Domov Novinky Dá sa svetlo počuť? Unikátny koncert dokázal, že áno

Dá sa svetlo počuť? Unikátny koncert dokázal, že áno

Zdielať

Vedeli ste, že svetlo sa dá nielen vidieť, ale aj počuť? A nielen to – môže byť z neho dokonca pôsobivé hudobné dielo. Presvedčilo sa o tom vyše 300 hostí v slávnej viedenskej koncertnej sále Brahms Hall. Na konci článku prinášame audio z YouTube.

Práve tam zažil svoju svetovú premiéru koncert Sound of Light, prvý projekt svojho druhu, ktorý transformoval severskú polárnu žiaru do dosiaľ nevídanej hudobnej podoby.

Celý príbeh Sound of Light sa začal písať pred pár mesiacmi. Profesionálny “lovec polárnej žiary”, fotograf Kjetil Skogli strávil množstvo nocí pod holým nebom neďaleko mesta Tromsø na severe Nórska s jediným cieľom: natočiť zábery polárnej žiary.

Ostrieľaný majster objektívu následne zábery, ktoré zachytil, odoslal do zvukového laboratória. Tam sa ich skúmania ujal špeciálny systém s umelou inteligenciou, ktorý dokáže analyzovať farbu, tvar, veľkosť či rýchlosť. Na základe týchto vlastností vytvoril základnú hudobnú líniu, pričom vo finálnej fáze podal stroju pomocnú ruku skladateľ Mark Sayfritz.

Akonáhle bolo hudobné dielo hotové, ostával ešte posledný krok: predviesť ho pred živým publikom. Tejto úlohy sa zhostil James Shearman, uznávaný dirigent, ktorý symfóniu novej generácie odprezentoval v slávnej Brahms Hall vo Viedni.

“Mojou úlohou bolo zosilniť emócie z tohto konkrétneho predstavenia, takže divák môže mať pocit, že k nemu polárna žiara skutočne prehovára prostredníctvom hudby,” povedal James Shearman, dirigent koncertu Sound of Light.

Ako teda znie polárna žiara? Odpoveď na túto otázku dostalo 300 pozvaných hostí z celej Európy priamo v slávnej Brams Hall vo Viedni, kde včera večer James Shearman v spolupráci s viedenským symfonickým orchestrom odohral jedinečný koncert Sound of Light.

Kjetil Skogli, lovec polárnej žiary: fotograf, lovec polárnej žiary a sprievodca v Nórsku. Kjetil spolupracoval s televíznymi kanálmi ako BBC, 60 Minutes Australia, NRK a mnohými inými, pre ktorých natáčal a fotografoval polárnu žiaru. Zohral kľúčovú úlohu v Sound of Light ako sprievodca pri hľadaní nepolapiteľného prírodného fenoménu. Jeho vedomosti o sledovaní a pochopení polárnej žiary boli pre projekt zásadné.

A takto to znie 🙂