Domov Počítače Recenzia: ASUS Transformer Book T100

Recenzia: ASUS Transformer Book T100

Zdielať

ASUS Transformer Book T100Netbooky sú menšími bratmi klasických notebookov. Netbooky ako už názov hovorí slúžia prevažne na surfovanie po internete alebo prípadne na písanie, mailovanie. Tie však prinášajú slabší hardvér a menšiu vnútornú pamäť. Výrobcovia sa v nich zamerali skôr na menšie rozmery a hmotnosť a tak prispeli k oveľa lepšej manipulácii pri cestovaní.

Spoločnosť ASUS priniesla na trh produkt, ktorý by sme mohli zaradiť práve do tejto kategórie. Nebol by to však ASUS, ak by nepridal niečo nové, čo netbooky ešte nemajú a zároveň aby používateľ hneď povedal, že to je presne to, čo ASUS vystihuje. Ako už názov naznačuje, slovami Transformer Book ide o netbook, ktorý je možné zmeniť na tablet odpojením jeho klávesnice. Je to podobný produkt ako Transformer Trio, ktorý  sme mali na testovanie len pred nedávnom v redakcii. Transformer Book T100 na rozdiel od Tria „fičí“ len na operačnom systéme Windows 8.1.

ASUS Transformer Book T100-5

Keď sme si vzali do rúk tabletovú časť, ktorá má rozmery 263×171×10,5 mm do rúk, zistili sme, že hmotnosť 550 gramov je celkom príjemná. Poďme sa pozrieť čo všetko tabletová časť obsahuje. Pravá hrana má v hornej časti čítačku microSD kariet a v dolnej časti sa nachádzajú porty microHDMI, microUSB a taktiež je tu prítomný 3,5 mm audio jack na pripojenie slúchadiel. Ľavá hrana má len v hornej časti tlačidlo na reguláciu hlasitosti a pod ním je tlačidlo, ktorým sme sa mohli dostať do rozhrania Metra. Je to zaujímavé riešenie nakoľko väčšina tabletov má toto tlačidlo umiestnené v strede pod displejom.

ASUS Transformer Book T100-6

Horná hrana obsahuje len mikrofón a tlačidlo napájania vedľa ktorého je mala dióda signalizujúca nabíjanie netbooku. Dolná hrana disponuje už len konektor na pripojenie ku klávesnicovej časti. Zadná časť tabletu ponúka dvojicu reproduktorov s technológiou SonicMaster, ktorá ponúka krásny zvuk. V strede zadnej časti je už len logo spoločnosti ASUS. Tablet je vyrobený z lesklého plastu a ponúka charakteristický kruhový vzhľad známy aj z ostatných produktov spoločnosti. Predná časť disponuje 10 palcovým IPS displejom s HD rozlíšením 1366×768 pixelov. Vďaka IPS technológii displej ponúkne krásne farby a taktiež aj výborne pozorovacie uhly. Nad displejom je umiestnená 1,2 MPx webkamera na videohovory pomocou Skype.

ASUS Transformer Book T100-8

Vnútro tabletu je vybavené štvorjadrovým procesorom Intel Bay Trail-T, ktorý je taktovaný na 1,33 GHz. Ďalej je tu grafika Intel HD Graphics siedmej generácie. Procesor ponúka dostatočný výkon a preto nie je žiaden problém pri používaní. Pokiaľ ide o pamäť, nájdeme tu operačnú pamäť 2 GB RAM DDR3 a vnútorné úložisko vo veľkosti 32 GB SSD eMMC Flash. Spoločnosť ASUS tento netbook ponúka vo viacerých konfiguráciách čo je veľmi dobré a určite si každý vyberie z ponuky. Z ďalších konfigurácii je na výber: 64 GB eMMC Flash, 32 GB eMMC Flash spolu s 500 GB HDD a posledná je 64 GB eMMC Flash s 500 GB HDD.

ASUS Transformer Book T100-9

Keď sa pozrieme na klávesnicovú časť zistíme, že tá neobsahuje veľa portov. Jeden jediný port (pokiaľ nerátame priestor kde sa zachytí tablet) sa nachádza na ľavej hrane a je ním USB 3.0. Je to daň pre jeho rozmery 263×171×13,1 mm a hmotnosť 520 gramov. Klávesnicová časť je vyrobená z pevného hliníka s vodorovným ryhovaním. Potešilo nás, že klávesnica ponúka slovenské rozloženie kláves. Jedno mínus je však priestor uchytenia tabletu. Síce je vo vnútri aby nepoškodilo tablet, čo je to dobré, ale to čo by spoločnosť ASUS mohla spraviť lepšie je práve uchop tabletu. Úchop je síce pevný, ale pri otváraní alebo zatváraní pocítite, že je tam istá vôľa.

ASUS Transformer Book T100-7

Čo sa týka batérie nachádza sa tu dvojčlánková 34 Watthodinová batéria, ktorá podľa výrobcu ponúkne výdrž až 11 hodín. My sme namerali 10 hodín, ale všetko závisí na tom ako je netbook zaťažovaný. Batéria sa nachádza len v tablete, v klávesnici ju nenájdete. Tento netbook odporúčame skôr študentom keďže ide no produkt určený na písanie a surfovanie po internete.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: štvorjadrový, Intel Bay Trail-T, Z3740, 1,33 GHz
Grafika: Intel HD Graphics 7. generácie
Pevný disk: 32 GB SSD eMMC Flash (v tablete)
Operačná pamäť: 2 GB DDR3
Rozmery: tablet – 263×171×10,5 mm, klávesnica – 263×171×13,1 mm
Hmotnosť: tablet – 550 gramov, klávesnica – 520 gramov
Displej: 10 palcový, HD IPS, 1366×768 pixelov, 5-dotykový
Operačný systém: Windows 8.1, 32-bitový, SK
Webkamera: 1,2 MPx
Konektivita: 1× USB 3.0, 1× microHDMI, 1× microUSB, 1× Combo Audio Jack, 1× čítačka kariet microSD
Lokálny prenos dát: Wi-Fi b/g/n, Bluetooth v4.0
Ukazovacie zariadenie tablet: Multitouch displej
Ukazovacie zariadenie dok: Touchpad
Batéria: 2-článková 31 Whrs

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Rozmery a hmotnosť
+ MS Office Home v cene
+ Reproduktory SonicMaster
+ Slovenská klávesnica
+ Výdrž batérie
+ IPS displej

Mínusy
– Malý počet USB portov
– Pri otváraní/zatváraní je cítiť voľnosť tabletu
– Menší Touchpad

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Asus T100TA-DK002H poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

ASUS Transformer Book T100-AIDA32 ASUS Transformer Book T100-AIDA32-2 ASUS Transformer Book T100-ATTO Disk Benchmark ASUS Transformer Book T100-Cenebench R10 ASUS Transformer Book T100-CPU-Z ASUS Transformer Book T100-CrystalDiskMark ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro-2 ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro-3 ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro-4 ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro-5 ASUS Transformer Book T100-HD_Tune_Pro-6 ASUS Transformer Book T100-PCMark7 ASUS Transformer Book T100-PCMark-Ventage ASUS Transformer Book T100-TechPowerUp GPU-Z

Zapožičal: ASUS
Ďalšie odborné recenzie na notebook Asus Transformer Book T100 nájdete na Recenzie.SME.sk