Domov Novinky Tip na chladič: Arctic Freezer 33 TR a eSports One

Tip na chladič: Arctic Freezer 33 TR a eSports One

Zdielať

Po dlhšom čase sme otestovali dvojicu vzdušných chladičov od spoločnosti Arctic. Oba chladiče sú menšie a vhodné aj do menších skriniek, podporujú AMD Ryzen procesory a cenovo sa zaraďujú do kategórie modelov za 30-40 eur.

Na fotografii Arctic Freezer 33 TR

Zaujímavosťou na chladičoch je možnosť vybrať si z viacero farieb. Oba sú dodávané napríklad buď v bielo-čiernej, alebo červeno-čiernej kombinácii. To príde vhod, ak si používatelia ladia build napríklad do bielo-čiernej. Balenie je v malej krabičke, pričom ventilátor je spojený s chladičom už z výroby. Za nevýhodu považujeme chýbajúci návod. V balení je iba leták s QR kódom ako odkaz na webstránku s návodom.

Základňu oboch tvorí hliníková heatpipe. Zatiaľ čo Freezer 33 TR je určený aj pre AMD Threadripper (odtiaľ skratka TR), vhodný je aj pre procesory AMD Ryzen či Intel. Menší eSports One je zas o niečo štíhlejší a vďaka tomu sa dá inštalovať aj do oveľa menších skriniek, napríklad na platforme Mini ITX. Napriek tomu, že sa obidva chladiče dodávajú iba s jedným ventilátorom, v prípade potreby si môže používateľ dokúpiť aj druhý a sponou ho pridať na druhej strane.

Na fotografii Arctic Freezer 33 TR

Inštalácia je jednoduchá a úplne rovnaká ako v prípade iných chladičov – či už ide o vzdušné alebo vodné chladenie. Chladič samozrejme vyžaduje tzv. backplate, ktorý sa inštaluje na zadnú stranu základnej dosky. Slúži pre lepšiu stabilitu zariadenia, pevnejšie uchytenie a predovšetkým aby sa neprehýbal a nepoškodil tak základnú dosku. Po nainštalovaní backplate a potrebných skrutiek už stačí nainštalovať časť na stranu procesora, potom pripevniť a zaskrutkovať samotný chladič.

rocesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pokiaľ ide o podporu chladičov, Freezer 33 TR podporuje pätice AMD TR4 a AM4; zároveň tiež Intel LGA2066 a LGA 2011(3). Freezer eSports One podporuje Intel LGA 1150, 1151, 1155, 1156, 2011(3), 2066 a zároveň AMD AM4.

Na fotografii Arctic Freezer eSports One

Oba chladiče majú dodávaný tichý 120 mm ventilátor BioniX, ktorý možno regulovať v rozmedzí 200 – 1800 rpm. Spou s chladičmi je v balení dodávaná aj teplovodivá pasta Arctic MX-4, ktorá poskytuje vodivosť 8,5W/mK. Poteší ľahká inštalácia chladičov do skrinky, pričom oba sú vhodné aj do menších modelov.

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno