Domov Počítače Recenzia: Alphacool Eisbaer 360

Recenzia: Alphacool Eisbaer 360

Zdielať

Postupom času sa na našom trhu čoraz viac presadzuje vodné chladenie. Výhodou tohto systému je oveľa vyššia efektívnosť zariadenia. Otestovali sme pritom dva veľmi podobné chladiče od spoločnosti Alphacool, ktorá je špecialistom pre túto oblasť.

Vodné chladenie sa najčastejšie používa na chladenie procesorov, možno ho použiť aj na ďalšie komponenty, ako je grafická karta, avšak s každým pridaným chladeným prvkom sa účinnosť znižuje. Možnosť vyskladať si vodné chladenie takto po blokoch a chladiť nielen procesor, ale aj grafiku, ponúkajú modulárne vodné chladenia, tie sú však často zložité na montáž. Boli sme veľmi zvedaví, ako vo výsledku dopadnú chladiče, ktoré sú jedny najdrahších, aké sme testovali.

Nami testované modely Alphacool Eisbaer 360 a Eisbaer 360LT  sú si veľmi podobné a spadajú do kategórie all-in-one (AiO) a teda ako už z názvu vyplýva, ide o chladenie všetko v jednom. Na jednej hadici je však uzáver, ktorý možno rozpojiť a pripojiť tak do okruhu chladenia ďalšie časti chladenia. Za významnú výhodu riešenia považujeme ľahkú inštaláciu do počítačovej skrine. Stačí len rozbaliť produkt, pričom z výroby nájde používateľ takmer celý produkt zložený, a stačí ho už iba namontovať do skrine a priskrutkovať ventilátory.

Eisbaer 360 používa tri 120 mm ventilátory, pričom k dispozícii sú aj modely 120, 240 a 280 (ktoré používajú 1×120/2×120/2×140 mm ventilátory). Balenie nami testovaných chladičov obsahujú okrem manuálov aj tri ventilátory s PWM ovládaním, radiátor s rúrkami vyvedenými k pumpe na CPU a nevyhnutné príslušenstvo, ktoré je nutné na inštaláciu chladenia na základnú dosku a do počítača. Výhodou testovaného chladiča je radiátor, ktorý sa spolieha na meď. V spojení s procesorom a pastou oveľa lepšie prenáša teplo ako bežný hliník.

Oba chladiče testujeme s počítačovou skriňou Antec P110 Luce. Inštalácia chladenia prebehla bez problémov, pričom naša redakčná zostava pozostáva z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Vodné chladenie sme osadili do prednej pozície v skrinke, pričom sme ju doplnili o jeden ventilátor Noctua NF-S12A ULN vzadu a dva Noctua NF-A14 ULN z hornej pozície.

Všetky tri 120 mm ventilátory sú osadené za radiátorom, ktorý je v prednej pozícii. Pri osadení sme použili výrobcom dodávanú pastu v balení a hoci sme mali od začiatku obavy o to, aká bude jej vodivosť, až reálne testy ukázali výsledok. Oba chladiče sme testovali dlhodobo a to najmä v lete počas výdatných a teplých dní, keď sa izbová teplota pohybovala na úrovni okolo 30 – 35 °C. Aby sme meranie ešte viac sťažili, v čase nášho testovania a merania sme pretaktovali procesor priamo v BIOSe na 3,85 GHz (z pôvodných 3,4 GHz v základe).

Na záťaž sme použili AIDA64 stress test, ktorý zaťažil procesor trvalo na 100%. Po 15 minútach sme zapisovali prvý výsledok merania: rýchlosť pumpy 2700rpm, ventilátory 1622rpm. Ventilátory v skrinke: zadný NF-S12A ULN 844rpm, horné NF-A14 ULN mali 768 a 793rpm. Na začiatku testu mala pumpa menej – 1900rpm. Výsledná hlučnosť je na úrovni 25 – 28 dB a maximálna teplota procesora 72 °C. V meraní stress testu sme pokračovali aj naďalej, avšak výsledky teplôt, hlučnosti a otáčok sa výrazne nemenili. Pumpa a takisto aj ventilátory šli počas celého testu viac-menej stabilne s odchýlkami ±10%. Dodávaná pasta v balení je teda výborná a plní si svoju úlohu viac než dobre.

Pokiaľ ide o rozdiel teplôt, oba modeli si boli vyrovnané a predpokladáme, že Eisbaer 360 nájde potenciál najmä pri oveľa výkonnejších zostavách. V našom prípade sa ich výsledky takmer nelíšili a sú na úrovni štatistickej odchýlky. Eisbaer 360LT rozhodne môžeme odporučiť pre podobne navrhnuté PC zostavy. Na testované AiO chladenie nemajú všetky doteraz testované vzdušné chladenia (aj najdrahšie riešenie Noctua). Chladenie vzduchom má síce svoje výhody, ale podľa nás aj viac nevýhod.

Ak sme v minulosti hodnotili ako najlepší AiO chladič Arctic Liquid Freezer 240, ktorý za veľmi dobrú cenu ponúka výkonné chladenie, tak teraz musíme naše hodnotenie mierne opraviť. Riešenie od Articu je síce veľmi dobré, ale nami testované chladiče od Alphacool prekonávajú všetko. Ak oba chladiče Eisbaer 360 a 360LT porovnáme s akoukoľvek konkurenciou, ide o najlepší AiO chladič, aký sme kedy doteraz testovali. Poráža všetky v minulosti testované chladiče od Arctic, Fractal Design, NZXT aj Cooler Master v účinnosti chladenia, extra tichou prevádzkou a tiež možnosťami rozšírenia.

Používatelia, ktorí hľadajú extrémne výkonné riešenie chladenia aj do najnáročnejších podmienok by podľa nás mali rozhodne siahnuť po Alphacool Eisbaer 360 (a prípadne po odľahčenom modeli s prívlastkom „LT“). Hoci sme to pôvodne neočakávali, Alphacool spravil na nás výborný dojem, ide o najlepší chladič, aký sme kedy testovali. Páči sa nám jednoduchá inštalácia do počítačovej skrine, výborný a priam špičkový chladiaci výkon a extrémne tichá prevádzka. Za nevýhodu považujeme vyššiu cenu, čo je žiaľ daň za chladič bez kompromisov. Alphacool Eisbaer 360 rozhodne odporúčame!

Vďaka špičkovým chladiacim možnostiam a tichej prevádzke udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Alphacool Eisbaer 360 ocenenie High-end technológie

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 397×124×30 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 3003 gramov
Ventilátory: 3× 120 mm
Rýchlosť pumpy: 1800 – 2700 RPM
Rýchlosť ventilátorov: 500 – 1700 RPM
Kompatibilita Intel: LGA 1150, 1151, 1155, 1156,  1336, 2011, 2011-v3
Kompatibilita AMD: AM2, AM2+, AM3, AM3+, AM4, FM1, FM2
Ďalšie výhody: špičkový chladiaci výkon, extrémne tichá prevádzka, dizajn

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Špičkový chladiaci výkon
+ Extrémne tichá prevádzka
+ Konštrukčné spracovanie
+ Jednoduchá inštalácia
+ Možnosť upgradu o bloky

Mínusy
– Vyššia cena chladiča

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Alphacool Eisbaer 360 CPU – Black poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Alphacool Eisbaer LT 360 CPU poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Alphacool

Alphacool Eisbaer 360

140,00 €
9.5

Celkové hodnotenie

9.5/10

Plusy

  • Špičkový chladiaci výkon
  • Extrémne tichá prevádzka
  • Konštrukčné spracovanie
  • Jednoduchá inštalácia
  • Možnosť upgradu o bloky

Mínusy

  • Vyššia cena chladiča

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno