Domov Periférie Recenzia: Zyxel NBG6604

Recenzia: Zyxel NBG6604

Zdielať

Zyxel má na trhu viacero produktov, pričom medzi tie cenovo dostupnejšie sa zaraďuje testovaný model Zyxel NBG6604. Je to dvojpásmový Wi-Fi router štandardu 802.11ac pre domácu bezdrôtovú sieť.

Konštrukčne je spracovaný z plastu, ponúka farebnú bielo-čiernu kombináciu a tiež štyri antény. Prekvapením je absencia vypínača a teda Wi-Fi router možno vypnúť iba vytiahnutím napájacieho kábla zo zariadenia, alebo z elektrickej siete. Zadná strana okrem konektora pre napájanie ponúkne štyri LAN porty, ktoré sú, žiaľ, iba 100 Mbps, doplnené o jeden WAN konektor pre pripojenie vstupu internetu – ten je tiež iba 100 Mbps.

Horná strana ponúka LED diódy indikujúce činnosť, predná strana ponúka iba nápis „Zyxel“. Týmto výbava končí, zariadenie teda neponúka žiadny USB port na pripojenie USB kľúča či tlačiarne, ktorú možno zdieľať v sieti. Jediným riešením pre zdieľanú tlačiareň je kúpa multifunkčného zariadenia, ktoré disponuje možnosťou pripojenia a tlače cez Wi-Fi. Pokiaľ ide o podporu protokolov pre heslá, sú tu už dobre známe WEP, WPA a WPA2 (PSK, EAS).

Router ponúka maximálnu priepustnosť bezdrôtovej Wi-Fi siete na úrovni 1167 Mbps, vďaka čomu sa zaraďuje skôr do bežného priemeru. Zodpovedá tomu aj cena, ktorá je na úrovni 45 eur. Router tiež poteší svojimi kompaktnými rozmermi – 260×182×81 mm a hmotnosťou 578 gramov. Vhod príde aj do obývačky, kde sa „stratí“. Vzhľadom k cene oceňujeme dosah signálu v 2,4 GHz pásme, ktorý je dostatočný. Prekvapením je však nízka, len 300 Mbps rýchlosť cez 2,4 GHz pásmo (pri tejto cene by sme očakávali aspoň 450 Mbps) a tiež veľmi malý dosah v 5 GHz pásme.

Zariadenie funguje v dvoch pásmach naraz (teda v 2,4 GHz a 5 GHz simultánne). Wi-Fi siete v oboch pásmach majú rovnaký názov (SSID), avšak v prípade potreby ich možno zmeniť v ľahko ovládateľnom administrátorskom rozhraní. K dispozícii je jednoduchý a pokročilý mód rozhrania a každý používateľ si môže zvoliť podľa potreby, ktorý mu vyhovuje. Zatiaľ čo v jednoduchom je iba pár nastavení pre začiatočníkov, pokročilý mód umožňuje veľa ďalších nastavení.

Nastavenia obsahujú rodičovskú kontrolu či QoS, ale aj prehľad vyťaženia operačnej pamäte a procesora pre sledovanie výkonu. Počas nášho testu sme si všimli občasné problémy s bezdrôtovou sieťou pri vysokej dátovej prevádzke s desiatkou zariadení, čo sme riešili reštartovaním zariadenia (vypnutie a zapnutie z elektrickej siete). Najmä preto si myslíme, že zariadenie je vhodné skôr pre menej náročných používateľov a veľa naraz pripojených zariadení môže predstavovať pre router problém.

Zyxel NBG6604 je zaujímavý a najmä cenovo dostupný Wi-Fi router, ktorý má svoje pozitívne, i negatívne stránky. Páči sa nám dizajn, minimalistické rozmery a aj dosah siete (vzhľadom k cene). Naopak je pre nás prekvapením chýbajúce vypínacie tlačidlo (prípadne na rýchlu aktiváciu/deaktiváciu Wi-Fi siete) a tiež problémy pri vyššej dátovej záťaži viacerými zariadeniami naraz. Vzhľadom aj k vyššie uvedeným tvrdeniam je preto zariadenie vhodné pre domácnosti a menej náročných užívateľov. Tí, ktorí majú vyššie požiadavky, iste siahnu po vyššom modelovom rade zariadení od tejto spoločnosti.Parametre a špecifikácie:

Procesor: N/A
Operačná pamäť: N/A
Rozmery: 260×182×81 mm
Hmotnosť: 578 gramov
Bezdrôtové štandardy: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac
Pásma: simultánne 2,4 GHz a 5 GHz
Antény: 4× MIMO všesmerové
Rýchlosť prenosu Wi-Fi: 1167 Mbps (300 Mbps v 2,4 GHz + 867 Mbps v 5 GHz)
Zabezpečenie: 128-bit WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK, WPA2-PSK
Rozhranie: 1× RJ-45 (WAN, 10/100 Mbps), 4× RJ-45 (LAN, 10/100 Mbps)
Ďalšie funkcie: QoS, rodičovská ochrana

Hodnotenie: 80%

Plusy
+ Elegantný vzhľad, nerušivé LED
+ Kompaktné rozmery, hmotnosť
+ Jednoduchá inštalácia, WPS
+ Prijateľná cena za zariadenie
+ Dosah Wi-Fi siete v 2,4 GHz

Mínusy
– Problémy pri vyššom dátovom zaťažení
– Malý dosah 5 GHz pásma, chýba USB
– 300 Mbps v 2,4 GHz, 100 Mbps LAN
– Nemá vypínač routra, či Wi-Fi siete

Vývoj ceny podľa heureka.sk:

Graf ceny produktu Zyxel NBG6604 poskytuje server Heureka.sk

Graf ceny produktu ZyXEL NBG6604-EU0101F poskytuje server Heureka.sk

Zapožičal: Zyxel

Zyxel NBG6604

45,00 €
8

Celkové hodnotenie

8.0/10

Plusy

  • Elegantný vzhľad, nerušivé LED
  • Kompaktné rozmery, hmotnosť
  • Jednoduchá inštalácia, WPS
  • Prijateľná cena za zariadenie
  • Dosah Wi-Fi siete v 2,4 GHz

Mínusy

  • Problémy pri vyššom dátovom zaťažení
  • Malý dosah 5 GHz pásma, chýba USB
  • 300 Mbps v 2,4 GHz, 100 Mbps LAN
  • Nemá vypínač routra, či Wi-Fi siete

Odpovedať

Vložte komentár prosím!
Zadajte svoje meno