložisko v kapacite 256GB, ktoré dosahuje priemerné hodnoty čítania okolo 3300 MB/s a zápis okolo 1200 MB/s. Používatelia, ktorí potrebujú rozšíriť kapacitu môžu použiť sekundárny pevný disk na ukladanie dát. Na toto výrobca myslel a pridal druhý 1TB pevný disk na ukladanie dát používateľa. Ten je však pomalý, ide o bežný mechanický disk (7200 rpm).

Na modeli je nainštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii. Počas testov sme nezaznamenali žiadne problémy a ani po aktualizácii na Creators Update nenastali problémy. Je to dané aj tým, že ovládače pre obe grafické karty boli medzitým vydané a aktualizované na najnovšiu verziu. Pri notebooku je podstatná aj klávesnica. Na testovanom modeli je pohodlná a veľmi dobre sa na nej píše. HP stavil na červené popisky a podsvietenie, ktoré sú však v šere horšie čitateľné než biele.

S podsvietením klávesnice, ktoré má jeden stupeň, uvidia používatelia popisky za všetkých svetelných podmienok. HP sa pokúsilo naznačiť herné zameranie aj voľbou netradičného fontu popiskov, ktoré predovšetkým pri lokalizovaných znakoch sú najmä zo začiatku mätúce. Klávesnica je vhodná na pravidelné a dlhé písanie aj hranie, prítomné je aj lokalizované česko-slovenské rozloženia kláves. Je tu aj numerický blok, ktorý je na 15,6“ modeloch samozrejmosťou, poteší dlhý SHIFT po oboch stranách.

Funkčné klávesy F1 až F12 majú v základe nastavené funkcie ovládania jasu, hlasitosti atď., ale zároveň napríklad skratky od výrobcu sú nastavené tak, že dokážu vykonať už známe akcie (Alt+F4 aj Ctrl+F4 dokážu v správnu chvíľu zavrieť okno alebo záložku aktívneho programu). Keďže oveľa častejšie používame funkčné klávesy ako doplnkové funkcie (typu ovládanie jasu, či hlasitosti), vymenili sme ich primárnu a sekundárnu funkciu v BIOSe.

HP Omen 15 hodnotíme pozitívne. Notebook ponúka veľmi zaujímavý dizajn, prijateľnú hmotnosť a výkonný hardvér. Ocenili by sme výkonnejšiu grafiku a tiež klávesnicu so štandardnými bielymi popiskami a možnosťou nastavenia farieb podsvietenia. Páči sa nám, že notebook ponúka kvalitný matný IPS displej a pohodlnú lokalizovanú klávesnicu. V prípade, ak používateľ hľadá kompaktný herný notebook, Omen 15 je jedna z možností, ktorá v nami testovanej konfigurácii stojí 1300 eur. Táto konfigurácia je dostupná pod presným označením HP Omen 15-ax201nc.Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-7700HQ, 4 jadrá / 8 vlákien, 2,8 – 3,8 GHz, 6 MB cache, 45 W TDP, 14 nm, Kaby Lake
Grafika: integrovaná HD Graphics 630 + diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050Ti, 4 GB GDDR5
Pevný disk: primárny M.2 NVMe SSD Samsung MZVLW256HEHP-000H1, 256GB + sekundárny HDD HGST HTS721010A9E630, 1TB, 7200 rpm
Operačná pamäť: 16GB DDR4 (2× 8GB slot), SODIMM DDR4
Rozmery: 382×253×25 mm
Hmotnosť: 2200 gramov
Displej: 15,6“, Full IPS, 1920×1080 pixelov, LED podsvietenie, matný, nedotykový
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový CZ/SK
Webkamera: 2 MPx
Konektivita: 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, 1× HDMI, 1× RJ45, 1× vstup napájania, 1× audio, 1× SD slot
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 64 Wh

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Veľmi dobrý matný IPS displej
+ Výkonný procesor Kaby Lake
+ 16GB RAM, dostatočná konektivita
+ Pohodlná a lokalizovaná klávesnica
+ Zaujímavý dizajn, podsvietené logo

Mínusy
– Grafika mohla byť výkonnejšia
– Plast, výrazne červené popisky

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu HP Omen 15-ax201 1GN11EA poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu HP Omen 15-ax204 1DM16EA poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: HP

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno