Otestovali sme 27“ monitor, vhodný najmä pre hráčov. Disponuje 144 Hz obnovovacou frekvenciou a možnosťou prepnutia až na 165 Hz, ponúka Quad HD rozlíšenie a pomer strán 16:9.
Nevýhodou je prekvapivo vysoká cena 650 eur, čo je dosť veľa za monitor, ktorý využíva technológiu TN LCD, aj keď je zakrivený. Jedným z dôvodov vysokej ceny je použitá G-SYNC technológia, ktorá je vo všeobecnosti drahšia a navyšuje cenu u všetkých, aj konkurenčných monitorov. Presvedčí používateľov a obháji svoju cenu? Spracovanie monitora je celoplastové, doplnené o kovové výstuhy. Testované zariadenie vyzerá zaujímavo vďaka zakrivenej obrazovke, štíhlemu rámu s nízkym profilom a stojanu. Červená základňa a logo Agon na spodnom ráme pôsobia už na prvý pohľad hráčsky. Stojan monitora je pevný a po nastavení drží svoju polohu – možno nastaviť náklon, sklon displeja a otáčanie, pivot nie je podporovaný.
Veľmi zaujímavý doplnok, ktorý sme spolu s monitorom testovali je praktický držiak Arctic Z3 Pro s možnosťou upevnenia troch monitorov, ktorý sa primontuje pomocou skrutiek k stolu používateľa a je ideálnym prostriedkom na maximálny zážitok z hrania alebo efektívnu prácu. Držiak je prispôsobený na pripojenie monitorov tak, aby používateľ šetril pracovné miesto stola. Páči sa nám šikovne vyvinutý systém držania monitorov. Avšak, jedinou nevýhodou je nutnosť do ramena (držiaka) osadiť minimálne dva monitory (ak používateľ osadí iba jededen, konštrukcia nie je pevná a monitor je výrazne nahnutý na stranu kde má ťažisko. Páči sa nám, že sú na základni držiaka štyri USB 3.0 porty, ktoré možno použiť na pripojenie rôznych periférií alebo nabíjanie mobilného telefónu. Súčasne ramená držiace monitory umožňujú elegantne ukryť káble tak, aby ste v nich mali poriadok.
Na zadnej strane je veľký kruh LED diód, pričom priamo na monitore v OSD menu možno nastaviť ich farbu, intenzitu ako aj striedanie. OSD možno nastavovať pomocou malého do štyroch strán naklápateľného tlačidla na spodnej strane displeja. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať praktické, ovládanie nebolo pohodlné a ani intuitívne. Často sme omylom zmenili jas na predvolenú úroveň (čo bolo 100% a obraz bol príliš jasný). Oveľa viac by sme ocenili viac dotykových tlačidiel na ovládanie jednotlivých funkcii samostatne, ktoré by pôsobili intuitívnejšie.
Monitor ponúka jeden DisplayPort 1.2 a jeden HDMI 1.4 spolu so štyrmi portmi USB 3.0 a konektormi pre slúchadlá a mikrofón. Všetky sú umiestnené na zadnej strane zospodu. Sú používatelia, ktorých by potešili aj konektory zboku, nám to však neprekážalo. Vo výbave sú aj 2× 2W reproduktory, ich reprodukcia zvuku je však žalostná a počas testovania sme siahli po externých reproduktoroch AQ M24D. Obrazovku monitora tvorí LCD panel AU Optronics M270DTR01.0 TN, ktorý ponúka 8-bitovú hĺbku. Nemá PWM, takže panel v testovanom monitore netrpí blikaním.
Na test herného monitora sme použili redakčnú zostavu, pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz), grafickej karty Gigabyte GeForce GTX 1080 G1 Gaming 8GB, základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4, systémového disku Samsung 960 EVO M.2 NVMe 1TB so systémom Microsoft Windows 10 Enterprise 64-bit SK (1903). Výbavu dopĺňa vodné chladenie Alphacool Eisbaer 360 CPU, PC skrinka Phanteks Enthoo Evolv X a zdroj Seasonic Prime Ultra 850W Titanium.
Monitor má 27“ a rozlíšenie 2560×1440 pixelov (Quad HD, 2K) s hustotou 110 ppi, čo považujeme za ideálne. Vzhľadom na to, že ide o panel TN, pozorovacie uhly sú horšie v porovnaní s inými panelmi (napr. IPS). Výhodou je však nízka odozva – 1ms – čo znamená, že spolu s vysokou obnovovacou frekvenciou je to ideálny monitor pre hráčov. Berúc do úvahy TN LCD displej, farby sú pútavé, ich vyváženie je dobré a kontrast je bohatý. Použitá technológia sa prejavila na lepšom paneli s veľmi dobrým podaním farieb.
Pri výbere monitora odporúčame zamerať sa najmä na panel. Na základe doterajších skúseností (pokiaľ nie je záujemca vyslovene hráč, ktorý potrebuje rýchlu odozvu akú ponúka TN panel) určite odporúčame siahnuť po IPS paneloch. Z nášho pohľadu monitor ťažko obháji vysoko nastavenú cenu, ale napriek tomu má rozhodne čo ponúknuť. Farebné podanie je veľmi dobré (vzhľadom na TN LCD panel), zaujme tiež kombináciou čiernej a červenej farby, funkciou LED diód na podsvietenie a dotvorenie atmosféry, ako aj rýchlou odozvou panelu.
Parametre a špecifikácie:
Displej: 27“ TN LCD panel, podsvietenie W-LED, zakrivený
Rozlíšenie: 2560×1440 pixelov, 144/165 Hz
Formát obrazu: 16:9
Jas: 400 cd/m²
Doba odozvy: 1 ms
Pozorovacie uhly: 170°/160°
Náklon: -3,5 ~ 21°
Rozhranie: 1× HDMI 1.4, 1× DisplayPort 1.2, 3× audio konektor, 4× USB 3.0
Spotreba: 45 W (maximálna), 0,5W (stand by)
Reproduktory: 2× 2 W (stereo)
Veľkosť bodu: 0,23×0,23 mm
Kontrast: 50 000 000:1 (dynamický), 1 000:1 (statický)
Rozmery: 623×433×218 mm
Hmotnosť: 8160 gramov
Ostatné: LED podsvietenie, zakrivený displej
Hodnotenie: 80%
Plusy
+ Veľmi jemné rozlíšenie
+ Rýchla odozva (1 ms)
+ Kvalitný TN IPS panel
+ Matný panel, 165 Hz
+ Široká konektivita
Mínusy
– Vysoko nastavená cena
– Ovládanie, horší zvuk
Zapožičal: AOC