Domov Počítače Recenzia: Microsoft Surface Pro

Recenzia: Microsoft Surface Pro

Zdielať

Dlhodobo sme testovali kompaktné zariadenie 2v1 od Microsoftu – Surface Pro, ktoré ponúka plnohodnotný operačný systém Windows a polohovateľný stojan. Čo všetko prináša a ako sa s ním pracuje?

V základe je k dispozícii iba tablet, v ktorom je ukrytý všetok hardvér. V predaji je však aj klávesnica, ktorá sa dokupuje samostatne, rovnako ako myš či dotykové pero. To nemusí vyhovovať každému, keďže sa nákup zariadenia predraží. Nami testovaný model je ľahký a vojde sa aj do kabelky. My sme ho testovali tento rok na letnej dovolenke. Zameranie je jasné, toto je čo najkompaktnejšie zariadenie na cesty. V základe síce ako tablet, ale s možnosťou pripojenia klávesnice, čo z neho už aj robí pracovný nástroj, avšak s určitými limitmi. Spracovanie tabletu aj klávesnice je veľmi dobré a to aj vzhľadom na cenu. Ak sme spomenuli kompaktné rozmery a hmotnosť, tie sú pri Surface Pro 292×201×8,5 mm a 770 gramov.

Klávesnica je odpojiteľná a má príjemný povrch typu Alcantara. Azda jediné, čo nám prekáža na nej, je chýbajúca lokalizácia SK/CZ, keďže používa anglický layout (avšak na trhu je v predaji aj lokalizovaná klávesnica) a tiež, že podsvietenie sa vypne po troch sekundách neaktivity. Je veľmi tichá a veľmi dobre sa na nej píše. Praktické funkcie, ako je zmena jasu a hlasitosti, dostali prednosť pred funkčnými klávesmi (F1 – F12), čo výrobca vyriešil veľmi dobre. Stačením klávesy „FN“ zapne používateľ funkčné klávesy, po opätovnom stlačení ich vypne a používa tak naďalej multimediálne klávesy. K príslušenstvu patrí aj myš či stylus, ktorý možno použiť na prezentácie alebo kreslenie.

Prekvapením je chudobná konektivita zariadenia. Pre používateľa je k dispozícii iba jeden USB, miniDisplayPort a špeciálny port od Microsoftu na nabíjanie dodávanou nabíjačkou. Avšak pomocou USB portu zariadenie nemožno nabíjať, čo je rozhodne škoda. V prípade, ak potrebuje používateľ pripojiť klasickú myš, treba siahnuť buď po modeli komunikujúcom cez Bluetooth alebo použiť jeden jediný dostupný USB port, čo zamedzí možnosť pripojiť napríklad externý disk. Riešením tak môže byť USB rozbočovač, prípadne dokovacia stanica. Iste, je tu aj slot pre microSD kartu a spoločný 3,5 mm audio jack, avšak toto vnímame na tablete ako štandard. Vhodný je teda skôr na prenos súborov na kartu do telefónov. Užívatelia, ktorí používajú vo fotoaparátoch SD kartu, si fotky neprenesú.

O zobrazenie sa stará 12,3“ IPS displej, ktorý je lesklý a dotykový. Má netradičný pomer strán 3:2 a rozlíšenie 2736×1824 pixelov. Ide o panel LG LP123WQ112604. Farby sú jasné a verné, používateľ tak nebude mať problém ani s prácou na priamom slnku. Jas pritom možno regulovať v jedenástich rôznych intenzitách od najnižšieho po najvyšší jas. Problémy sme zaznamenali pri fixne nastavenom podsvietení na najnižších stupňoch jasu obrazovky, kedy mala obrazovka tendenciu preblikávať na o stupeň až dva vyšší jas. Microsoft myslí aj na bezpečnosť a tak do zariadenia implementoval infra kameru spolu s podporou Windows Hello. Je to služba, vďaka ktorej možno odomknúť účet pohľadom (rozoznaním tváre), funguje veľmi rýchlo a spoľahlivo podobne ako pri smartfónoch. Je to jediné pohodlné riešenie na odomykanie, keďže čítačka odtlačkov prstov tu nie je.

Rozhodne oceňujeme, že zariadenie používa plne pasívne chladenie. Vďaka tomu nevydáva žiadny zvuk a je absolútne tiché. Dvojjadrový procesor so štyrmi vláknami Intel Core i5-7300U (Kaby Lake) je taktovaný na 2,6 GHz (s Turbo Boost frekvenciou 3,5 GHz) a má 3 MB cache. Ide o model, ktorý má iba 15W spotrebu, postavený na 14 nm výrobnom procese. Úložisko ponúka 256 GB SSD a 8 GB RAM. Z pohľadu výkonu plne postačuje na kancelársku prácu v teréne, možno ho používať aj ako multimediálne zariadenie na cesty. Vďaka integrovanej grafike nie je síce veľmi vhodný na hry, ale tie staršie na menších detailoch s obmedzeniami zvláda. Oceňujeme plnohodnotný operačný systém Windows 10 vo verzii „Pro“ ktorý podporuje aj šifrovanie disku.

Vzhľadom na kompaktné rozmery sme boli veľmi milo prekvapení dobrou funkciou reproduktorov. Ide o stereo, jeden na ľavej a druhý na pravej strane hneď vedľa displeja, pričom smerujú priamo na používateľa. Možno si tak vychutnať filmy, seriály, ale aj hudbu bez nutnosti pripojenia externého audio príslušenstva. Veľa výrobcov používa totiž iba základné reproduktory, sú obvykle zo spodnej strany a ich reprodukcie je často veľmi zlá. Krok výrobcu teda vítame. Ďalej je tu podpora pre Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a Bluetooth 4.2 (adaptér Marvell Avastar). Pokiaľ ide o výdrž batérie, tá sa pohybuje na úrovni 7 – 9 hodín, pričom veľa záleží od jasu displeja, ako aj vyťaženia jednotlivých komponentov.

Cena za testovaný model 8GB RAM/256GB ROM je 990 eur. Klávesnica s ochranným krytom stojí ďalších 150 eur, myš 80 eur a dotykové pero 90 eur. V prípade doplnkovej výbavy sa teda kúpa predraží o 320 eur, čo nie je zanedbateľná suma. Odporúčali by sme pri kúpe zariadenia 2v1 (tabletu) prikúpiť minimálne klávesnicu. Pri ostatných doplnkoch treba zvážiť, či ich používateľ skutočne potrebuje. Testované zariadenie považujeme za veľmi zaujímavé pre všetkých, ktorí vnímajú mobilitu, tichú, plne pasívnu prevádzku ale aj solídny výkon ako kľúčové vlastnosti. Model nie je určený pre hráčov, pre nich je iný segment trhu. Ak teda hľadáte kompaktné zariadenie, ktoré je typu 2v1 a ponúka odpojiteľnú klávesnicu, rozhodne odporúčame Microsoft Surface Pro. Je to výborné a praktické zariadenie.

Parametre a špecifikácie:

Procesor: Intel Core i5-7300U, 2 jadrá / 4 vlákna, 2,6 GHz – 3,5 GHz, 3 MB cache, Kaby Lake
Grafika: integrovaná Intel Graphics 620
Pevný disk: SSD Samsung PM971 KUS030202M, 256 GB, M.2
Operačná pamäť: 8 GB SODIMM DDR3, 1600 MHz
Rozmery: 292×201×8,5 mm
Hmotnosť: 770 gramov
Displej: 13,2“, Full HD IPS, LG LP123WQ112604, 2736×1824 px, dotykový lesklý
Operačný systém: Microsoft Windows 10 Pro 64-bit SK
Webkamera: 720p
Konektivita: 1× USB-A, 1× miniDisplayPort, 1× spoločné audio, 1× microSD karta, 1× napájanie
Lokálny prenos dát: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth v4.2
Batéria: 45 Wh

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Kvalitné konštrukčné spracovanie
+ Plne pasívne chladenie procesora
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Špičkový stereo zvuk, výdrž
+ Tichá, podsvietená klávesnica
+ Podpora pre Windows Hello

Mínusy
– Vyššia cena s doplnkami
– Horšia portová výbava

Zapožičal: Microsoft

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno