Domov Počítače Recenzia: Akasa Galileo T

Recenzia: Akasa Galileo T

Zdielať

Pri použití bežných počítačových komponentov a skriniek je väčšinou treba myslieť na chladenie jednotlivých súčastí či samotnej skrinky, pričom štandardné chladenie produkuje vždy nejaký hluk. Prečo to však nevymyslieť lepšie? Na trhu je spoločnosť Akasa, ktorá sa zameriava na pasívne chladené komponenty. Podarí sa jej uspokojiť požiadavky zákazníkov?

Galileo T je už na prvý pohľad masívna a kompaktná skrinka. Mnohí si preto položia otázky. Ako sa do nej zmestia jednotlivé komponenty a ako budú chladené? Bude toto chladenie dostatočne účinné, aby nedošlo k prehriatiu jednotlivých komponentov, no najmä procesora či pevného disku? Ochladí ich všetky jeden, ale dostatočne veľký hliníkový pasív? Iste, tieto a podobné otázky môžu mať mnohí – poďme teda zložiť počítač a nájsť odpovede.

Galileo T prichádza v kartónovom balení a je netypicky bez popiskov. Vo vnútri je samotná skrinka. Jej hmotnosť 3380 gramov je viac, než by sme čakali – môže za to kvalitná celohliníková eloxovaná konštrukcia v čiernej farbe. Po obvode predného čelného panela dizajn dotvára a zdobí strieborný pásik. Z pohľadu dielenského spracovania nemáme žiadne pripomienky, výrobca skrinku zvládol na jednotku 🙂

Základom pre chladenie a odvádzanie tepla je masívny rebrovaný pasív, ktorý tvorí 35% z celej dĺžky (115×213×44 mm), pričom celé rozmery skrinky sú 325×213×44 mm a jej tvar je podlhovastý. Rozostupy rebrovania sú navrhnuté tak, aby medzi nimi mohol prúdiť okolitý vzduch. Prednú a zadnú stranu (spolu so zvyšným 65% priestorom na hornej a dolnej strane) tvorí jemne leštený hliník, príjemný na dotyk. Keďže je však matný, vyzerá na prvý pohľad veľmi dobre, ale ľahko sa zašpiní od odtlačkov prstov. Inštalácia komponentov je o niečo náročnejšia, odporúčame teda postupovať podľa pribaleného návodu.

Na prednej strane (čenlom paneli) je vypínacie tlačidlo, dvojica malých LED diód a tiež štyri USB porty – dva sú typu 2.0 a dva 3.0. Z vnútornej strany sú tak už typicky káble, ktoré sa pripájajú na príslušné pozície do základnej dosky. Na zadnej strane je voľba viac-menej podľa používateľa (resp. použitej základnej dosky), keďže tu výrobca má, tak ako je typické pri stolových počítačoch, medzeru kam sa umiestni zadný panel od dosky. Vedľa je potom ešte k dispozícii miesto pre sériový port alebo analógový VGA konektor. Na spodnom kryte sú k dispozícii otvory, ktoré slúžia na uchytenie skrine k zadnej časti monitora (štandard VESA).

Pri stavbe pasívneho počítača treba dbať na viac faktov. Keďže ide o pasívne chladený PC, je nutné použiť komponenty menej náročné na chladenie. Ak si však používatelia myslia, že to pri Intel Celeron končí, mýlia sa. Podľa stránky výrobcu sú podporované aj vyššie série procesorov spoločnosti Intel s prívlastkom „T“ (ide teda o tepelne menej náročné modely). Pri výbere komponentov padla voľba na procesor Intel Core i3-6100T (Skylake), ktorý ponúka základný takt 3,2 GHz, dve jadrá a štyri virtuálne vlákna a jeho TDP je nastavená na 35W.

Pri stavbe takto malého a pasívne chladeného počítača však nie je veľký výber ani medzi podporovanými doskami. Naša voľba padla na model Gigabyte GA-H110TN od významného taiwanského výrobcu. Doska ponúka dva sloty na operačnú pamäť, dva sloty na SATA III (6 Gbps) konektory, viacero interných konektorov (ako napr. F_USB 2.0, avšak F_USB 3.0 chýba). Na takto malú dosku je výbava viac než dostatočná – sú tu dva gigabitové Ethernetové LAN konektory, štyri USB 3.0, plnohodnotný HDMI a DisplayPort spolu so samostatným audio konektorom pre slúchadlá a mikrofón. Absentuje však interný USB 3.0 čo má za následok, že predné dva USB 3.0 konektory ostávajú nezapojené, resp. po kúpe redukcie sú pripojené do dosky pre pomalšie USB 2.0 prenosy.

Ako operačnú pamäť sme použili Corsair 16GB SODIMM DDR4 2666 MHz (dva 8GB moduly) s presným označením CMSX16GX4M2A2666C18. Farebne sa veľmi hodia priamo k použitej doske (pričom pôvodne sme ich ani nevyberali podľa dizajnu). Keďže sú všetky komponenty ukryté v zatvorenej skrinke, ich výzor nehrá významnejšiu rolu. Mnohí si možno pomyslia, prečo sme zvolili tak veľa pamäte? Nuž, radšej viac giga do rezervy, ako málo a nedostatok.

Keďže celá konštrukcia je bez akéhokoľvek ventilátora a plne pasívna, voľba umiestniť do vnútra SSD úložisko je jasná. Zvolili sme elegantný a veľmi dobre vyzerajúci disk od poľskej spoločnosti GOODRAM, ktorý sme nedávno testovali, model Iridium Pro s kapacitou 240GB (reálne 223 GB). Ide o 2,5“ disk s hrúbkou 7 mm, ktorý sa zmestí do ultrabookov, ale aj do malých a kompaktných počítačov. Disk ponúka dostatočne vysoké rýchlosti čítania a zápisu s hodnotami 560 MB/s, resp. 520 MB/s.

Celkovo sú v skrinke k dispozícii dve miesta na umiestnenie dvoch 2,5“ diskov. V takto malých rozmeroch nie je žiadne miesto na diskrétnu grafiku, takže jedinou voľbou je integrovaná grafická karta (iGPU) procesora čo je v našom prípade Intel HD Graphic 530. Našu zostavu sme obohatili o externý pevný disk Freecom mHDD Slim Drive 1TB na ukladanie veľkých dátových súborov, na SSD je nainštalovaný operačný systém Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK so všetkými najnovšími aktualizáciami. O zobrazovanie sa stará 2K monitor BenQ BL2420PT.

Keď sme mali všetky komponenty vnútri, po štarte začal test. Najprv sme začali zľahka – v idle režime. Tu podľa meraní teplôt v diagnostickom programe AIDA64 (bývalý everest) sme dosiahli teploty okolo 30 – 32 °C. S postupným navyšovaním procesora však stúpla aj jeho teplota. Náš cieľ bol však hneď jasný – zistiť, kde je limit a najvyššia teplota procesora pri trvalom, resp. dlhodobom zaťažení.

Ako prvý na rad prišiel tuningový stress test benchmark OCCT. Po absolvovaní celej hodiny simulovanej záťaže sme sa dostali k veľmi dobrým číslam. Maximálna teplota CPU bola 73 °C. Keďže Intel má stanovené pri svojich procesoroch strop na 100 °C, kedy sa samé vypnú (čo sa môže stať napríklad v lete pri starších notebookoch, ktoré majú upchaté chladenie), na rad prišiel ďalší test. AIDA64 stress test, kde sme vybrali všetky položky (okrem diskov). Ako obstála skrinka pri tomto chladení?

Usúdili sme, že hodina plného zaťaženia nestačí, takže skúsime počítač zaťažiť na 100% a na oveľa dlhší čas. AIDA64 vyťažovala procesor dosť dlho, pričom po hodine sme namerali maximum 74 °C. To je len o stupeň viac ako pri OCCT, stress test však pokračoval ďalej. Po vyše dvoch hodinách plného zaťaženia dosiahla maximálna teplota 81 °C, pričom po ďalšej hodine sa teplota veľmi nezvýšila, keď dosiahla svoje maximum – 83 °C.

Z toho usudzujeme, že chladenie masívnym celohliníkovým rebrovaním je výborné, hlučnosť je logicky nulová a vďaka ako-takej variabilite možno použiť aj výkonnejší Core i7 procesor. Nevýhodou však je vonkajšia teplota skrinky, resp. najmä časti jeho rebrovania, ktorá počas oboch stress testov dosiahla teploty aj okolo 55 °C. Teraz v zime to však môže byť výhoda – používatelia si po príchode z vonku môžu zohriať ruky 🙂

Aká je však celkovo kompaktná a pasívne chladená počítačová skrinka Akasa Galileo T? Podarí sa jej uspokojiť požiadavky zákazníkov? Podľa nás rozhodne áno, keďže ju považujeme za výbornú voľbu a veľmi milo nás prekvapila. Všetky komponenty sa do skrinky zmestia, keďže je navrhnutá detailne a využíva každý milimeter v tak malom priestore. Ako sme zistili, chladenie disku aj procesoru zvládne pasívny hliník výborne a teda ani používatelia, ktorí chcú ušetriť miesto a zažiť úplné ticho, nemusia mať obavy. V prípade, že pôjde o pracovný počítač na viac úloh, kde sa očakáva vysoký výkon, však odporúčame siahnuť po najvyššom podporovanom procesore Intel Core i7-6700T.

Vďaka výbornému celohliníkovému konštrukčnému spracovaniu a efektívnemu chladeniu udeľuje redakcia DigitalPortal.sk produktu Akasa Galileo TOP produkt



Parametre a špecifikácie:

Typ: Mini ITX
Podpora základných dosiek: mITX (Mini ITX)
Rozmery (š/h/v): 325×213×44 mm
Hmotnosť: 3380 gramov
Farba: čierna
Spracovanie: matný eloxovaný hliník
Externé šachty: žiadne
Interné šachty: 2× 2,5“
Počet slotov na rozširovacie karty: 0
Chladenie: pasívne
Ďalšie výhody: kompaktné rozmery, pasívne chladenie, výborný dizajn

Parametre a špecifikácie PC zostavy:

Základná doska: Gigabyte GA-H110TN
Procesor: Intel Core i3-6100T, 2 jadrá / 4 vlákna, 3,20 GHz, 3 MB cache, 35 W TDP, 14 nm, Skylake
Grafika: Integrovaná Intel HD Graphic 530
Pevný disk: primárny SSD GOODRAM Iridium Pro 240GB, MLC
Operačná pamäť: Corsair 16GB SODIMM DDR4 2666 MHz, CMSX16GX4M2A2666C18
Rozmery: 325×213×44 mm
Hmotnosť: 3380 gramov
Chladenie: Pasívne
PC Skriňa: Akasa Galileo T A-ITX23-A1B
Zdroj: Akasa Thin mini-ITX 120W
Monitor: BenQ BL2420PT
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK OEM
Konektivita: 4× USB 3.0, 2× USB 2.0, 1× HDMI, 1× DisplayPort, 1× VGA, 2× RJ45 LAN 10/100/1000 Mbps, 1× vstup napájania, 1× mikrofónový vstup a 1× audio výstup
Lokálny prenos dát: nie je
Ďalšia výbava: Externý pevný disk Freecom mHDD Slim Drive 1TB

Hodnotenie: 95%

Plusy
+ Výborné konštrukčné spracovanie
+ Jednoduchý a veľmi pekný dizajn
+ Veľmi efektívne pasívne chladenie
+ Masívna celohliníková konštrukcia
+ Kompaktné rozmery, podpora VESA
+ Dizajnovo sa hodí aj do obývačky

Mínusy
– Vyššia hmotnosť, zložitejšia inštalácia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Akasa A-ITX23-M1B poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Gigabyte GA-H110TN poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Intel Core i3-6100T poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Goodram Iridium Pro 240GB, 2,5″, SATAIII, SSDPR-IRIDPRO-240 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu Corsair CMSX16GX4M2A2666C18 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu BenQ BL2420PT poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Akasa