Domov Počítače Recenzia: ADATA XPG GAMMIX D10 16GB

Recenzia: ADATA XPG GAMMIX D10 16GB

Zdielať

Spoločnosť ADATA je významný hráč na poli počítačových komponentov a na trh uvádza nové moduly operačnej pamäte XPG GAMMIX D10. Tie sú pritom k dispozícii v červenej a čiernej farbe vo viacerých konfiguráciách.

Na test nám prišli dva moduly v kombinácii 2×8GB červenej farby. Tá bude veľmi dobre kontrastovať v skrinke a to najmä pokiaľ má používateľ priehľadnú bočnicu. Azda nik nepodceňuje výber operačnej pamäte, ktorý je veľmi dôležitý, keďže je základom každej zostavy. Od začiatku predaja procesorov Intel Skylake sa DDR4 pamäte dostali do mainstreamu, ich cena sa znižuje a už je takmer na úrovni starších DDR3 pamätí. V súčasnosti používajú všetky najnovšie platformy od Intelu aj AMD práve DDR4.

Pamäte sú balené v čiernej krabičke. Vnútri sú dva 8 GB kity s celkovou kapacitou 16 GB. Už na balení vidieť základné informácie o produkte – teda, že ide o DDR4 pamäte, 2×8 GB kity s pracovnou frekvenciou 3000 MHz. Pamäte podporujú konfiguráciu v dual channel (teda v dvojkanálovom zapojení), pri napätí 1,35V. Pripomeňme, že uvádzaná frekvencia 3000 MHz platí pri aktivácii XMP profilu, ktorý pamäte podporujú. Latencia je potom 16-16-16-39, avšak nižšia by im rozhodne prospela.

Pri aktivácii XMP stačí jednoducho vybrať z niekoľkých preddefinovaných profilov od výrobcu, ktorý automaticky zvolí maximálne spoľahlivé nastavenie pretaktovania pre čo najlepší výkon pri zachovaní stability. Používateľ nemusí riešiť ručné nastavovanie parametrov. O chladenie sa pri pretaktovaní postará kvalitný pasívny hliníkový chladič.

Na test RAM sme použili redakčnú zostavu pozostávajúcu z procesora AMD Ryzen 7 1700X (8C/16T, 3,4 – 3,8 GHz) a základnej dosky ASUS ROG Crosshair VI Hero X370 AMD AM4. Procesor je postavený na 14 nm výrobnom procese, má 95W TDP a vysoký výkon. Pomocou niekoľkých aplikácii sme zmerali výkon, pričom počas testu sme na procesore používali pretaktovanie (trvalo nastavené na 3,8 GHz) a na pamätiach sme mali nastavený takt 3066 MHz.

Pokiaľ ide o dizajn, tradičné čierne spracovanie pamätí je v našom prípade nahradené štýlovým červeným, ktoré v mnohých prípadoch lepšie vynikne. Pamäte sú vyrobené s desaťvrstvovým PCB a vybavené sú kvalitnými čipmi, ktoré sú vhodné aj pre herné účely. K dispozícii sú aj možnosti pretaktovania a skvelou správou je aj doživotná záruka od výrobcu. Operačné pamäte sú k dispozícii v rôznych kombináciách, nami testovaná konfigurácia je v predaji za 180 eur.Parametre a špecifikácie:

Konfigurácia: 2× 8 GB
Typ: DDR4 SDRAM
XMP 2.0: áno
Formát: DIMM
Latencia: 16-16-16-39
Frekvencia: až 3000 MHz @ 1,35 V

Hodnotenie: 90%

Plusy
+ Frekvencia 3000 MHz, XMP
+ Zaujímavé farebné verzie
+ Kvalitne spracované PCB pamätí
+ Veľa rôznych konfigurácii kitov

Mínusy
– Potešila by lepšia latencia

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu ADATA AX4U300038G16-DRG poskytuje server Heureka.sk

Výsledky benchmarkových testov:

Zapožičal: ADATA

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno