Domov Počítače Recenzia: Apple MacBook Pro M1 Max

Recenzia: Apple MacBook Pro M1 Max

Zdielať

Otestovali sme prémiový notebook Apple MacBook Pro 2021 v takmer najvyššej konfigurácii.

V nami testovanej verzii ide o 16″ MacBook Pro s čipom M1 Max, 32-jadrovou GPU, 64GB RAM a 2 TB úložiskom. Nainštalovaný operačný systém je macOS Monterey vo verzii 12.4. Laptop prichádza v klasickej štýlovej krabici, na ktorej vidno, že si výrobca dal záležať, a to nielen na dizajne samotného laptopu a operačného systému. V krabici je aj 140W adaptér s dvojmetrovým USB-C/MagSafe káblom, s párom nálepiek s logom a malou brožúrkou. Notebook je spracovaný z hliníkového unibody šasi. V porovnaní s predchodcom z roku 2019 je mierne hrubší a ťažší. Kvalita spracovania je výborná ani sa neprehýba. Niektorým používateľom môžu prekážať ostré hrany pri písaní, ale to nevidíme ako podstatný problém.

Na notebooku sa pracuje pohodlne, či už na stole alebo na kolenách, a to aj vďaka obrovskému Force Touch trackpadu, ktorý rozoznáva rôzne úrovne prítlaku. Trackpad je tradične kvalitný a kliká sa celým povrchom, nie sú tu dedikované tlačidlá, podporuje aj rôzne multi-touch gestá. Pravý klik sa vyvoláva stlačením dvoma prstami, prípadne kombináciou CTRL+ ťuknutie na trackpade. Vďaka dobre spracovanému systému chladenia a tepelnou úspornosťou M1 Max čipu notebook nehreje a dá sa používať na kolenách aj pri vyššej záťaži. Celkovo, rozbehnúť ventilátory nie je jednoduché, vďaka novej architektúre Apple Silicon je MacBook Pro tichý aj pri vysokej záťaži a nenastáva tzv. throttlovanie spôsobené prehrievaním zariadenia. Laptop si vie udržať stabilný výkon aj po dlhej dobe záťaže a zaujímavosťou je, že aj po odpojení stroja od zdroja napájania výkon neklesá.

Klávesnica je podsvietená s možnosťou regulácie úrovne jasu. Už to nie je tzv. motýliková klávesnica, ktorú výrobca uviedol s MacBookmi Pro v roku 2016 a bola problematická. Odozva klávesnice je dobrá, píše sa bez preklepov. Firma už tradične nepoužíva v notebookoch numerický pad (numpad), hoci na 16“ by sme ho rozhodne uvítali, miesta naň je dostatok. Sú používatelia, ktorým to môže prekážať a naopak takí, ktorí to nebudú považovať za problém. Čísla sa píšu držaním klávesy Shift a stlačením čísla v druhom riadku klávesnice z hora. Diskutabilný TouchBar bol nahradený klasickými funkčnými tlačidlami, ktorých potlač sa od pôvodných Magic Keyboard (z éry Intelu) mierne zmenila. Pribudli tlačidlá na Spotlight, diktovanie a režim nerušiť, ktoré sa však dajú premapovať na iné funkcie (tak ako doteraz, priamo v operačnom systéme bez nutnosti inštalovania aplikácii či ovládačov tretích strán). Klávesnicu hodnotíme pozitívne, je tichá a písanie na nej je veľmi pohodlné.

Klávesnica obsahuje aj dedikovaný kláves pre snímač odtlačkov prstov, ktorý na rozdiel od zvyšku kláves nie je podsvietený. Firma sa tiež poučila z minulosti a vrátila samostatný ESC kláves. Zaujímavé je, že horný rad funkčných kláves má plnú veľkosť. Šípky na klávesnici sú v tvare obráteného písmena T. Klávesnica je čiernej farby a ladí so zbytkom laptopu. Na ľavej strane sú štyri porty: MagSafe pre nabíjanie, 3,5 mm audio jack konektor s podporou vysokoimpedančných slúchadiel a dva USB-C porty s podporou Thunderbolt 4. Na pravej strane je tretí USB-C, HDMI port a čítačka pamäťových kariet. Táto generácia MacBooku Pro tak znamená návrat starých portov, ktoré boli v roku 2016 odstránené v prospech štyroch USB-C/Thunderbolt portov.

MagSafe 3 umožňuje rýchle nabíjanie vďaka 140W adaptéru. Za 30 minút sa skutočne nabije z nuly na takmer 50%. Batéria sa dá nabiť aj cez jeden z USB-C portov, ale maximálne s výkonom 100W, keďže tieto porty nepodporujú výkonnejší štandard nabíjania. Nabíjanie cez MagSafe má výhodu aj v tom, že používateľ zakopne o kábel, neletí celý notebook dole (na zem a nepoškodí sa), ale vďaka magnetom sa kábel odpojí a MacBook Pro zostane na stole. Pri ťahaní kábla z MagSafe 3 portu kladie určitý odpor, ktorý je nastavený rozumne, pri nakláňaní je však vôľa výrazne slabšia. Kábel je potextilovaný, takže sa tak ľahko nezlomí a neopotrebuje, za cenu že je o niečo menej príjemný na dotyk. Kábel je biely aj keď si pri kúpe zvolíte farebnú variantu Space Gray. Nevýhodou adaptéra je, že je veľký a pomerne ťažký, čo obmedzuje pri cestovaní. Rovnako na ňom nie je žiadny ďalší USB-C port, a dokonca ani Ethernet, ako je to v prípade 24“ iMacov.

Porty USB-C na ľavej strane zariadenia sú umiestnené príliš blízko pri sebe. Pri zapojení väčšieho USB kľúča nezostane priestor na zapojenie kábla alebo druhého zariadenia do druhého portu. Pri použití dookovacích staníc, ktoré sa zapájajú do oboch USB-C portov sa zas zakryje 3,5 mm audio jack konektor. Používateľom, ktorí používajú dokovaciu stanicu aj pripojené cez kábel je riešením využiť audio konektor priamo na dokine. USB-C porty sa okrem prenosu dát a nabíjania dajú použiť aj na zapojenie externých monitorov. M1 Max podporuje tri monitory cez USB-C porty a štvrtý cez HDMI. USB-C sú obmedzené na rozlíšenie 6K pri 60 Hz, HDMI dokonca na 4K pri 60 Hz keďže ide o starší štandard 2.0. MacBook Pro tak, žiaľ, nedokáže využiť potenciál externých monitorov s vysokou obnovovacou frekvenciou.

Čítačka pamäťových kariet nepodporuje najnovší štandard UHS-III, len pomalší UHS-II. Pri načítavaní fotografií z pamäťových kariet to nie je zásadný problém, ale pri používaní SD kariet na rozšírenie úložiska to už môže byť teoretický problém s rýchlosťou a zišiel by sa rýchlejší štandard. Najnovšie štandardy chýbajú aj v prípade bezdrôtovej komunikácie. Štandard Wi-Fi je limitovaný na Wi-Fi 6, nepodporuje Wi-Fi 6E. Maximálna rýchlosť Wi-Fi pripojenia je 1,2 Gbps. Bluetooth je štandardu 5.0. Keďže ide o multimediálny notebook pre profesionálov, dôležitý je displej. A ten sa podaril. O zobrazovanie sa stará 16,2“ displej s mini-LED panelom, rozlíšením 3456×2234 pixelov a hustotou 254 DPI. Čierna je (takmer) úplne čierna a kontrastný pomer je až 1000000:1. Vlastnosti sú podobné OLED displejom, ale mini-LED stále potrebuje podsvietenie, na rozdiel od OLED kde každý pixel svieti sám za seba a vie sa aj vypnúť pre dosiahnutie úplnej čiernej. Niektorí používatelia uvádzajú problémy pri zobrazovaní veľmi jasného obsahu na tmavom pozadí, tzv. blooming effect, ale s tým sme sa nestretli, takže obavy nie sú na mieste.

Samostatnou kategóriou je podpora HDR. Displej podporuje HDR s Dolby Vision, HDR10 a HLG. Je schopný trvalého jasu 1000 nitov a vrcholového jasu až 1600 nitov. Pre SDR obsah, čiže aj pre bežné používanie, je však jas limitovaný na 500 nitov. Používaním aplikácií ako Vivid alebo Lunar sa dá jas odomknúť, ale pri vysokom jase sa stráca vernosť farieb SDR obsahu a prudko sa zvyšuje spotreba batérie. Takto odomknutý jas má zmysel používať vonku na priamom Slnku pri činnostiach kde nezáleží až tak na vernosti farieb, ako napr. programovanie. Displej podporuje miliardu farieb, P3 gamut a technológiu True Tone. Zaujímavosťou je technológia ProMotion, ktorá adaptívne upravuje obnovovaciu frekvenciu a to až na 120 Hz. Na rýchle FPS hry však displej aj napriek vysokej obnovovacej dobe nie je úplne vhodný kvôli dlhšej odozve. Na čo je vhodný, je grafika. sRGB je pokrytý na 100%, Display P3 je pokrytý na 99,1% a AdobeRGB 1998 má pokrytie 88%.

Na vrchu displeja je kontroverzný výrez, ktorý obsahuje 1080p webkameru a snímač okolitého osvetlenia. Výrez zasahuje len do horného menubaru a nie zvyšku obsahu. Pri full-screen obsahu, vrátanie hier, sa vytvorí po stranách výrezu virtuálny čierny pásik a obsah sa posunie dolu, takže výrez nijako nezasahuje do obsahu. Rovnako sa s použitím aplikácii tretích strán, ako napr. TopNotch, dá dosiahnuť, že menubar bude úplne čierny a výrez tak vôbec nemusíte vidieť. Zvlášť efektné je to pri použití tmavého módu. Žiaľ, výrez neobsahuje Face ID, ktorý by tu mohol nájsť uplatnenie, a to ani v budúcnosti formou softvérovej aktualizácie. Face ID totiž vyžaduje senzory, ktoré nie sú vo výreze. Webkamera taktiež nepodporuje funkciu Center Stage známu z iPadov, bude nutné si počkať na macOS Ventura a cez funkciu Continuity Camera použiť iPhone ako webkameru prostredníctvom špeciálneho malého príslušenstva, ktoré bude dostupné neskôr tento rok. Takisto treba dodať, že iPhone musí podporovať iOS 16 a disponovať ultra-širokouhlým objektívom, ktorý sa vyskytuje s výnimkou iPhonu SE na každom iPhone od verzie 11.

MacBook Pro má systém 6 reproduktorov s prekvapivo kvalitným zvukovým podaním. Profesionálne veľké externé reproduktory to síce nenahradí, ale to je dané fyzikálnymi zákonmi. Vďaka podpore Dolby Atmos a priestorového zvuku, spolu s kvalitným HDR displejom, je pozeranie HDR filmov so zvukovými efektami veľmi príjemný zážitok. Basy sú dostatočné a to aj pri vyššej hlasitosti. Maximálna hlasitosť je približne 84 dB. Laptop je zároveň synonymom slova výkon. Firma použila vlastné čipy Apple Silicon založené na architektúre ARM. Spoločnosť má dlhé, vyše desaťročné skúsenosti s ARM čipmi vďaka iPhonom a iPadom, a prejavilo sa to aj na tomto stroji. Ako sme uviedli už skôr, notebook používa M1 Max čip s 10-jadrovým CPU, ktorý obsahuje 8 výkonných jadier a 2 úsporné jadrá. M1 Max, spolu s celou sériou M1, je založený na čipoch A14, ktoré nájdeme v iPhonoch série 12. Už základný M1 čip ponúka podobný výkon CPU ako 8-jadrový Intel Xeon v Macu Pro, ktorý sa u nás predáva za „ľudovú“ cenu 6499 eur.

M1 Max ide samozrejme oveľa ďalej a výkonovo poráža nielen väčšinu notebookových procesorov, ale taktiež aj mnoho výkonných procesorov určených pre desktopy. A to všetko pri rekordne nízkej spotrebe, bez prehrievania a bez hlučného chladenia. V priamom porovnaní s Windows PC konkurenciou, tenkom a ľahkom notebooku tak ide rozhodne o nespornú výhodu, kde má Intel aj AMD ešte čo doháňať. Súčasťou čipu je aj 16-jadrový Neural Engine pre umelú inteligenciu, ktorý zvládne 11 triliónov operácii za sekundu. Ďalej sú tu dva Media Engine slúžiace na akceleráciu kódovania a dekódovania videa v H.264, HEVC, ProRes a ProRes RAW. Grafický čip je v testovanej konfigurácii 32-jadrový, čo je 4× viac jadier ako v prípade M1 a ponúka takmer 4-násobný výkon ako GPU v M1. Výkonovo by sa dal porovnať s NVIDIA GeForce RTX 3070 pri menej ako polovičnej spotrebe a výkon GPU neklesá ani pri dlhodobej záťaži a ani pri odpojení od zdroja napájania.

Aj napriek vysokému grafickému výkonu však tento MacBook Pro nie je vhodný herný stroj, nakoľko len veľmi málo AAA hier má natívnu podporu Apple Silicon. Niektoré hry, ktoré sú naprogramované aj pre Mac, sú stále určené pre Intel procesory. Preto na Apple Silicon Macoch bežia cez rozhranie Rosetta 2, ktorá však znižuje výkon hier, keďže ide o emuláciu a nie natívny beh. Rovnaký problém je aj pri nainštalovaní ARM Windows na Mac, stále je to virtualizácia a podobný problém je aj pri použití nástrojov ako CrossOver. Hry sa na tomto MacBooku dajú zahrať, a ide mu to dobre, ale pre herných fanúšikov to nebude ten pravý počítač práve kvôli absencii mnohých herných titulov. Pokiaľ však hry, ktoré hrávate, sú dostupné aj pre Mac, čo je aj náš prípad, tak s týmto MacBook Pro ako herným strojom budete spokojní.

Na MacBooku sme skúšali hrať tri AAA hry, konkrétne DotA 2, Warcraft 3: Reforged a CS: GO. Aj napriek tomu že všetky tri spomínané hry bežia cez Rosettu 2, výkon je obdivuhodný a problémom, aspoň v našom prípade, nebola ani dlhšia doba reakcie displeja. Vďaka 120 Hz panelu sú hry plynulejšie a aj pri 90 snímkach za sekundu vidno citeľný rozdiel v porovnaní so 60 Hz panelom. SSD je veľmi rýchly, pri kapacite 2TB dosahuje rýchlosť čítania aj zápisu takmer 7000 MB/s. Apple Silicon čipy nepoužívajú typickú pamäť (RAM), ale tzv. jednotnú pamäť, ktorá sa zdieľa medzi CPU a GPU. Vďaka tomu má vyššiu priepustnosť a nižšiu odozvu a keďže sa zdieľa jedna pamäť pre všetky súčiastky SoC, tak to má za následok vyšší výkon a nižšiu spotrebu. Pri kúpe MacBooku Pro, podobne ako pri každom ARM Macu a veľkej väčšine Intel Macov, treba dávať pozor na jednotnú pamäť a úložisko, nakoľko sa nedajú dodatočne upgradovať.

Modularita laptopu je prakticky nulová, nemožno ani pripojiť externú grafickú kartu a jediné čo možno spraviť je pripojiť externý disk cez USB-C/Thunderbolt 4 port. Ďalšou teoretickou možnosťou je rozšírenie úložiska cez SD kartu, tu je však nevýhodou výrazne nižšia rýchlosť hlboko pod úrovňou priemerného interného SSD a tiež treba myslieť na šifrovanie karty pre prípad straty alebo krádeže. Práve kvôli nemožnosti upgradu sme si zvolili vyšší model so 64GB RAM a 2TB úložiska, aj keď pre naše potreby by v pohode stačilo 32GB pamäte a 1TB disk. Používateľom odporúčame kúpiť si vyššiu verziu ako aktuálne potrebujú najmä s ohľadom do budúcna, keďže je pri ARM čipoch prakticky nulová možnosť upgradu. Posledná a dôležitá vec je batéria. Jej kapacita je 99,6 Wh a výdrž pri strednom jase a pozeraní webu cez Safari a zároveň pri nenáročných činnosti dosiahla približne 10-11 hodín. Výdrž výrazne klesla pri hraní Warcraft 3: Reforged, kde už po cca. 1 hodine hrania bola viac ako polovica batérie vybitá. Vďaka dodávanému 140W adaptéru a podpore rýchleho nabíjania však nie je problém MacBook Pro rýchlo dobiť naspäť.

MacBook Pro Late 2021 je výborný stroj pre každého fanúšika mobilných Macov. Má rozhodne čím zaujať, ale sú tu aj niektoré detaily, ktoré by mohol výrobca do budúcna vylepšiť. Uvidíme, čo prinesie ďalšia generácia notebookov, keďže aj s príchodom M2 čipu sa zlepšilo viac detailov v porovnaní s prvou generáciou. Notebook odporúčame všetkým, stojí rozhodne za pozornosť.

Vďaka výkonu a funkciám udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Apple MacBook Pro M1 Max ocenenie Extrémna rýchlosť