Domov Počítače Recenzia: ASUS VivoBook Pro 15

Recenzia: ASUS VivoBook Pro 15

Zdielať

Ponúkať výkonné zariadenia v pomerne štíhlom šasi je výzvou pre mnohých výrobcov. ASUS má však v portfóliu aj notebook, ktorý má aktuálne najvýkonnejší mobilný procesor, či grafiku pre menej náročných hráčov, ktorú vtesnal do hrúbky 19,2 mm.

Notebook je spracovaný v kombinácii plastu a brúseného hliníka. Základňa má dobrú konštrukciu, kovové časti spojené s plastovými časťami držia pomerne pevne, nič nevŕzga ani sa nadmerne neprehýba. Horšie je na tom veko – tenké materiály sa premietajú do ohybnosti. Zamrzí horšia pevnosť, stále je to však lepšie ako pri lacných notebookoch, kde sa veko displeja oveľa viac prehýba. Kĺby možno otvoriť maximálne do 170° uhla, polohu si drží – avšak silnejším otrasom možno veko sklopiť. Spracovanie je kovové, čo nás teší najmä pri nastavenej cene 1300 eur.

Na ľavej strane notebooku je napájací konektor, plnohodnotný RJ45 Ethernet konektor (ktorý je však vyklápateľný), jeden USB 3.0, plnohodnotný HDMI a USB-C. Na pravej strane sú dva USB 2.0, jeden spoločný 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a mikrofón, slot na SD karty a dve LED diódy na aktivitu zariadenia. Za nevýhodu považujeme pomalé USB 2.0 porty, ktoré mali byť rozhodne nahradené oveľa novšími (USB 3.0) a tiež fakt, že nabíjať notebook možno iba pribalenou nabíjačkou, pripojenou do nabíjacieho konektora. Na nabitie cez USB-C tak možno rovno zabudnúť. Zaujímavé je, že podobné modely v portfóliu má napríklad aj konkurenčný Acer, či Lenovo.

Testovaný model má 15,6“ Full HD IPS displej, s klasickým pomerom strán 16:9. Páči sa nám, že je matný – najmä v lete alebo počas slnečných dní sa neodráža toľko lúčov ako pri lesklom paneli. Displej  ponúka dostatočne verné a jasné farby, dostatočný maximálny jas a ostrosť. Pre používateľov, ktorí chcú zariadenie použiť počas večera, poslúži ASUS Splendid, čím sa zníži jas a upravía sa farby na teplejšie. V prípade potreby stačí taktiež zapnúť funkciu „Nočné osvetlenie“ priamo v operačnom systéme Windows 10.

Ako sme už v úvode spomenuli, notebook používa najnovší procesor z dielne Intelu. Ide o model Core i7-8750H, ktorý je taktovaný v základe na 2,2 GHz, so šiestimi fyzickými jadrami a dvanástimi virtuálnymi vláknami. V prípade potreby sa môže procesor automaticky pretaktovať najviac do 4,1 GHz vďaka technológii TurboBoost. Procesor je z architektúry Coffee Lake (8. generácie) vyrobený na 14 nm. Maximálna spotreba je stanovená na 45W (TDP).

Praktické testy počas používania notebooku nám ukazujú, že pracovná frekvencia sa ustáli niekde na 3,5 až 3,6 GHz pri práci so všetkými šiestimi jadrami. Aktuálne ide o najvýkonnejší mobilný procesor, preto sme s výkonom nemali problém. Najvyššia dosiahnutá teplota pri maximálnom zaťažení všetkých procesorových jadier bola 96 °C. O grafickú časť sa stará diskrétna grafická karta strednej triedy – NVIDIA GeForce GTX 1050 so 4GB pamäte. Vďaka tomu zvládla niekoľko stredne náročnejších hier, avšak na najnáročnejšie s najvyššími detailmi nestíha.

Hardvérovú výbavu dopĺňa 16GB DDR4 operačná pamäť s frekvenciou 2400 MHz a 256GB SSD SATAIII. Rýchlosti úložiska sú bezproblémové, avšak do budúcna vidíme ako menší problém nižšiu kapacitu disku. Predsa len, iný disk okrem SSD tu nie je. Používatelia sa tak budú musieť spoľahnúť buď na externé disky, alebo NAS servery. Na notebooku je predinštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Home v 64-bitovej verzii spolu s rôznymi „bonusovými“ aplikáciami – tých je viac než by sme si priali…

Klávesnica je pohodlná, podsvietená v troch stupňoch, má lokalizáciu, oceňujeme aj veľký enter. Šípky sú dostatočne veľké a oddelené od seba, podobne ako aj iné klávesy; hoci v porovnaní s inými klávesnicami sú viac na sebe natlačené. Chýba nám však rozostup šípok od zvyšku kláves. Najmä zo začiatku to chce zvyk. Vypínacie tlačidlo je, ako je už u ASUSu zvykom, na nevhodnom mieste – kde je zvyčajne delete. Odporúčame teda vypnúť uspanie PC po stlačení klávesu.

Klávesnica má nízky zdvih, pri silnejšom stlačení sa však prehýba. Za nevýhodu tiež považujeme vypnutie podsvietenia po troch sekundách, čo používateľ nemôže zmeniť. Páči sa nám, že touchpad je typu clickpad a je doplnený o snímač odtlačkov prstov. Oceňujeme, že aj výrobcovia notebookov myslia na bezpečnosť. Presnosť a rýchlosť odomknutia je blesková. Ihneď po priložení prstu sa Windows odomkne a používateľ môže pokračovať v práci práve tam, kde prestal. Rozhodne oceňujeme ????

V zariadení sú reproduktory Harman/Kardon a vzhľadom k rozmerom je ich výsledok veľmi dobrý. Ten však záleží veľakrát od toho, či je zariadenie na podložke alebo nie. Najlepšie hrá na stole z dreva, ktoré dopomáha pri odraze zvuku zo spodnej časti kde sú. Bezdrôtová konektivita ponúka  Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou oboch pásem (2,4 a 5 GHz) a Bluetooth 4.2. Batéria má kapacitu 47 Wh a jej výdrž sa pohybuje na úrovni štyroch hodín.

Testovaný notebook je veľmi dobrým riešením pre používateľov, ktorí potrebujú nielen mobilitu na cestách, ale tiež výkonné zariadenie s kompaktnejšími rozmermi. Páči sa nám spracovanie, ktoré je veľmi dobré, výkonný procesor aj na tie najnáročnejšie činnosti a tiež 16GB RAM. Menším obmedzením môže byť iba 256GB SSD a grafická karta strednej triedy, ktorá nie je určená pre hráčov. Ocenili by sme však viac USB 3.0 portov (namiesto tých dvoch USB 2.0), lepšie oddelené šípky a tiež klávesy na klávesnici. Poteší však nízka hmotnosť spolu s pekným a jednoduchým dizajnom.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i7-8750H, 6 jadier / 12 vlákien, 2,2 – 4,1 GHz, 9 MB cache, Coffee Lake
Grafika: diskrétna NVIDIA GeForce GTX 1050, 4GB GDDR5, 128-bit + integrovaná Intel Graphics 630
Pevný disk: SSD Micron, 256GB, SATA III
Operačná pamäť: 16GB SODIMM DDR4, 2400 MHz
Rozmery: 380×256×19 mm
Hmotnosť: 1990 gramov + 300 gramov adaptér
Displej: 15,6“, Full HD IPS, 1920×1080 pixelov, nedotykový matný
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Home
Webkamera: 720p
Konektivita: 1×USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× USB-C, 1× HDMI, 1× audio jack, 1× SD slot, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 47 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Výkonný procesor, 16GB RAM
+ Konštrukčné spracovanie šasi
+ Snímač odtlačkov, W10 Hello
+ Tichá, podsvietená klávesnica
+ Veľmi dobrý zvukový prejav
+ Nízka hmotnosť (1,99 kg)

Mínusy
– Chýba viac USB 3.0 portov
– Klávesy sú natesno pri sebe
– 256GB môže byť limitujúce

Zapožičal: ASUS

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno