Domov Audio Recenzia: AQ M24D

Recenzia: AQ M24D

Zdielať

Otestovali sme aktívne reprosústavy českého výrobcu AQ, ktoré sú vhodné do obývačky aj pracovne. Firma pritom všetky svoje produkty vyvíja a vyrába vo svojej fabrike v obci Červenka v okrese Olomouc na Morave. Čo všetko ponúkajú?

Skratka AQ je zo slov Acoustique Quality (akustická kvalita), ktorú výrobca pri svojich produktoch prezentuje. Dlhodobo sme testovali M24D, pričom na trhu sú štyri verzie: M24 sú samotné aktívne reprosústavy, M24D sú s diaľkovým ovládaním, M24DAC ponúknu diaľkové ovládanie, vstavaný D/A prevodník, ktorý umožňuje pripojenie pomocou USB alebo optiky a M24BT majú ovládač a Bluetooth pripojenie vhodné pre smartfóny, či tablety. Všetky verzie majú zhodne dva cinch vstupy a možno medzi nimi prepínať. Možno ich použiť do obývačky k televízoru, my sme ich však testovali v miestnosti s redakčným počítačom.

Oceňujeme a rozhodne chválime spracovanie aj dizajn. Základom je kvalitné drevo, na ktorom výrobca stavia. A to je práve podstatný rozdiel voči iným reproduktorom ktoré sú často z lacných plastov. Dizajn je jednoduchý, nič extravagantné nečakajte, avšak čierna farba pôsobí elegentne. Ľavý reproduktor má spredu meniče zakryté sieťkou a vpravo dole malé logo AQ. Zo zadnej strany má dva svorkové konektory pre prepojenie s pravým reproduktorom. Pravý má tiež meniče zakryté sieťkou, je tu tiež podsvietené logo AQ a otočný ovládač hlasitosti. Na zadnej strane je vstup napájania z adaptéru, štyri cinch konektory pre dva vstupy a svorkové konektory pre prepojenie s ľavým reproduktorom.

Z organizačných dôvodov sme sa rozhodli už na začiatku testu pozície reproduktorov vymeniť – pravý s ovládaním umiestniť naľavo a naopak ľavý reproduktor umiestniť napravo. Vďaka cinch konektorom to nie je veľká veda, stačí na to jednoduchá výmena – biely konektor dať do červeného a červený do bieleho. Test reproduktorov priamo v operačnom systéme Microsoft Windows zistí, či je ľavý naozaj naľavo (prehodený) a pravý napravo. Všetko bolo nastavené a mohli sme začať testovať. Azda jediné, čo nám pri reproduktoroch chýba, je audio výstup na slúchadlá.

Podsvietené logo na pravej reprosústave ukazuje, či sú reproduktory zapnuté, alebo nie. Otočným ovládačom hlasitosti ich možno zapnúť a regulovať hlasitosť. Červené logo označuje vypnutie a zelené zapnutie. Takisto možno ovládačom reproduktory zapnúť a vypnúť, upravovať hlasitosť, či zvuk stlmiť. Hoci má ovládač oveľa viac tlačidiel, ktoré sú mimochodom dosť tuhé a ich stláčanie je o niečo ťažšie, väčšina z nich nemá funkčnosť v našom prípade. Predpokladáme, že výrobca má univerzálny model pre viaceré verzie a využitie môžu nájsť práve pri DAC alebo BT verzii.

Keďže AQ M24D sú aktívne reproduktory, majú zabudovaný zosilňovač s výkonom 2× 30W. Základom je bassreflex, 5“ stredobasový menič a výškový menič s neodýmovým magnetom. Azda najdôležitejšia na reproduktoroch je však kvalita podania zvuku. Na test kvality reprodukcie už viac než rok a pol používame streamovaciu službu TIDAL HiFi s bezstratovou kvalitou zvuku. Už po chvíli testovania sme ostali milo prekvapení z úžasného a vyrovnaného zvukového podania reproduktorov. A najmä vzhľadom na ich cenu 200 eur. Podanie basov, stredov aj výšok je výborné a vyvážené. V prípade potreby je – samozrejme – možné upraviť niektoré frekvenčné pásma ekvalizérom v MS Windows a nastaviť tak, ktoré pôjdu viac do popredia a ktoré naopak viac do úzadia.

Takto neutrálne ladený zvuk je vhodný pre všetky typy žánrov hudby, pre filmy, či hry. Poteší priaznivý pomer cena/kvalita, vďaka čomu sú testované reproduktory AQ M24D vhodné nielen k počítaču, ale aj k televízoru a zaujmú milovníkov hudby aj filmov. Nás reproduktory veľmi milo prekvapili a zanechali v nás veľmi dobrý dojem. Priaznivá je tiež cena, dizajn a spracovanie. Reproduktory rozhodne odporúčame.

Vďaka vynikajúcej reprodukcii zvuku, kompaktným rozmerom a cene udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu AQ M24D ocenenie Super cena

Parametre a špecifikácie:

Rozmery: 160×296×215 mm (Š×V×H)
Hmotnosť: 3600 gramov (ľavý), 3700 gramov (pravý)
Frekvenčný rozsah: 50 – 18000 Hz
Pripojenie: 2 × RCA (cinch)
Výstupný výkon: 2× 30W
Menič:
Podporované profily: nemá
Batéria: nemá
Ďalšie výhody: kvalitná drevená konštrukcia, štýlový dizajn
Farebné prevedenia: čierna

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Priaznivá cena, diaľkový ovládač
+ Perfektná reprodukcia zvuku
+ Veľmi jednoduché ovládanie
+ Elegantný a pekný dizajn

Mínusy
– Chýba jack konektor na slúchadlá
– Tuhšie tlačidlá diaľkového ovládača

Zapožičal: Acoustique Quality

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno