Populárny čínsky obchod je terčom žaloby arkansaského generálneho prokurátora Tima Griffina, ktorý spoločnosť obviňuje zo sledovania používateľov.
Temu je populárny e-shop z Číny, ktorý sa preslávil až podozrivo nízkymi cenami. Jeho aplikácia je nasťahovanejšou v kategórii nakupovanie, a so svojimi vyše 337 miliónmi stiahnutí prekonal aj platformu Amazon a to takmer dvojnásobne. V roku 2023 sa stal najsťahovanejšou bezplatnou aplikáciou pre iPhone. Existuje viacero teórii, ako sa obchod dostal k tak nízkym cenám.
Jedna teória hovorí o tom, že Temu núti výrobcov znižovať ceny, a to tak že majú nízky až žiadny profit. Druhá teória zas hovorí, že väčšina položiek je napodobenina alebo duplikát originálu, a vyrábajú sa masovo v Číne. Temu sa snaží presadiť aj na americkom trhu a spolieha sa pritom na výnimku de minimis: dodáva tovar priamo zákazníkom v USA za nízku cenu.
Zásielka, ktorej hodnota je nižšia ako 800 USD, nie je totiž kontrolovaná ani zdaňovaná americkými colnými orgánmi. Zaujímavý je pritom fakt, že Temu stráca pri pokuse preniknúť na americký trh milióny dolárov, v priemere prerobí až 30 dolárov na jednu objednávku. Generálny prokurátor štátu Arkansas Tim Griffin si myslí, že Temu klame svojimi nekalými praktikami ako zavádzajúce sľuby o zľavnenom, kvalitnom tovare a doplnkami v aplikácii ako koleso šťastia núti používateľov nakupovať ďalší tovar.
Griffin nazval aplikáciu malvérom a spyvérom, a dodal že aplikácia bola naprogramovaná tak, aby získala neobmedzený prístup do operačného systému. V žalobe sa uvádza, že aplikácia môže tajne získať prístup k „fotoaparátu používateľa, konkrétnej polohe, kontaktom, textovým správam, dokumentom a ďalším aplikáciám.“ Žaloba ďalej tvrdí, že aplikácia sa dokáže prekompilovať, meniť vlastnosti a rušiť nastavenia ochrany osobných údajov nastavené používateľom.
Ak by to bola pravda, bolo by takmer nemožné ho odhaliť, dokonca aj „sofistikovanými“ používateľmi, uvádza sa v žalobe. Griffin taktiež uviedol, že Temu nie je online trhovisko ako Amazon alebo Walmart. Je to podnik na krádež dát, ktorý predáva tovar online ako prostriedok na dosiahnutie cieľa. Aj keď žaloba znie až bombasticky, hneď sa objavila kritika.
Vytvorenie aplikácie, ktorá si vie sama udeliť práva k API k funkciám ako kamera či poloha podľa GPS, alebo by sa vedela sama prekompilovať na mobilnom operačnom systéme, totiž vzhľadom k vlastnostiam systémov Android a iOS spolu so schvaľovacím procesom v korešpondujúcich obchodoch s aplikáciami neznie veľmi pravdepodobne ani dôveryhodne a Temu by tak bola prvá aplikácia, ktorá niečo také dokáže. Taktiež sa objavili hlasy, ktoré tvrdia že je to len ďalšie štádium obchodnej vojny medzi Čínou a USA, a vláda USA sa po TikToku snaží zakázať ďalšiu čínsku službu, ktorá konkuruje (drahším) americkým.
Tiež poukázali, že Amazon a Walmart vo veľkom špehujú používateľov, a to nielen zákazníkov spomínaných e-shopov, ale aj mimo svojich webov a aplikácií. Niektorí zákazníci Temu uvádzajú, že im prišiel nekvalitný tovar. Uvádzajú napríklad, že aj tovar ktorý zdanlivo spĺňal certifikáciu CE (caveat emptor), tak šlo o podobnú značku tiež vyzerajúcu ako CE ale s významom „China Export“ a reálne išlo o niekedy až nebezpečný nepodarok, s ostrými hranami na detských hračkách.
Iní zas uvádzajú, že na Temu našli tovar obdobný tovaru z inej platformy, ktorý bol kvalitný a bezporuchový a navyše výrazne lacnejší. Taktiež treba poukázať na to, že veľa tovaru na Amazone pochádza z čínskych e-shopov a cez tzv. dropshipping sa predávajú aj za viac ako dvojnásobnú cenu. Nekvalitné výrobky nemusia byť problémom len preto, že sa môžu rýchlo pokaziť. Aj tričko, na ktorom sa relatívne nemá čo pokaziť, sa môže po pár praniach zničiť alebo byť zhotovené zo zdraviu nevyhovujúcich materiálov.
Väčším problémom sú nabíjačky, ktoré stoja doslova pár eur a sú z neznámeho zdroja od neznámej značky. Takýto produkt totiž môže poškodiť nabíjané zariadenie, a dokonca spôsobiť požiar v obydlí. Temu sa však „preslávil“ svojou marketingovou agresivitou, a e-mailmi dokáže zahltiť schránku a taktiež teoreticky môže skutočne zbierať údaje, ktoré by používatelia cudzej spoločnosti dobrovoľne dať nechceli. Na druhej strane, z praktiky neúmerného zbierania dát boli usvedčené a mnohokrát pokutované aj americké služby z portfólia firiem Meta a Google.
Nech je Temu pre používateľov malvér, alebo výhodný čínsky e-shop, vzhľadom ku svojej všeobecnej povesti je opatrnosť oprávnená. Nakupovať by sme odporúčali cez webový prehliadač a nie aplikáciu, a taktiež použiť na konto dedikovaný e-mail, resp. alias. Pri platení odporúčame preferovať tzv. jednorazovú virtuálnu kartu, ktorá zamedzí zneužitiu údajov o karte v prípade úniku z databázy, táto rada však platí všeobecne pri nákupoch na internete.
Zdá sa, že tovar z Temu prichádza v náhodnej kvalite, preto niektorí uvádzajú že s Temu nebol problém a iní zas že produkt z e-shopu sa rýchlo zničil. Zákazníci si však celkovo pochvaľujú technickú podporu. Pri jednoduchých produktoch ako gumička do vlasov sa skutočne nemôže stať nič hrozné, pri elektronike a iných technicky komplikovanejších produktoch však treba zbystriť pozornosť a byť opatrný pri nakupovaní až podozrivo lacných produktov.