Domov Počítače Recenzia: Seasonic Prime TX-850, PX-850, TX-700 a TX-600

Recenzia: Seasonic Prime TX-850, PX-850, TX-700 a TX-600

Zdielať

Spoločnosť Seasonic je známa vďaka počítačovým zdrojom, my sme niektoré z nich otestovali. Dva sú 850W zdroje a dva plne pasívne 700W a 600W. Z nich sú tri s najvyššou možnou účinnosťou na trhu – 80 Plus Titanium s deklarovanou účinnosťou na úrovni 90-96%.

Na fotografii Seasonic Prime TX-850 Titanium

Poďme  sa však pozrieť na rozdiely medzi jednotlivými modelmi. Zatiaľ čo prvý, TX-850 (SSR-850TR) má 850W a účinnosť 80 Plus Titanium, druhý testovaný PX-850 (SSR-850PD) má účinnosť 80 Plus Platinum. Rozdiely medzi nimi sú malé, ale merateľné, najmä pri ich dlhodobom používaní. Pre väčšinu používateľov rozdiel medzi 92-96% (80Plus Titanium) a 90-94% (80Plus Platinum) je zanedbateľný. Seasonic Prime TX-850 Titanum a Prime PX-850 Platinum sú rozhodne prémiové modely, určené najmä pre tie najnáročnejšie zostavy. Použité sú kondenzátory z Japonska, ktoré patria medzi špičku. Dizajn je minimalistický, ladený do čierno-striebornej farby (SSR-850TR), resp. čierno-čiernej (SSR-850PD). Kvalita spracovania je výborná, zdroj vyzerá robustne a myslíme si, že počas celej doby záruky nebudú pozorovateľné žiadne nedostatky, čo sa vonkajšku týka.

Zdroje k nám prišli v krabici, na ktorej sú vyobrazené všetky potrebné informácie. Vo vnútri balenia je samotný zdroj, napájací kábel do elektrickej zásuvky s koncovkou pre náš trh, návod na použitie, vrecúško so všetkými modulárnymi káblami a sada dvoch antivibračných gumových podložiek v čiernej a červenej farbe. Testované zariadenia sú plne modulárne, čo znamená, že všetky káble možno odpojiť a usporiadať podľa potreby používateľa, pričom tie nepotrebné stačí vložiť do vrecúška, v ktorom bol výrobok zabalený vo vnútri krabice. Modulárne konektory sú umiestnené v radoch tak, aby nedošlo k nesprávnemu zapojeniu a tiež aj konektory majú tvar pinov nastavený tak, že ich nemožno zapojiť opačne. Výhodou je veľa dostupných konektorov. Rozhodne oceňujeme veľmi kompaktné rozmery zdroja – 170×150×86 mm, čo je voči podobným, konkurenčným modelom menej a tie možno v skrinke využiť na lepšiu kabeláž. Chválime aj vnútorné usporiadanie komponentov zdroja za kvalitné spájkovanie, dostatočne široké cesty, kadiaľ môže ísť vysoký prúd a výber značkových kvalitných komponentov. Pri súčiastkach, ktoré môžu generovať viac tepla, je inštalovaný pasívny chladič a tie, pri ktorých sú možné akékoľvek vibrácie, sú zalepené lepidlom.

Zdroj má aj jeden 135 mm ventilátor, avšak na rozdiel od mnohých konkurentov sa točí iba vtedy, ak je teplota zariadenia vyššia ako 65 °C. Naša redakčná zostava pri maximálnej záťaži nevyužila zdroj na maximum, keďže pri 850W možno použiť dve grafické karty a nami nastavené podmienky pri maximálnej záťaži spotrebujú okolo 700W, takže rezerva predstavuje stále 150W. Ani pri vysokej záťaži sme nedokázali zdroj donútiť roztočiť ventilátor na maximálne otáčky. Azda najviac však koncového zákazníka a používateľa zaujíma hlučnosť. Hoci zdroj má v sebe ventilátor, v praxi sme ho nepočuli ani pri vysokých letných horúčavách. Počas väčšiny činností je tichý, a okrem vysokej účinnosti chválime aj tichú prevádzku testovaného modelu. Zero RPM režim a iné vylepšenia totiž spôsobili, že aj pri vyššom zaťažení sa hluk zdrojov rovnal šepotu, prípadne ho len jemne prekonal. To nás vedie k záveru, že ventilátor je rozhodne veľmi kvalitný a dobre skonštruovaný.

Na fotografii Seasonic Prime TX-700 Fanless Titanium

Používatelia, ktorí stavajú svoje zostavy na pasívnych riešeniach (ako je napr. pasívny chladič na procesor Noctua NH-P1, ktorý sme nedávno otestovali), rozhodne môžu siahnuť po zdrojoch Seasonic Prime TX-700 Fanless (SSR-700TL), resp. Prime TX-600 Fanless (SSR-600TL). Oba ponúkajú najvyššiu (80Plus Titanium) účinnosť na úrovni 92-96% a plne pasívny režim. Tieto dva zdroje s výkonom 700W a 600W majú už na prvý pohľad výrazné dierkovanie zo všetkých strán. Je to najmä z dôvodu čo najlepšieho prúdenia vzduchu zo všetkých strán. Tieto modely na ochladzovanie ventilátor nepoužívajú, majú iba pasívne prvky na tých komponentoch, ktoré sa najviac zahrievajú. Pasívny princíp chladenia využíva fyzikálny jav, kedy ohriaty vzduch z teplého chladiča stúpa nahor, keďže má nižšiu hustotu ako okolitý studený vzduch. Vtedy ohriaty vzduch stúpa nahor, aj preto má vrchná strana len minimalistické logo a ustupuje tak dierkovaniu, aby zo zdroja ohriaty vzduch stúpal smerom nahor.

Hlavným rozdielom pri aktívnych modeloch je, že vzduch tlačí pomedzi rebrovanie mriežok zdroja ventilátor. Ako je zrejmé z obrázkov, zdroj má masívnu konštrukciu s výrazne širším rebrovaním a tie sú navyše zo všetkých strán. Hoci je pri väčších rozostupoch jednotlivých rebier menšia celková chladiaca plocha, je to potrebné kvôli prirodzenému prúdeniu ohriateho vzduchu. Konštrukčné spracovanie, ako aj rozmery ostávajú zachované (a sú podobné ako pri 850W modeloch), takže k nim nemáme žiadne výhrady. Žiaľ, ku kvalite patrí aj vysoká cena, ktorá sa pohybuje na úrovni okolo 250 eur (SSR-850TR), resp. 220 eur (SSR-850PD) a to je azda jediná vec, ktorú pri testovaných zdrojoch vnímame ako negatívum. Pri plne pasívnych zdrojoch to je cena na úrovni 200 eur (SSR-700TL), resp. 190 eur (SSR-600TL).

Po všetkých ostatných stránkach obstáli testované produkty výborne, nás prekvapila nulová hlučnosť, kompaktné rozmery a tiež veľmi dlhá záruka od výrobu – 12 rokov je vysoký nadštandard. Ostatní výrobcovia ponúkajú bežne tri až päť rokov, niektorí sedem. Ak hľadáte nekompromisný zdroj, rozhodne si máte z čoho vybrať. Odporúčame vyberať najmä na základe potrebného výkonu, prípadne efektivity. Prvé dva testované tiché zdroje Seasonic Prime TX-850 Titanum (SSR-850TR) a Prime PX-850 Platinum (SSR-850PD), ako aj plne pasívne chladené Seasonic Prime TX-700 Fanless (SSR-700TL) a Prime TX-600 Fanless (SSR-600TL) rozhodne odporúčame.

Zapožičal: Seasonic

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno