Domov Novinky Apple predstavil nový iPhone 16e

Apple predstavil nový iPhone 16e

Zdielať

Zmena označenia z SE na 16e značí zmenu v smerovaní lacnejších odľahčených modelov.

Prvý model série SE (Special Edition) vyšiel v roku 2016, a aj keď sa aj vďaka vizuálnej podobe na internete uvádzal ako nástupca iPhonu 5S, išlo v podstate o odľahčený iPhone 6S so starším dizajnom. V tejto tradícii zostal aj nástupca z roku 2020, ktorý mal dizajn v štýle iPhonu 7, resp. iPhonu 8, a jeho vylepšená verzia z roku 2022, kde najväčšími zmenami bol nový čip a podpora 5G.

Kalifornský výrobca práve predstavil nástupcu modelov SE, ktorým mení aj filozofiu tejto série, čomu zodpovedá aj nový názov: iPhone 16e. Číslo v názve vyjadruje, na ktorú sériu model odkazuje. Displej už nie je malý, narástol na bežných 6.1”, a z IPS LCD prešiel na technológiu OLED s marketingovým názvom Super Retina XDR OLED display. Základom smartfónu je čip A18 s klasickými 6 jadrami CPU a 16-jadrovým NPU, GPU je však binované so 4 jadrami.

Samozrejmou súčasťou je podpora Apple Intelligence. Novinkou je úplne nový 5G modem s označením C1 vyrobený samotným Applom a nahradil čipy od Qualcommu. O vlastnom 5G modeme sa rozprávalo roky. Keďže vyrobiť vlastný modem je technologicky náročné a taktiež treba riešiť patenty iných firiem, dočkali sme sa ho až teraz. Spoločnosť udáva vysokú efektivitu a úspornosť.

V minulosti sa objavili klebety, že s príchodom vlastných 5G modemom by Apple mohol pridať podporu mobilných sietí aj priamo do Macov bez nutnosti hotspotu z iPhonu, ktorý má viaceré zásadné nevýhody. Starý Lightning port bol nahradený moderným USB-C portom, rozhranie je však stále staručké USB 2.0 z roku 2000 a s rýchlosťou 480 Mbps (podobne ako iPhone 16, 16 Plus podporuje štandard USB 2.0).

Odolnosť voči vode má certifikáciu IP68 a telefón obsahuje Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.3. Akčné tlačidlo je prítomné, nové kamerové tlačidlo chýba. Vizuálna inteligencia, ktorá rozoznáva typ obsahu zobrazeného na kamere, však funguje formou akčného tlačidla alebo ovládacieho centra. Verzia pre USA nepodporuje fyzické SIM karty, verzie pre zvyšok sveta ich podporujú.

Podpora fyzických SIM kariet môže byť užitočná aj pri využívaní čisto eSIM, pri pracovnej ceste alebo dovolenke v niektorých krajinách, kde je problém alebo nemožné zohnať lokálnu virtuálnu eSIM. Samozrejmosť je podpora satelitných technológii, ktoré by prvýkrát uvedené so sériou iPhone 14. iPhonu 16e prekvapivo chýba MagSafe.

Bezdrôtové nabíjanie samozrejme funguje cez štandardný Qi s výkonom 7,5W, ale na nabíjačky alebo MagSafe príslušenstvo treba dokúpiť MagSafe kryt a počas používania zmienených vecí treba mať kryt na telefóne. MagSafe prišiel prvýkrát s radou iPhone 12 v roku 2020. Absentuje aj UWB, ktorý sa hodí pre využitie AirTagov.

Zaujímavosťou je osamotený snímač zadného fotoaparátu s rozlíšením 48 MPx, o ktorej Apple hovorí že podporuje 2× zoom s optickou kvalitou, čím naznačuje optický zoom, formulácia je však nejasná. Digitálny zoom je výrez z fotografie, pri 2× digitálnom zoome klesá rozlíšenie na jednu štvrtinu pôvodnej veľkosti, z 48 MPx na 12 MPx. A napríklad iPhony 14 Pro majú teleobjektív s trojnásobným optickým zoomom.

Od modelu iPhone 15 Pro Max sa priblíženie zvýšilo na 5-násobný optický zoom. Treba však dodať, že teleobjektívy majú rozlíšenie 12 MPx, narozdiel od hlavného a ultraširokouhlého snímača, ktoré majú v aktuálnej sérii 16 Pro rozlíšenie 48 MPx. iPhone 17 Pro, ktorý príde v septembri 2025, má údajne dostať 48 MPx teleobjektív. iPhonu 16e teda chýba aj ultraširokouhlý snímač, čo zároveň znamená absenciu makro snímok, nakoľko sa na ne používal práve tento snímač.

Ako jedna z hlavných výhod sa prezentuje výdrž na batériu, aj vďaka novému 5G modemu. Podľa výrobcu vydrží 26 hodín pozerania videa, alebo 21 hodín streamovania videa, vďaka čomu sa stal modelom s najdlhšou výdržou pri “štandardnej” veľkosti obrazovky, a prekonávajú ho len modely Pro Max, ktoré sú fyzicky väčšie a zmestí sa do nich väčšia batéria, čo sa odzrkadľuje na hmotnosti zariadenia.

Jas displeja je na úrovni 800 nitov, 1200 nitov pre HDR obsah, čo je mierne nižšia hodnota ako hodnoty jasu iPhonu 16 (Plus), ktoré sú 1000 nitov, resp. 1600 nitov pre HDR obsah. Outdoorový jas 2000 nitov a schopnosť znížiť minimálny jas na 1 nit v novom odľahčenom modely chýbajú. Taktiež chýba Dynamic Island, a používa sa starší klasický výrez, veľmi podobný tomu z iPhonu X, ktorý vyšiel v roku 2017 a predstavil vtedy novinku Face ID.

Kapacita úložiska začína na 128GB, čo časti používateľov môže stačiť. Dá sa priplatiť do veľkosti 512GB. Cena za model s najnižšou kapacitou je na Slovensku ale až 729 eur, čo už neznamená cenovo dostupný model. Najvyššia verzia stojí 1109 eur. Apple taktiež ukončil predaj iPhonu SE 2022 a starších iPhone 14 a iPhone 14 Plus. V skladových zásobách iných predajcov sú však stále nové kusy týchto modelov, do vypredania zásob.

Vzhľadom k pomerne vysokej cene iPhonu 16e je na zváženie, či nekúpiť nový kus staršieho iPhone 14 Pro, ktorý ponúkne navyše Dynamic Island, Always-on displej, MagSafe, ultraširokouhlý objektív s makro fotografiami a iné výhody. Treba však pripomenúť, že iPhone 16e má USB-C port, novší čip A18 ktorý okrem vyššieho výkonu a podpory Apple Intelligence (tá začína od A17 Pro čipu v iPhone 15 Pro).

Zároveň to znamená aj dlhšiu podporu operačného systému do budúcnosti a taktiež dlhšiu výdrž na batériu (aj) vďaka novému C1 5G modemu. Konkrétne modely iPhone 14 Pro (Max) majú problém s rýchlejším klesaním zdravia batérie ako je to zvyčajné. iPhony 16e sa na Slovensku budú dať predobjednať od 21. februára a prvé kusy by sa mali dostať do rúk nových majiteľov 28. februára.

1, 2