Domov Počítače Recenzia: ASUS VivoBook S14

Recenzia: ASUS VivoBook S14

Zdielať

Spoločnosť ASUS má vo svojom portfóliu veľa zaujímavých notebookov v rôznych veľkostiach a konfiguráciách. Testovali sme 14“ model s označením ASUS Vivobook S14 S410UA-EB337T. Čo prináša?

Konštrukčné spracovanie mohlo byť aj lepšie. Tvorí ho vonkajší kovový rám veka, ktorý je pevný, avšak zvyšok materiálu je žiaľ plast a má tendenciu prehýbať sa pod tlakom. Tento fakt neprospieva k najlepšiemu dojmu, vďaka tomu má však zariadenie nižšiu hmotnosť – 1430 gramov. Oceňujeme, že sa to podpísalo aj na lepšej cene zariadenia, ktoré sa v nami testovanej konfigurácii pohybuje na úrovni 800 eur. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Na ľavej strane notebooku je napájací konektor, rýchly USB 3.0, plnohodnotný HDMI a USB-C, ktorý dopĺňa spoločný audio jack. Na pravej strane sú dva USB 2.0, slot na SD karty a dve LED diódy na aktivitu záťaže a zapnutia. Za nevýhodu považujeme pomalé USB 2.0 porty, ktoré mali byť rozhodne nahradené oveľa novšími (USB 3.0) a tiež fakt, že nabíjať notebook možno iba pribalenou nabíjačkou,  pripojenou do nabíjacieho konektora. Na nabitie cez USB-C tak možno rovno zabudnúť.

Notebook používa na zobrazovanie nedotykový 14“ Full HD IPS displej, ktorému však musíme vytknúť jeho nedostatočnú farebnosť. Vernosť podania farieb je podpriemerná, čo sme si hneď všimli v porovnaní s profesionálnym redakčným 24“ monitorom BenQ BL2420PT. Iste, možno to menej náročným používateľom a najmä pri kancelárskej práci prekážať nebude. Oceňujeme aspoň použitie IPS panela, vďaka čomu dosahuje zariadenie široké pozorovacie uhly.

Hardvérový základ tvorí štvorjadrový procesor najnovšej ôsmej generácie Intel Core i5-8250U, taktovaný na 1,6 GHz v základe (3,4 GHz v TurboBoost režime). Výkonovo patrí medzi slabšie, vhodný je na kancelársku prácu, ale na hry určený rozhodne nie je. Má totiž iba integrovanú grafiku Intel HD Graphics 620, výbavu dopĺňa 8GB DDR4 operačná pamäť a 512GB SSD SATAIII. Na zariadení je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami.

Klávesnica je pohodlná, podsvietená v troch stupňoch, má lokalizáciu, oceňujeme aj veľký dvojriadkový enter. Šípky sú dostatočne veľké a oddelené od seba, podobne ako aj iné klávesy. Vypínacie tlačidlo je, ako je už u ASUSu zvykom, na nevhodnom mieste – kde je zvyčajne delete. Odporúčame teda vypnúť uspanie PC po stlačení klávesu. Klávesnica má nízky zdvih, pri silnejšom stlačení sa však prehýba. Za nevýhodu tiež považujeme vypnutie podsvietenia po troch sekundách, čo používateľ nemôže zmeniť. Páči sa nám, že touchpad je typu clickpad a je doplnený o snímač odtlačkov prstov.

Pri notebookoch testujeme aj kvalitu audia. Podobne ako pri iných zariadeniach tohto výrobcu, aj tu je dvojica reproduktorov SonicMaster. Kvalitou však nepresvedčia a ide skôr o nutný základ, náročnejší používatelia siahnu po externom audiu. Na pripojenie poslúži spoločný audio jack, k dispozícii je však aj Bluetooth (v starej verzii 4.2), je tu aj Wi-Fi s podporou 802.11ac. Poteší nízka hlučnosť, pri kancelárskej práci je zariadenie takmer nepočuteľné.

VivoBook S14 je zaujímavý notebook, ktorý ponúkne dostatočne výkonné komponenty a prijateľnú cenu. Daňou za to je však horšie spracované šasi, horšia farebnosť IPS displeja, prehýbajúca sa klávesnica, starší štandard USB portov a Bluetooth v4.2. Zariadenie však ponúkne veľký úložný priestor – 512GB disk, najmä pokiaľ ide o typ SSD v tejto cene nie je bežný. Poteší taktiež nízka hmotnosť spolu s pekným a jednoduchým dizajnom.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-8250U, 4 jadrá / 8 vláken, 1,6 – 3,4 GHz, 6 MB cache, 15 W TDP, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel HD Graphics 620
Pevný disk: SSD Micron, 512GB, SATA III
Operačná pamäť: 8GB SODIMM DDR4, 2200 MHz
Rozmery: 326×226×19 mm
Hmotnosť: 1430 gramov + 300 gramov adaptér
Displej: 14,0“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový matný
Operačný systém: Windows 10 Home, 64-bitový SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 1×USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× audio jack, 1× SD slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 42 Wh

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Veľký 512GB SSD
+ Dizajn, tichá prevádzka
+ Podsvietená klávesnica
+ Dobrý kancelársky výkon
+ Nízka hmotnosť (1,43 kg)

Mínusy
– Horšia konštrukcia
– Farebnosť displeja
– Len jeden USB 3.0
– Slabšie reproduktory

Zapožičal: ASUS