Microsoft opäť prináša zmeny do svojho operačného systému Windows 11.
Tentokrát v podobe úpravy ikonickej obrazovky po páde systému, známej ako „modrá obrazovka smrti“ (BSOD). Zmena je súčasťou snahy firmy o zjednodušenie a modernizáciu používateľského rozhrania, pričom sa zameriava na efektívnejšie riešenie problémov a rýchlejší návrat používateľov k produktivite. Modrá obrazovka smrti je už desaťročia symbolom kritických chýb v systéme Windows.
Od svojho debutu vo Windows 98, kde obsahovala množstvo technických informácií, prešla viacerými zmenami. V posledných rokoch sa zredukovala na jednoduchšie hlásenie s chybovým kódom, emotikonom a QR kódom, ktorý používateľov presmeroval na webovú stránku s riešením problému. Najnovšia zmena, ktorú Microsoft testuje v rámci programu Windows Insider, prináša ešte minimalistickejší dizajn.
V testovacích verziách systému Windows 11 sa obrazovka po páde systému zobrazuje v zelenej farbe, čo je však len dočasné. Po ukončení testovania sa vráti späť k tradičnej modrej farbe. Prečo táto zmena? Gigant argumentuje, že väčšina používateľov nepotrebuje detailné technické informácie o chybe. Systém Windows 11 je navrhnutý tak, aby sa dokázal automaticky obnoviť po páde, čím minimalizuje potrebu manuálneho zásahu.
Nová obrazovka je preto zjednodušená a obsahuje len základné informácie, ako je chybový kód, ktorý sa zobrazuje v spodnej časti obrazovky. Zmena je logickým krokom, pretože väčšina používateľov jednoducho reštartuje systém a pokračuje v práci. Pre pokročilých používateľov a IT profesionálov však zostáva možnosť získať podrobnejšie informácie o chybe prostredníctvom diagnostických nástrojov.
Microsoft pokračuje v modernizácii svojho operačného systému a zameriava sa na zlepšenie používateľského zážitku. Zjednodušenie obrazovky smrti je len jedným z krokov, ktoré majú za cieľ urobiť systém prístupnejším a efektívnejším. Pre používateľov, ktorí chcú byť medzi prvými, ktorí si tieto novinky vyskúšajú, je program Windows Insider ideálnou príležitosťou. Avšak, ako upozorňuje Microsoft, nie všetky testované funkcie sa dostanú do finálnej verzie systému.