Domov Periférie Recenzia: AOC G2868PQU

Recenzia: AOC G2868PQU

Zdielať

Po nedávnom teste 27“ zakriveného QHD monitora sme otestovali ďalší väčší herný monitor. Má rovný displej s uhlopriečkou 28“ a 4K rozlíšenie. Poteší najmä svojou cenou, ktorá sa pohybuje na úrovni 300 eur.

Farebnosť monitora je tvorená kombináciou čiernej a červenej. Na prvý pohľad však nepôsobí herným dojmom, červená línia tvorí iba jeden pásik z prednej strany a pás zo zadnej strany stojana monitora. Spracovanie tela je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Konektory sú zo spodnej a zároveň aj z pravej strany, pre používateľa je k dispozícii dvojica HDMI, jeden vo verzii 2.0, DisplayPort vo verzii 1.2, VGA, USB hub so štvoricou výstupov štandardu USB 3.1 gen. 1 a nechýba ani jack na pripojenie slúchadiel a audiovstup. Poteší, že monitor má matný panel, naopak šetrenie vidieť na 60 Hz frekvencii, čo nemusí niektorým hráčom stačiť. Pre herné monitory sú bežné už dvojnásobné frekvencie. Stojan monitora má vôľu a nedrží zariadenie tak stabilne ako by sme očakávali. Oceňujeme však možnosť nastavenia náklonu a sklonu displeja, otáčanie však nie je možné. Monitor podporuje aj uchytenie na VESA držiaky. Vo výbave sú tiež 2× 3W reproduktory, no ich reprodukcia zvuku je žalostná. Preto sme počas testovania siahli po externých reproduktoroch. OSD menu možno nastaviť dotykovými tlačidlami na pravej dolnej strane monitora, čo je praktickejšie, ako posuvné joysticky.

Veľmi zaujímavý doplnok, ktorý sme spolu s monitorom testovali je praktický držiak Arctic Z3 Pro s možnosťou upevnenia troch monitorov, ktorý sa primontuje pomocou skrutiek k stolu používateľa a je ideálnym prostriedkom na maximálny zážitok z hrania alebo efektívnu prácu. Držiak je prispôsobený na pripojenie monitorov tak, aby používateľ šetril pracovné miesto stola.  Páči sa nám šikovne vyvinutý systém držania monitorov. Avšak, jedinou nevýhodou je nutnosť do ramena (držiaka) osadiť minimálne dva monitory (ak používateľ osadí iba jededen, konštrukcia nie je pevná a monitor je výrazne nahnutý na stranu kde má ťažisko. Páči sa nám, že sú na základni držiaka štyri USB 3.0 porty, ktoré možno použiť na pripojenie rôznych periférií alebo nabíjanie mobilného telefónu. Súčasne ramená držiace monitory umožňujú elegantne ukryť káble tak, aby ste v nich mali poriadok.

Na test herného monitora sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz), grafickej karty Gigabyte Geforce GTX 1080 G1 Gaming 8GB, základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4, systémového disku Samsung 960 EVO M.2 NVMe 1TB so systémom Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK (1909). Výbavu dopĺňa vodné chladenie Alphacool Eisbaer 360 CPU, PC skrinka Phanteks Enthoo Evolv X a zdroj Seasonic Prime Ultra 850W Titanium.

Monitor má pri 28“ uhlopriečke rozlíšenie 3840×2160 pixelov (4K), čo považujeme za ideálny pomer pri hustote bodov pre monitory. Vzhľadom na to, že ide o panel TN, pozorovacie uhly sú horšie v porovnaní napr. s panelmi IPS. Výhodou je však nízka odozva –  1ms, ale tiež prítomnosť technológie FreeSync. Zaujímavosťou tohto modelu je deklarovaná podpora pre HDR, avšak podľa štandardov ich nespĺňa. Tie sú definované minimálnym jasom 400 nitov a farebným spektrom 100% sRGB, avšak monitor dosahuje maximálny jas 325 nitov a 93% sRGB. Jediné prípad, kde možno pozorovať HDR, je pri hraní hier, kedy sa doň prepne. HDR nevyzerá dobre, berúc do úvahy vyblednuté farby. Avšak obraz bez HDR na bežné používanie nie je zlý a používatelia, ktorí sú zameraní na cenovo dostupný 4K monitor a hráči, ktorí nepotrebujú viac ako 60 Hz rýchlosť, môžu byť spokojní.

Zapožičal: AOC